Dysplazja u psów
Dysplazja u psów to schorzenie, które może znacząco wpłynąć na jakość życia Twojego pupila. Czy wiesz, jak je rozpoznać i jak zapobiegać jego postępowaniu? Dbaj o zdrowie stawów swojego psa, by zapewnić mu radosne i aktywne życie.

Spis treści
Niestety schorzenia stawów na czele z dysplazją u psów to dość powszechny problem w przypadku tych zwierząt. Stąd też każdy właściciel powinien mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat psiej anatomii, a także wiedzieć co to jest dysplazja u psów i jakie są objawy dysplazji u psów. Choć sporo się mówi na ten temat, gdy przychodzi co do czego, często nawet nie wiemy czy dysplazja u psa jest uleczalna i czy możemy cokolwiek zrobić, aby zahamować jej postęp.
Co to jest dysplazja u psów?
Dysplazja u psów niewątpliwie jest jednym z najczęstszych schorzeń, z jakimi przychodzi się mierzyć tym zwierzętom. Planując zakup/adopcję psa lub mając pod swoją opieką szczeniaka, z pewnością warto mieć świadomość co to jest dysplazja u psów i na czym polega. Otóż dysplazją nazywamy rozluźnienie struktur stawowych. U psów dysplazją najczęściej objęte są stawy biodrowe i łokciowe.
Warto zapoznać się z naszymi artykułami na temat:
Problemy ze stawami u psa
Najczęstsze choroby stawów u zwierząt
Dysplazja stawu biodrowego u psa
W przypadku stawu biodrowego zazwyczaj mamy do czynienia z nieprawidłowo budową (spłyceniem) panewki stawowej, przez co nie jest ona w stanie utrzymać głowy kości udowej. W efekcie kość zostaje nadwichnięta. Poza tym, dość częstym problem jest sama głowa kości udowej, która to przybiera nieprawidłowy kształt, co z kolei powoduje kolejno tarcie między kośćmi, stan zapalny i zmiany wytwórcze.

Psy od samego początku odczuwają dyskomfort, zwłaszcza, gdy z czasem kończyna staje się sztywna. Wówczas zwierzęta starają się dodatkowo jej nie nadwyrężać, a więc niewiele się ruszają. W konsekwencji czego zaczynają przybierać na wadze. Można wówczas sięgać po diety i karmy weterynaryjne dla psów otyłych, czyli karmy odchudzające dla psa. Jest to jednak tylko reagowanie na objawy, a nie leczenie przyczyny choroby. Stąd też tak istotne, aby potrafić jak najwcześniej rozpoznać dysplazję u psów. Jakie są więc objawy dysplazji u psa i jak sobie z nią radzić? Czy dysplazja u psa jest uleczalna?
Objawy dysplazji u psa
Jeśli chodzi o dysplazję u psów trzeba wiedzieć, że może się ona pojawić właściwie w każdym wieku. Choroba ta dotyka zarówno u szczeniaki, jak i starsze psy. Typowymi objawami dysplazji u psa młodego (zwykle między 3 a 12 miesiącem życia) są:
- nieoczekiwany spadek aktywności fizycznej,
- wyraźna niechęć do spacerów i zabaw,
- trudności ze wstawaniem na nogi,
- dość dziwaczny, chwiejny sposób poruszania się przypominający królicze skoki.
Dysplazja u psów – stawy
U psów starszych dodatkowo (poza wymienionymi już) pojawiają się jeszcze inne, charakterystyczne objawy dysplazji u psa: jedno- lub dwustronna kulawizna, krepitacja (słyszalne trzeszczenie stawu), a także zanik mięśni ud i pośladków przy jednoczesnym rozroście mięśni kończyn piersiowych. Warto dodać, że objawy dysplazji mogą się nasilać w chłodniejsze dni czy po intensywnym wysiłku. Właściwe leczenie i rehabilitacja są kluczem do poprawy jakości życia naszego czworonoga. Dostosowana dieta i suplementy mogą również wspierać zdrowie stawów psa. Regularne kontrole u weterynarza pozwalają monitorować postępy oraz dostosowywać terapię do potrzeb zwierzęcia. Natomiast czy dysplazja u psa jest uleczalna?

Czy dysplazja u psa jest uleczalna?
Prawda jest taka, że każda osoba zatroskana o zdrowie swojego czworonożnego przyjaciela najbardziej chce wiedzieć nie co to jest dysplazja u psów i jakie są objawy dysplazji u psa, lecz czy dysplazja u psa jest uleczalna. Na szczęście tak!
Leczenie zachowawcze polega na kontroli masy ciała oraz stosowaniu odpowiedniej diety i aktywności fizycznej. Prócz tego weterynarze nierzadko przepisują leki, zlecają laseroterapię czy nawet fizykoterapię. Stosując suplementy diety w postaci preparatów na stawy dla psa wspomagamy odbudowę zniszczonej chrząstki i uzupełniamy maź produkowaną przez stawy. Po operacji zaś można wspomagać rehabilitację psów stosując odpowiednie ćwiczenia i masaże.
Możliwe jest również leczenie chirurgiczne (oczywiście w zależności od konkretnych zmian w obrębie stawów).
Wszystkie nasze produkty dla psów z problemami ze stawami znajdziesz tutaj -> pies – stawy <-
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.