Profilaktyka przeciwpchelna i kleszczowa

Chcesz chronić swojego czworonoga przed pchłami i kleszczami? Kluczem jest regularna Profilaktyka przeciwpchelna i kleszczowa. Zadbaj o spokój i zdrowie swojego pupila!

Profilaktyka przeciwpchelna

Każdy właściciel zwierzaka chce zapewnić mu bezpieczeństwo i komfort. Profilaktyka przeciwpchelna i kleszczowa to nie tylko kwestia komfortu, ale również zdrowia naszego pupila. Chroń swojego przyjaciela przed niechcianymi intruzami. Pasożyty są częstym powodem wizyt w gabinecie weterynaryjnym, szczególnie pchły i kleszcze, które są bardzo niebezpieczne dla zwierząt i ludzi. Przyjmuje się, że panuje na nie sezon. Mało osób jednak wie, że jedne, jak i drugie atakują przez cały rok, dlatego bardzo ważna jest profilaktyka, która uchroni nasze pupile przed groźnymi chorobami. Profilaktyka przeciwpchelna i przeciw kleszczowa to istotne zagadnienie o którym warto przeczytać, jeżeli chcemy mieć zdrowego psa.

Czym są pchły?

Profilaktyka przeciwpchelna i kleszczowa - Czym są pchły?

Wielkość pcheł waha się od 1 do 6mm. Mają nieproporcjonalnie wydłużoną tylną parę nóg, dzięki którym mogą wykonywać długie skoki. Pchły żywią się krwią, którą wysysają za pomocą aparatu kłująco-ssącego. Samice są w stanie złożyć do 50 jaj dziennie, które spadają ze zwierzęcia do otoczenia. Z jaj wykluwają się larwy, które budują kokony mogące przetrwać do kilku miesięcy, np. w legowisku. Gdy poczwarka jest w pełni rozwinięta, opuszczenie kokonu przez pchłę może być symulowane za pośrednictwem bodźca zewnętrznego np. przez obecność dwutlenku węgla świadczącego o obecności potencjalnego żywiciela.

Czym są kleszcze?

Profilaktyka przeciwpchelna i kleszczowa - Czym są kleszcze?

Kleszcze żywią się wyłącznie krwią ludzi i zwierząt. Bez pożywienia samica ma rozmiar porównywalny do ziarna sezamu (3mm), po napiciu zwiększa swoją objętość do 11 mm. Samce sięgają 2,5 mm. Nimfy są jeszcze mniejsze (1,5mm) a najmniejsze są larwy (0,5mm). Kleszcze są wyposażone w aparat nazywany organem Hallera, dzięki któremu są w stanie precyzyjnie ustalić lokalizację żywiciela. Ukłucie często jest niezauważone, ponieważ po wkłuciu kleszcze wpuszczają do rany ofiary ślinę, która zawiera substancję przeciwbólową.  Rozmnażają się przeważnie się na skórze żywiciela, po czym samice od padają na ziemię, żeby złożyć jaja w glebie. Kleszcze przemieszczają się chodząc po ziemi lub są przenoszone przez zwierzęta. Czyhają na potencjalnych żywicieli najczęściej na źdźbłach traw.

Profilaktyka przeciwpchelna, czyli gdzie i kiedy uważać?

Pchły występują w każdym miejscu na świecie. Chociaż na długość ich życia wpływa temperatura i w okresie jesienno-zimowym spada liczba zarażeń problem nie znika. Należy pamiętać, że kokony mogą przetrwać kilka miesięcy, a stała temperatura w naszych domach, gdzie mieszkamy ze zwierzętami sprzyja rozmnażaniu się pcheł przez cały rok, niezależnie od pór roku. Dlatego niezbędna jest profilaktyka przeciwpchelna przez cały rok.

Kleszcze podobnie jak pchły można spotkać na całym świecie. Najczęściej występują w lasach, na łąkach, brzegach rzek, ale również w miejscach publicznych, tj. parki, ogrody i działki. Przyjmuje się, że najbardziej aktywne są na przełomie października/listopada oraz kwietnia/maja, ale niektóre osobniki poszukują żywiciela przez cały rok i są aktywne w temperaturze od 3,5 stopnia do 29,3 stopni Celsjusza.

Profilaktyka przeciwpchelna i kleszczowa cierpiący pies

Zagrożenia wynikające z ugryzienia pchły lub kleszcza

Ugryzienia pcheł są bolesne i wywołują swędzenie, a w konsekwencji drapanie oraz niepokój u zwierząt. Poprzez alergen obecny w ślinie wywołują APZS – alergiczne pchle zapalenie skóry. APZS objawia się świądem skóry, łysieniem, przebarwieniami oraz powierzchownym ropnym zapaleniem skóry. W skrajnych przypadkach mogą wywoływać dżumę oraz tyfus. Realnym zagrożeniem w Polsce jest patogen Bartonella sp. – bakteria odpowiedzialna za wywoływanie u ludzi choroby kociego pazura. Pchły rozpowszechniają również tasiemce.

Kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne choroby dla ludzi, jak i zwierząt, takie jak: borelioza, babeszjoza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

Profilaktyka – jak chronić zwierzęta przed pchłami i kleszczami?

Mając na uwadze zagrożenia, jakie wiążą się z pchłami i kleszczami, nie należy bagatelizować regularnego zabezpieczania przeciwko nim. Systematyczność jest kluczowa. Na rynku dostępnych jest wiele preparatów na kleszcze u psów. Występują one w postaci sprayów, kropli na pchły, obroży na kleszcze dla psa. Różnią się skutecznością oraz mechanizmem działania – jedne działają, gdy nastąpi kontakt pasożytów ze skórą zwierząt, a inne posiadają dodatkowo właściwości odstraszające.

Niektóre preparaty mogą doskonale sprawdzają się u psów, a mogą być szkodliwe dla kotów. Oprócz odpowiedniego doboru preparatu, bardzo ważny jest sposób aplikacji. Najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do weterynarza, który nie tylko pomoże w doborze właściwego preparatu oraz aplikacji, ale również poinstruuje w jaki sposób należy postępować, aby właściwości danego preparatu utrzymały się zgodnie z jego przeznaczeniem.


Do odrobaczania psa polecamy poniższe produkty: