Szynszyle

Szynszyle – małe, puszyste gryzonie o miękkim futerku. Idealny towarzysz dla rodziny. Lubi zabawy i jest łatwa w pielęgnacji

Bestsellery

Wyświetlanie wszystkich wyników: 4

  Szynszyle – co to za gryzonie?

  Jeżeli w swoim domu chcecie mieć Państwo gryzonia, wybór wcale nie musi paść na chomika, myszkę czy szczura. Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce również szynszyle. To gryzoń pochodzący z Ameryki Południowej. Jego cechy charakterystyczne to miękkie i przyjemne w dotyku futerko, puchaty ogon oraz duże uszy i oczy, dzięki czemu zwierzątko wygląda naprawdę uroczo.

  Różne jest umaszczenie szynszyli. Najczęściej futrzak ma niebieskoszary grzbiet i białe podbrzusze. Dużo rzadsza jest szynszyla biała. Inne odmiany barwne to m.in. szynszyle beżowe, mozaikowe, srebrne, czarne, białoróżowe, mahoniowe, fioletowe, szafirowe czy tan. Właśnie m.in. od umaszczenia i unikalności zależy, ile kosztuje szynszyla. Uśredniając cenę, należy założyć, że za szynszylę należy zapłacić od 150 do 300 zł. Wówczas można mieć pewność, że gryzoń pochodzi ze sprawdzonej hodowli i nie ma wad genetycznych.

  Domowa hodowla szynszyli nie jest trudna i wymagająca, chociaż zwierzątko potrzebuje sporo ruchu i uwagi. Szynszyle łatwo oswają się z człowiekiem, ale przyda się towarzystwo drugiego gryzonia. Obowiązkowo należy też zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria dla szynszyli. Proszę pamiętać, że to ile żyją szynszyle, w dużej mierze zależy od warunków hodowli. W warunkach domowych zwierzątko może żyć nawet 20 lat!

  Wyróżnia się dwa rodzaje szynszyli:

  • szynszyla mała (Chinchilla lanigera),
  • szynszyla krótkoogonowa (Chinchilla chinchilla).

  Dorosłe osobniki osiągają od 20 do 40 cm i ważą ok. 500 g. Cięższa jest szynszyla duża, a dokładniej wiskacza peruwiańska. W tym przypadku klatka czy woliera dla szynszyli musi być większa, a sam dorosły osobnik waży nawet ponad 1000 g.

  Hodowla szynszyli. Co jedzą szynszyle?

  Szynszyla to zwierzę roślinożerne i trawożerne, które przede wszystkim żywi się sianem. Ważne, żeby zwierzątka miały stały dostęp do pożywienia. Oprócz siana szynszyle mogą jeść m.in. pokrzywę, lucernę, babkę lancetowatą, mniszek lekarski, ostropest, korzenie cykorii, malwę, dziką różę, a nawet liście brzozy, maliny czy czarnej porzeczki.

  Oczywiście ważna jest też odpowiednia, specjalistyczna karma dla szynszyli. W sklepie Zoona oferujemy najlepsze granulaty dla tych gryzoni, które mają jednolitą formę i są pozbawione ziaren zbóż.

  Jakie akcesoria dla szynszyli?

  Jeżeli zastanawiacie się Państwo, gdzie trzymać szynszyle, klatki dla tych zwierząt będą odpowiednie. Proszę tylko pamiętać, żeby klatka dla szynszyli była dość duża. Szynszyle to zwierzątka skoczne i potrzebujące ruchu. Dlatego zaleca się klatki dla gryzoni o wymiarach przynajmniej 60 cm × 50 cm × 40 cm. Oczywiście lepiej, kiedy będzie ona jeszcze większa. Alternatywą dla klatki jest woliera dla szynszyli. Należy je ustawić w zacisznym i jasnym miejscu, ale nie na słońcu.

  W klatce powinny znaleźć się też zabawki dla szynszyli. Najpopularniejsze, które teraz znajdziecie Państwo również w sklepie Zoona, to m.in.:

  • domek dla szynszyla,
  • kołowrotek dla szynszyla,
  • hamak dla szynszyla,
  • drewniane gryzaki dla szynszyli,
  • tunele dla szynszyli.

  Zalecamy też specjalny piasek dla szynszyli, który pomoże utrzymać futerko zwierzątka w czystości.

  Jeżeli zdecydujecie się Państwo na akcesoria dla szynszyli, cena różnych artykułów w sklepie Zoona jest bardzo atrakcyjna. Jesteśmy pewni, że w naszym asortymencie jest wszystko, co pozwoli na komfortową i bezpieczną dla zwierzątka hodowlę szynszyli.

  Zobacz wszystkie akcesoria dla gryzoni, a na pewno znajdziesz coś dla swojej szynszyli. Zapraszamy na Zoona.pl!