ADAPTACJA KOTA czyli jak przyzwyczaić kota do nowego domu

Przygoda przeprowadzki? Odkryj, jak sprawić, by Twój kot czuł się pewnie i spokojnie w nowym domu. ADAPTACJA KOTA - klucz do harmonii i bezstresowego nowego początku dla Twojego futrzanego przyjaciela!

Adaptacja kota w nowym domu

Właśnie przygarnąłeś futrzanego przyjaciela? Adaptacja kota czyli jak przyzwyczaić kota do nowego domu to temat, który Cię zainteresuje! Jeżeli tutaj jesteś, najprawdopodobniej zastanawiasz się, jak przyzwyczaić kota do nowego domu, ponieważ za chwilę będziesz cieszyć się z nowego pupila lub już jest on nowym lokatorem Twojego domu czy mieszkania. Pamiętaj, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, jak długo trwa adaptacja kota. Wiele zależy od samego futrzaka i jego przeszłości. Jeżeli nie miał on traumatycznych przeżyć, adaptacja kota w domu trwa około tygodnia. Należy wziąć pod uwagę, że sierściuchy to zwierzęta terytorialne. Na szczęście jest kilka sprawdzonych metod, które sprawią, że kot szybciej poczuje się swobodnie.

Jak skompletować wyprawkę dla kota?

Jako właściciel masz obowiązek sprawić, żeby adaptacja kota w nowym domu była jak najmniej stresująca. Jeżeli nie wiesz, jak przyzwyczaić kota do nowego domu, a chcesz pomóc mu w aklimatyzacji, zacznij od skompletowania wyprawki zwierzaka. Powinna ona składać się z kilku niezbędnych elementów, tj.:

  • – Karma dla kota – wybierz karmę wysokiej jakości. Pamiętaj, żeby była ona dopasowana do wieku mruczka. Możesz wybrać specjalną karmę dla rasy kota. Postaw na karmę dla kota mokrą (zapewnia odpowiednie spożycie wody) i suchą (wpływa korzystnie na jamę ustną). Przydadzą się też kocie przysmaki.
  • – Kuweta ze żwirkiem – najlepsza jest głębsza kuweta, w której kot będzie mógł kopać. Z drugiej strony kociaki i starsze koty potrzebują kuwet z niższymi bokami. Pamiętaj też o żwirku, najlepiej bezzapachowym.
  • Miska dla kota i poidło – może być to zwykła miseczka, ale też bardziej zaawansowane akcesorium (np. fontanna dla kota).
  • – Legowisko dla kota – miejsce, gdzie kot będzie mógł komfortowo odpocząć i oddać się drzemce. Może to być legowisko w formie poduszki, w kształcie prostokąta lub zamknięte.
  • – Drapak dla kota – na przykład drapak wiszący, pionowy, poziomy, płaski, drapak typu wieża.
  • Transporter dla kota – najlepszy będzie plastikowy kontener dla kota, który jest łatwy w czyszczeniu, a przy tym komfortowy i bezpieczny dla zwierzaka.
  • Zabawki dla kota – postaw na zabawki, dzięki którym kot będzie mógł uaktywnić swój instynkt łowiecki. Dobre będą pluszowe myszki lub ptaki, które można gryźć i tarmosić. Sprawdzają się też interaktywne zabawki dla kota. Oczywiście muszą one być bezpieczne dla sierściucha.

Pierwsze dni, czyli jak przyzwyczaić kota do nowego domu?

Jako nowy właściciel sierściucha na pewno zastanawiasz się, jak przyzwyczaić kota do domu. Oczywiście adaptacja kota w nowym domu wymaga czasu. Już po przyniesieniu nowego lokatora do domu daj mu odrobinę swobody i spokoju. Kot na pewno zechce obwąchać przestrzeń wokół siebie i nabierze dzięki temu pewności siebie.

Ważne, żeby w pierwszych dniach kot przebywał w otoczeniu domowników. Dzięki temu lepiej pozna swoich opiekunów. Oswajaj kota i właśnie w tym miejscu ustaw kuwetę, miski, legowisko oraz drapak. Niech będą one ustawione w miejscach łatwo dostępnych dla futrzaka. Dzięki temu aklimatyzacja kota w nowym domu przebiegnie sprawniej.
Co zalecamy na stres dla kota?

Jeżeli nie wiesz, jak przyzwyczaić kota do nowego miejsca, początkowo możesz go oswoić z jednym lub dwoma pomieszczeniami, które ze sobą sąsiadują. Z biegiem czasu, kiedy poczuje się on pewniej, możesz przed nim otwierać kolejne przestrzenie swojego domu.

Zapraszamy również do zapoznania się naszym wpisem blogowym -> Stres u kota Jakie są objawy <-

Podsumowując, jeżeli nie wiesz, jak przyzwyczaić kota do domu, po prostu zapewnij mu komfortowe warunki i zacznij zdobywać jego zaufanie. Pamiętaj, że koty dorosłe wymagają mniej uwagi niż kocięta. Powyższe wskazówki stosuj, jeżeli nie wiesz, jak przyzwyczaić dorosłego kota do nowego domu i kociaka, który jest już w miarę samodzielny i mógł zostać oddzielony od kotki.

Zadbaj o odpowiednią karmę i kocie przysmaki, zaopatrz się także w niezbędne akcesoria. Później pozostaje zdobywać zaufanie kota. Możesz to robić na wiele sposobów, na przykład podczas karmienia, które kojarzy się zwierzęciu pozytywnie. Pomagają także smakołyki dla kota. Próbuj go również zachęcać do zabawy i głaskać, a dystans na pewno skrócisz dystans. Pamiętaj, że proces adaptacji kota w nowym otoczeniu może być dłuższy. Zmianę miejsca zamieszkania potrafią znosić bardzo źle nawet koty oswojone, nie mówiąc już o sierściuchach, które mają negatywne doświadczenia z ludźmi. Zapewnij mu więc spokój i wykaż się cierpliwością.