Jak rozpoznać niewydolność nerek u zwierząt?

Wiedza na temat objawów niewydolności nerek może być kluczowa dla zdrowia Twojego pupila - odkryj, jak rozpoznać pierwsze sygnały problemów z nerkami i jakie kroki podjąć, aby zapewnić zwierzakowi właściwą pomoc.

niewydolność nerek u zwierząt

Jak rozpoznać niewydolność nerek u zwierząt?

Jak rozpoznać niewydolność nerek u zwierząt? Tym wpisem postaramy się Ci pomóc. Niewydolność nerek u zwierząt to poważne schorzenie, które może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, w tym do zagrażającego życiu stanu. Objawy niewydolności nerek u zwierząt pojawiają się powoli, subtelnie, więc na początku choroby właściciel może ich nie zaobserwować.

 

Najczęstsze objawy niewydolność nerek u zwierząt.

Nadmierne pragnienie u zwierząt (polidypsja) i wzmożona częstotliwość oddawania moczu (poliuria). Te objawy są spowodowane podniesionymi parametrami  mocznicowymi i spadkiem możliwości zagęszczania moczu.


Konsekwencją stale podnoszących się parametrów nerkowych będzie też brak apetytu
u zwierząt oraz częstsze epizody wymiotów. W tym czasie koty czy psy  zaczynają być apatyczne, mniej aktywne, przestają dbać o okrywę włosową, przez co włos z powodu braku higieny. Szczególnie u kotów może być zmierzwiony i posklejany. Następnie zaczyna obniżać się waga zwierzęcia.

Twoje zwierzę ma częste wymioty i biegunki? Tak – to może być objawa niewydolności nerek u zwierząt

W stadium zaawansowanym pojawiają się częste wymioty i biegunki u zwierząt , które są spowodowane toksemią mocznicową. Mocznik jako toksyna powoduje również encefalopatię mocznicową, ponieważ przechodzi przez barierę krew-mózg i oddziałuje na komórki mózgowia. Zwierzę jest wtedy otępiałe, ma zaburzenia równowagi, zaburzenia oddychania (tak zwany oddech Kusmaula-, inaczej gonionego psa).

Wysokie poziomy toksyn mocznicowych uszkadzają śluzówkę przewodu pokarmowego co prowadzi do nadżerek u zwierząt na całym jego przebiegu, szczególnie widoczne w jamie ustnej.

Niewydolność nerek u kota – nagła ślepota

Bardzo częstym objawem, szczególnie u kotów jest nagła ślepota, spowodowana bardzo wysokim ciśnieniem , które doprowadza do wylewów krwi pod siatkówką oka i w konsekwencji do utraty wzroku.
Nagła ślepota u kotów, choć może być zaskakująca i przerażająca dla właściciela, jest dość powszechnym zjawiskiem, związanym przede wszystkim z gwałtownym wzrostem ciśnienia krwi. Ciśnienie to, jeśli nie jest kontrolowane, może prowadzić do wylewów krwi pod siatkówką oka, powodując trwałe uszkodzenie i ślepotę.

Przyczyny wysokiego ciśnienia krwi u kotów:

  1. Choroby nerek – Niewydolność nerek jest jednym z najczęstszych schorzeń u starszych kotów i może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi.
  2. Choroby tarczycy – Zwłaszcza nadczynność tarczycy może być powiązana z podwyższonym ciśnieniem.
  3. Kardiomiopatia – Choroby serca mogą powodować zaburzenia w przepływie krwi i w konsekwencji prowadzić do wzrostu ciśnienia.
  4. Inne schorzenia wewnętrzne – Różne problemy zdrowotne mogą wpływać na ciśnienie krwi u kotów, dlatego ważna jest regularna kontrola zdrowia.

Więcej o niewydolności nerek u psa pisaliśmy w wcześniejszym poście kliknij tutaj


Jeśli zauważysz u swojego pupila któreś z tych objawów, skontaktuj się natychmiast z weterynarzem. Twój weterynarz będzie mógł zdiagnozować problemy z nerkami i zaproponować odpowiednie leczenie.
Zapraszamy do odwiedzenia naszego sklepu Zoona.pl Znajdziesz tam wiele produktów, które możesz stosować na niewydolności nerek u zwierząt.