Rodzaje karm dla psów

Rodzaje karm dla psów

Żywienie to jedna z istotniejszych kwestii, o jaką muszą zadbać właściciele psów. Dieta rzutuje zarówno na ich zdrowie, jak i samopoczucie. Chcąc wybrać odpowiedni dla swojego pupila pokarm pod uwagę należy wziąć takie czynniki, jak indywidualne cechy i potrzeby zwierzęcia (m.in. wiek, wielkość, stan zdrowia, poziom codziennej aktywności) oraz skład i wartość energetyczną produktu.

Pamiętajmy, że inne pożywienie potrzebuje szczeniak, a co innego zaleca się jako karmę dla starszych psów. Producenci karm mają do zaoferowania różne ich rodzaje. W zależności od przyjętego kryterium stosuje się odmienne podziały. Najpopularniejsza wydaje się być jednak klasyfikacja ze względu na zawartość wody. Rodzaje karm dla psów, jakie wymienia się w tym przypadku to: mokre, półmokre oraz suche.

 

Mokre karmy dla psa

 

Pierwszym z rodzajów karm dla psów w klasyfikacji ze względu na zawartość wody są karmy mokre w formie mięsno-warzywno-zbożowych pasztetów. Wyróżniają się one dużą wilgotnością – zawartość suchej masy to jedyne 20-35%. W większości sprzedawane są w puszkach, które po otwarciu należy przechowywać w lodówce.

Niestety w niektórych przypadkach (np. podczas wyjazdów) może być to bardzo niewygodne. Z tego względu wielu producentów oferuje również mokre karmy dla psa w saszetkach (jedna saszetka to jedna porcja). Tego rodzaju karmy dla psów są bardzo smaczne i droższe niż półmokre i suche karmy dla psów.

 

Rodzaje karm dla psów – karmy półmokre

 

Pośród rodzajów karm dla psów w podziale ze względu na zawartość wody obok mokrych karm dla psa wymienia się również karmy półmokre nazywane też półsuchymi. Jak sama nazwa wskazuje, zawartość wody jest w nich mniejsza niż w karmach mokrych, natomiast wyższa niż w suchych karmach dla psów – zawartość suchej masy oscyluje w granicach 40-60%. Ten typ karmy w porównaniu do pozostałych dwóch rodzajów karm dla psów jest dostępny na rynku stosunkowo od niedawna. Zanim zdecydujemy się na zakup karmy półmokrej dla swojego pupila powinniśmy dokładnie sprawdzić jej skład – niestety większość zawiera niewskazaną w żywieniu psów glicerynę.

 

Suche karmy dla psów

 

Ostatnim z rodzajów karm dla psów w podziale ze względu na zawartość wody czy też suchej masy jest karma dla psa w formie chrupek. Sucha karma dla psa zawiera zazwyczaj ponad 88% suchej masy, przy czym 18% zawartości to białko, zaś 5% to tłuszcze. Wspomaga ona utrzymanie odpowiedniej kondycji zębów i szczęki. Zmusza psa do gryzienia co jest naturalne i w skazane dla tego gatunku.