Karma dla starszych psów – co powinna zawierać karma dla psa seniora?

Kiedy Twój psi przyjaciel wchodzi w złote lata, jego potrzeby żywieniowe ewoluują. Czy wiesz, co powinna zawierać karma dla psa seniora?

Karma dla starszych psów

Psy żyją znacznie krócej niż ludzie. Zakłada się, że średnia długość życia psa wynosi od 10 do 13 lat. Oczywiście są osobniki, które dożywają nawet 20 lat. Bezsprzecznie wiele zależy od diety czworonoga. Właściwy sposób żywienia jest niezwykle istotny również w przypadku psów seniorów. Jeżeli zastanawiasz się, co powinna zawierać w sobie karma dla starszych psów, jesteś we właściwym miejscu. Sprawdzamy, jak karmić zasłużonego czworonoga, żeby jego obecnością cieszyć się jak najdłużej.

Pies senior – symptomy starzenia czworonogów

Zanim odpowiemy na pytanie, co powinny zawierać w sobie karmy dla starszych psów, w pierwszej kolejności musimy podpowiedzieć, jakie symptomy świadczą o tym, że pies jest seniorem. Oczywiście każdy właściciel najlepiej zna swojego pupila. Co więcej, psy starzeją się bardzo powoli i inaczej w zależności od rasy psa oraz wielkości, tj.:

  • przyjmuje się, że psy ras dużych zaczynają starzeć się  w wieku 6-8 lat,
  • psy ras średnich – w wieku 7-9 lat,
  • psy ras małych – w wieku 9-12 lat.

Nie jest to jednak żadna reguła. Duży wpływ na zdrowie mają także sposób odżywiania i warunki życiowe zwierzęcia. Faktem jest jednak, że kilka symptomów może wskazywać na starość psa, tj.:

  • brak nagłych reakcji na codzienne sytuacje,
  • powolne poruszanie,
  • nagła utrata apetytu,
  • duże wahania wagi,
  • marznięcie,
  • częste spanie,
  • siwizna w okolicach pyska i oczu.

Na jakie schorzenia narażone są stare psy?

Psy seniorzy narażone są także na wiele schorzeń i dolegliwości, np.:

  • pogorszenie zmysłów węchu, wzroku i słuchu,
  • brak apetytu,
  • choroby narządów wewnętrznych (m.in. nerek, wątroby),
  • zwyrodnienia stawów,
  • spowolnienie metabolizmu,
  • nowotwory,
  • zaburzenia hormonalne.

To wszystko sprawia, że właściwa karma dla starszego psa jest wręcz obowiązkowa. Kluczowe są także odpowiednio dobrane suplementy dla starszych psów. Jako właściciel musisz też zadbać o kondycję swojego czworonoga, dlatego potrzebne są regularne spacery. Dbaj również o jego zęby, które na pewno są dużo słabsze. Tutaj pomogą specjalne przysmaki dla psa, czyli gryzaki do zębów dla psa. Pamiętaj też, żeby z psem seniorem regularnie odwiedzać weterynarza. Przede wszystkim wykona on badania (m.in. morfologia krwi) i sprawdzi, czy czworonogowi nie dolega nic poważnego, a jedynie doskwiera mu psia starość.

Warto zapoznać się z naszymi artykułami na temat:
Problemy ze stawami u psa
Dysplazja u psów
Najczęstsze choroby stawów u zwierząt

Czy Twój pies ma problemy ze stawami? Zoona propnuje:

Jaka karma dla starszego psa jest najlepsza?

Jak zauważyliśmy wyżej, karma dla starszych psów musi być wyjątkowa. Powinien to być pokarm dobrany stosownie do jego wieku. Dlatego karmy dla psów seniorów są bogate w składniki odżywcze i witaminy. Mogą to być wręcz karmy weterynaryjne dla psa. Zawierają one w sobie m.in.:

  • Witaminy – witaminy dla starszego psa są konieczne. Szczególnie istotne są witaminy A, E, K oraz z grupy B. Witamina A poprawia gospodarkę hormonalną. Ma też korzystny wpływ na wzrok czworonoga, jego skórę i sierść. Z kolei dzięki witaminom z grupy B zwierzę ma więcej energii, poprawia się też jego kondycja. W końcu dobrze oddziałuje na skórę i układ nerwowy, jak również zapobiega niedokrwistości, w czym pomaga też witamina K. Ważna jest również witamina E, która spowalnia procesy starzenia. Tym bardziej warto postawić na dodatkowe suplementy dla starszych psów.
  • Białko – karmy dla starszych psów zawierają też białko, które jest ważne dla procesu powstawania komórek odpornościowych, hormonów i enzymów. Ma ono również wpływ na masę mięśniową, ale może zwiększać ciśnienie wewnątrznerkowe. Dlatego należy z nim uważać, jeżeli pies senior ma problemy z nerkami.
  • Tłuszcze – wraz z wiekiem spada zapotrzebowanie kaloryczne psa. Rusza się on coraz mniej i ma spowolniony metabolizm. Leciwe czworonogi mają nawet o 20% mniejsze zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego powinna być to karma niskokaloryczna o zmniejszonej zawartości tłuszczów. Jeżeli będziesz dostarczać zbyt dużą ilość kalorii, konieczne będzie odchudzanie starszego psa, co wcale nie musi być proste.
  • Węglowodany – przyczyniają się do powstawania ciepła i są cennym źródłem energii, ale stare psy mają nawet o 40% mniejsze zapotrzebowanie na energię. Cukry wspomagają także pracę przewodu pokarmowego. Jednak podobnie jak w przypadku tłuszczów, ich udział w karmie dla starszego psa nie może być zbyt duży.
  • Glukozamina oraz chondroityna – karma dla starszych psów na stawy zawsze zawiera w sobie te substancje. Wraz z kolagenem ich siarczany zapewniają wytrzymałość chrząstkom stawowym. Podobnie jak przy witaminach możesz zdecydować się na dodatkowe suplementy dla starszych psów, które są bogate w glikozaminę i chondroitynę.
  • Kwasy omega 3 – wpływają korzystnie na pracę nerek.

Karmy dla starszych psów – wyzwanie dla właściciela

Pamiętajmy, że zawsze powinna być to pełnoporcjowa karma dla psa typu premium, która spełnia potrzeby żywieniowe czworonoga. Najlepsze są karmy bezzbożowe, ponieważ zawierają one większą ilość mięsa dostarczającego psu białko zwierzęce. Pośród samych mięs najlepsza jest wołowina. Popularne są też kurczak i jagnięcina. Dodatkowo na wiele schorzeń można zaproponować suplementy i witaminy takie jak: tabletki na wątrobę dla psa, suplementy na nerki,  witaminy dla psa na stawy.

Mokra czy sucha karma dla starszego psa?

Mokra karma dla starszego psa z reguły jest mniej kaloryczna, dlatego wydaje się lepszym wyborem dla czworonoga w podeszłym wieku. Oprócz tego jest łatwiejsza w spożyciu. Dlatego jest ona jedynym rozsądnym wyborem, jeżeli pies ma problemy z zębami lub nie ma ich w ogóle. Inne aspekty przemawiające za mokrą karmą dla starszego psa to intensywniejszy zapach i korzystne oddziaływanie na układ moczowy.

Z kolei za karmą suchą dla psów seniorów przemawia zwiększona ilość białka. Przy takim wyborze niech będzie to wysokiej jakości drobna karma dla starszych psów. Przed podaniem suchego pokarmu swojemu pupilowi możesz namoczyć go w wodzie, dzięki czemu będzie on łatwiejszy w gryzieniu.

Skąd brać karmę dla starszych psów?

Wiesz już, że odpowiednia karma, suplementy i witaminy dla starszych psów są niezbędne. Ważny jest też sam sposób żywienia i dobór odpowiednich porcji. Wprawdzie zwiększony apetyt u starszego psa raczej nie występuje, ale porcje nie mogą być zbyt duże. Jako że jelita trawią pokarm znacznie wolniej, powinny one być mniejsze. Jednak żeby pies nie tracił na wadze, należy je podawać częściej.

Podsumowując, żywienie psa seniora wygląda zupełnie inaczej niż szczeniaka i czworonoga w sile wieku. Niestety, wielu właścicieli nie wie, jak karmić leciwe psy, nie zmieniając sposobu żywienia swojego pupila. W ten sposób, mimo iż zupełnie nieświadomie, można mocno zaszkodzić swoim psom. Bardzo często prowadzi to do nadwagi. Taki sposób karmienia ma również negatywny wpływ na organy wewnętrzne.

Jak karmić psa seniora?

Jeżeli szukasz wysokiej jakości pokarmu dla swojego czworonoga, w sklepie Zoona.pl na pewno znajdziesz coś dla siebie. W naszej ofercie znajduje się specjalistyczna karma dla starszych psów małych ras, psów średniej wielkości i naprawdę dużych okazów. Zawsze są to karmy z oferty najlepszych producentów, czego dobrym przykładem jest karma Brit dla starszych psów, czy suplementy dla psa Barf. To pokarm zawierający w sobie niezbędne składniki odżywcze. Polecamy również witaminy i suplementy dla starszych psów.