Problemy ze stawami u psa

Problemy ze stawami u psa mogą pojawić się niespodziewanie, niezależnie od wieku czy trybu życia. Czy wiesz, jak je rozpoznać i jak skutecznie im zapobiegać? Dbaj o zdrowie stawów swojego pupila i daj mu komfort życia, na jaki zasługuje.

problemy ze stawami u psa

Choroby stawów u psów niestety są bardzo powszechnie. Problemy ze stawami u psa najczęściej dotykają dużych ras psów. Nierzadko, już w młodym wieku zwierzęta te borykają się z bólem wynikającym właśnie z różnego rodzaju problemów ze stawami.

U psa dorosłego, a tym bardziej starego, mogą natomiast być przyczyną poważnych powikłań zdrowotnych. Wobec tego, jakie są choroby stawów u psa? Po czym rozpoznać, że naszemu czworonożnemu pupilowi coś dolega? Co należy zaliczyć do typowych objawów zapalenia stawów u psa? Na czym polega leczenie stawów u psa i co podać psu na bolące stawy, aby złagodzić ból, a jednocześnie wzmocnić stawy?

Problemy ze stawami u psa – choroby

Nie da się ukryć, że problemy ze stawami u psa, a więc i choroby stawów u psów niestety dotykają bardzo wielu osobników tego gatunku. Co gorsze, dotyczą one psów na wszystkich etapach życia, niezależnie od wieku. Nawet szczenięta mogą mieć problemy zdrowotne tego typu. Jedną z najpowszechniejszych chorób stawów u psów dużych jest dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego. Jest to wada genetyczna polegająca na nieprawidłowym ukształtowaniu kości i tkanek miękkich.

O dysplazji u psów przeczytasz więcej w naszym artykule: -> kliknij tutaj <-

Jedną z najczęstszych chorób stawów występujących u psów, zwłaszcza u tych większych ras, jest dysplazja stawu łokciowego lub biodrowego. Ta genetyczna wada polega na nieprawidłowym kształtowaniu się kości oraz tkanek miękkich, co prowadzi do bólów, opuchlizny i ograniczenia ruchomości w dotkniętym stawie.

Ale dysplazja to tylko wierzchołek góry lodowej. Istnieją też inne problemy ze stawami u psa, takie jak osteoartritis, które mogą prowadzić do degeneracji chrząstki stawowej, powodując ból i dyskomfort. Czynniki takie jak dieta, poziom aktywności fizycznej, urazy czy genetyka mają wpływ na rozwój tych chorób. Warto też wspomnieć o reumatoidalnym zapaleniu stawów, które jest autoimmunologiczną chorobą stawów atakującą własne komórki organizmu.

Kluczową kwestią jest wczesne wykrywanie i leczenie tych chorób. Regularne badania weterynaryjne, dbałość o dietę oraz odpowiedni poziom aktywności fizycznej mogą znacznie pomóc w utrzymaniu stawów naszego psa w dobrej kondycji. Co więcej, dzięki nowoczesnej medycynie weterynaryjnej i rehabilitacji, wiele z tych dolegliwości można skutecznie leczyć, poprawiając jakość życia naszych pupili.

Problemy ze stawami u psa- duże rasy

Równie częstym problemem ze stawami u psów dużych ras jest oddzielająca martwica kostno-chrzęstna. Z kolei psy małych ras są dość mocno narażone na martwicę głowy kości udowej – tzw. chorobę Legg-Perthesa. Wszystkie wymienione wiążą się oczywiście z zapaleniem stawów. Wobec tego, jakie są objawy zapalenia stawów u psa i na czym polega leczenie stawów u psa?

Problemy ze stawami u psa – objawy

Bez względu na to, czy nasz zwierzak cierpi na którąkolwiek z wymienionych chorób stawów u psów czy nie, w każdym momencie życia może przydarzyć mu się zapalenie stawów, które niestety jest przyczyną silnego bólu. Jak je rozpoznać? Otóż, do objawów zapalenia stawów u psa zaliczamy:

  • silny ból stawów
  • wyraźnie nabrzmiałe stawy
  • ograniczenie ruchów
  • sztywność
  • brak chęci do poruszania się przez psa
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • gorączkę
  • brak apetytu
  • ogólną osowiałość

Najczęstsze choroby stawów u zwierząt – przeczytasz więcej w naszym artykule: -> kliknij tutaj <-

Co robić w takiej sytuacji? Na czym polega leczenie stawów u psa?

Najbardziej oczywistym objawem zapalenia stawów u psa jest silny ból. Pies zaczyna kuleć, unikać obciążenia pewnych części ciała lub wydaje dźwięki bólu podczas ruchu. Ponadto, dotknięte stawy mogą być nabrzmiałe i gorące w dotyku, co świadczy o procesie zapalnym.

Ograniczenie ruchów to kolejny symptom problemów ze stawami u psa . Możemy zaobserwować, że nasz pies ma trudności z wstaniem, skakaniem czy bieganiem, a poruszanie się może wydawać się sztywne i niezgrabne. Sztywność po przebudzeniu lub po dłuższym odpoczynku jest też częstym objawem.

Jednak to nie tylko stawy dają nam sygnał, że coś jest nie tak. Psy z zapaleniem stawów często tracą zainteresowanie aktywnością, stają się bardziej ospałe i mniej energiczne. Możemy też zauważyć powiększenie węzłów chłonnych, co jest wynikiem reakcji organizmu na stan zapalny.

Gorączka oraz brak apetytu to kolejne objawy wskazujące na zapalenie stawów. Pies może być bardziej ospały, a jego apetyt znacznie zmniejszony. W skrajnych przypadkach może też wystąpić odwodnienie.

Ogólna osowiałość, spadek energii i zainteresowania otoczeniem to również sygnały, których nie wolno lekceważyć. Jeśli zauważysz u swojego pupila którekolwiek z tych objawów, konieczna jest wizyta u weterynarza, by odpowiednio zdiagnozować problem i rozpocząć leczenie.

Problemy ze stawami u psa – leczenie

Jeśli tylko rozpoznamy objawy zapalenia stawów u psa i/lub podejrzewamy, że nasz pupil prawdopodobnie zapadł na jedną z chorób stawów u psów, powinniśmy czym prędzej udać się do weterynarza. Lekarz wykona badania RTG, a w razie potrzeby również badania mazi stawowej. Następnie postawi diagnozę i rozpocznie stosowne leczenie. Sposób leczenia stawów u psa jest uzależniony od choroby oraz indywidualnych predyspozycji zwierzęcia. Czy sami, jako opiekunowie psiaków możemy jakoś im pomóc? Co podać psu na bolące stawy?

Co podać psu na bolące stawy?

Leczenie stawów u psa w razie choroby jest oczywiście konieczne. Jednak sami również możemy pomóc, oczywiście w razie wątpliwości po konsultacji z weterynarzem. Co podać psu na bolące stawy? Czy jesteśmy w stanie zapobiec poważnym chorobom? Na pewno bardzo ważna jest odpowiednia dieta oraz suplementacja. Dostosowanie najlepszej karmy weterynaryjnej dla psów na wzmocnienie stawów oraz podawanie zwierzęciu witamin i suplementów na stawy dla psów być może pozwoli uchronić je przed bólami, zapaleniem i chorobami stawów.