Stres u kota jakie są objawy

Stres u kota – jakie są objawy i jak je zmniejszyć? Poznaj najczęstsze oznaki niepokoju wśród kotów oraz sprawdzone metody na ich złagodzenie

Stres u kota - objawy

Stres u kota jakie są objawy i jak je zmniejszyć? To ważne pytanie dla każdego troskliwego właściciela. Stres dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta, w tym domowe zwierzaki typu pies czy kot. Jeżeli masz w swoim domu futrzaka, a stres u kota nie jest reakcją na pojedynczy bodziec, musisz wiedzieć, jak pomóc swojemu zwierzęciu. W tym artykule podpowiadamy, jakie objawy ma silny stres u kota, jakie są jego przyczyny, czym jest zespół stresu pourazowego, czym grozi przewlekły stres u kota oraz jak z nim walczyć. Sprawdź, jak zmniejszyć objawy lęku u kota, stosując odpowiednie leki, preparaty i terapie.

Co wywołuje stres u kota?

Stres u kota skutki dla zwierzęcia może mieć bardzo niepożądane. Jednak zanim dowiesz się, czym grozi i jakie objawy ma koci stres, najpierw musisz wiedzieć, co może powodować taki stan. Okazuje się, że bodźce wywołujące stres u kota (tzw. stresory) są bardzo różne. Przede wszystkim można je podzielić na czynniki psychologiczne oraz fizjologiczne, tj.:

  • czynniki fizjologiczne wywołujące stres u kota (m.in. nagła i znacząca zmiana temperatury ciała, pragnienie, głód);
  • czynniki psychologiczne wywołujące stres u kota (m.in. konflikty społeczne, karcenie, zmiany w rutynie, ukrywanie się, podróż, samotność, obecność wrogów w otoczeniu, hałas, utrata opiekuna, nieodpowiednie miejsce do załatwiania potrzeb fizjologicznych, brak kryjówki czy legowiska dla kota).

Oznacza to, że na przykład możliwy jest stres u kota po przeprowadzce. Zresztą stres kota w nowym domu pojawia się dość często i ma podłoże psychologiczne.

Stres u kota jakie są objawy i jak je zmniejszyć?

Stres u kotów objawy może mieć bardzo różne i objawiać się na wiele sposobów (np. mruczenie i wokalizacja, uszy skierowane do tyłu, ślinotok, dyszenie, intensywne ocieranie się, utrata sierści, łupież, spocone opuszki, nerwowe mycie, nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne, drżenie ciała, brak chęci do zabawy, rozszerzone źrenice, ukrywanie, napięcie mięśni i zesztywnienie ciała, zmiany zachowań w rutynowych czynnościach.

Silny stres u kota – objawy

Możliwy jest również silny stres u kota. W takiej sytuacji często pojawia się nawet biegunka u kota ze stresu, innym razem takiej reakcji towarzyszą wymioty. Pozostałe objawy świadczące o silnym i przewlekłym stresie to m.in. samookaleczenie, wypadanie sierści, intensywne drapanie i wylizywanie, załatwianie się poza kuwetą jeżeli kot sika ze stresu, zaburzenia odżywiania, utrata masy ciała, jeżeli kot nie je ze stresu, zamarcia, zmiana temperatury ciała, agresja, brak pielęgnacji i czyszczenia, zmiany codziennych zachowań.

Stres u kota a choroby

Zwierzę dotknąć może nawet zespół stresu pourazowego u kota. Jednak o ile nie ma powodu do niepokoju, jeżeli kot stresuje się tylko w określonych sytuacjach i robi to rzadko, o tyle wygląda to zupełnie inaczej, kiedy zwierzę jest niemal stale zestresowane. Tym bardziej warto wiedzieć, jak złagodzić stres u kota.

Stres u kota może być przyczyną rozwoju różnych chorób. Wskutek stresu lub zachowania będącego reakcją na czynnik stresogenny kot może cierpieć na skutek wielu schorzeń. U zestresowanego kota możliwe są m.in.: osłabienie organizmu, zaburzenia snu, łysienie psychogenne, miejscowe uszkodzenie skóry, zapalenie jelita grubego, nadwaga, nieżyt żołądka, idiopatyczne zapalenie pęcherza moczowego czy choroby przewlekłe (m.in. nadciśnienie, cukrzyca). Rośnie też ryzyko zachorowania na nowotwory, choroby zakaźne i zaburzenia psychiczne (np. lęki, fobie).

Lęk u kota – leczenie w formie terapii i leki

Wielu właścicieli zastanawia się, jaki preparat na stres dla kota jest najlepszy. Najczęściej dla pupila wybierane są tabletki. Natomiast pamiętaj, żeby leki na stres dla kota podawać wyłącznie po konsultacji z lekarzem weterynarzem. To samo dotyczy również podawania feromonów. Ewentualnie może to być obroża na stres dla kota.

Jednak nawet najlepsze tabletki na stres dla kota nie rozwiązują podłoża problemu. Jeżeli lekarz wykluczył podłoże zdrowotne, winne są problemy behawioralne. Wówczas zaleca się terapię behawioralną, której zadaniem jest poprawa nastroju kota i wyrównanie gospodarki hormonalnej. Oczywiście kot musi mieć zapewniony spokój i zostać odizolowany od czynników stresogennych. W domu nie może też zabraknąć miejsc, które posłużą mu za bezpieczne oazy. Warto także wciągać zwierzę do zabawy, w czym pomogą zabawki dystansowe, po czym nagradzać ulubionymi przysmakami dla kotów.

Co na stres u kota jest najlepsze?

Jednocześnie przydadzą się właściwe suplementy dla kota przypisane przez weterynarza. Zaleca się też dobrze zbilansowaną karmę dla kotów, bogatą w białko pochodzenia zwierzęcego z dodatkiem warzyw, owoców oraz ziół.

Stres u kota może być więc wywoływany przez wiele różnych bodźców. Nie zawsze reakcja kota musi budzić niepokój i mieć negatywny wpływ na jego zdrowie. Jeżeli jednak futrzak regularnie cierpi z powodu silnego stresu, warto zareagować. Najlepiej nie sięgać tylko po tabletki, ale wdrożyć specjalistyczną terapię u behawiorysty. W ten sposób można przyzwyczaić kota do bodźców, które nie powinny wywoływać lęku i zmniejszyć objawy stresu.