Objawy boreliozy u psa
Objawy boreliozy u psa. Czy Twój pies zachowuje się inaczej? Poznaj wczesne symptomy tej choroby przekazywanej przez kleszcze i dowiedz się, jak na nią reagować
Objawy boreliozy u psa mogą być łatwo przeoczone. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, by skutecznie dbać o zdrowie swojego futrzastego przyjaciela. Przenoszona głównie przez kleszcze borelioza to choroba, która od lat wzbudza bardzo duży niepokój. Nie dość, że skutki zarażenia boreliozą mogą powodować wiele komplikacji dla zdrowia, to jeszcze zagrożenie zachorowania wzrasta właściwie z roku na rok, czemu niewątpliwie sprzyjają upalne lata. Kleszcze atakują już nie tylko na terenach zalesionych, ale też na łąkach, w ogrodach, a nawet w mieście.
Prawdopodobnie w jeszcze większym stopniu niż my, ludzie na zachorowanie boreliozą narażeni są nasi czworonożni przyjaciele. Tym bardziej, że typowe objawy boreliozy u psa pojawiają się dopiero po 2-5 miesiącach od ugryzienia. Stąd tak ważna jest odpowiednia prewencja. Należy zawsze usuwać kleszcze u psów tak szybko jak się da. Można wykorzystać do tego specjalne pęsety do kleszczy, albo udać się po pomoc do lekarza weterynarii. Tak czy inaczej, powinniśmy wiedzieć jakie są objawy boreliozy u psa. A zatem, jak rozpoznać boreliozę u psa i jak leczyć boreliozę u psa?
Jak rozpoznać boreliozę u psa?
Stosowanie odpowiednich środków ochrony przeciwkleszczowej (do wyboru obroże na kleszcze dla psów, tabletki, krople na kleszcze) to absolutna podstawa. Prócz tego, każdy właściciel czworonożnego pupila powinien wiedzieć jak rozpoznać boreliozę u psa. Co prawda pierwsze objawy boreliozy u psa pojawiają się dopiero po 2-5 miesiącach od ugryzienia kleszcza i to jedynie u 5% zwierząt, za to szybkie ich rozpoznanie pozwala uniknąć wielu komplikacji i daje szansę na całkowite wyleczenie zwierzaka. Wobec tego, jakie są objawy boreliozy u psów? Jako pierwszy zwykle pojawia się rumień wokół miejsca ugryzienia. Niestety, przez gęstą sierść często nie sposób go zauważyć. Do pozostałych symptomów choroby przenoszonej przez kleszcze zaliczamy:
- osowiałość
- apatię
- niechęć do zabawy
- utratę apetytu
- wysoką gorączkę
Objawy boreliozy u psa równie dobrze mogą więc wskazywać na wiele innych chorób, dlatego postawienie prawidłowej diagnozy rzeczywiście nie jest łatwe.
Czy borelioza jest groźna dla psa?
Tak, borelioza u psa może być groźna. Borelioza, nazywana również chorobą z Lyme, jest chorobą zakaźną przenoszoną przez kleszcze i wywoływaną przez bakterie z rodzaju Borrelia. Jeśli nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona, może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u psa.
W bardziej zaawansowanych przypadkach borelioza może prowadzić do poważnych komplikacji zdrowotnych u psa. Jeśli infekcja nie zostanie odpowiednio zdiagnozowana i leczona, bakterie Borrelia mogą wpłynąć na układ nerwowy zwierzęcia, powodując objawy takie jak osłabienie, drżenie czy zaburzenia koordynacji ruchowej. Wpływ na układ sercowo-naczyniowy może objawiać się arytmią, osłabionym tętnem lub nawet niewydolnością serca. Co więcej, niewłaściwie leczona borelioza może prowadzić do problemów z nerkami, manifestujących się zmniejszonym wydalaniem moczu, zwiększonym pragnieniem czy innymi objawami niewydolności nerek. Wszystkie te komplikacje podkreślają znaczenie wczesnego wykrywania i leczenia boreliozy u naszych czworonożnych przyjaciół.
Wczesne rozpoznanie i leczenie boreliozy są kluczowe dla skutecznego leczenia i zapobiegania długotrwałym komplikacjom. Jeśli podejrzewasz, że Twój pies mógł zostać ukąszony przez kleszcza lub wykazuje objawy boreliozy, należy jak najszybciej skonsultować się z weterynarzem.
Jakie są objawy boreliozy u psa?
Nie da się ukryć, że rozpoznanie pierwszych objawów boreliozy u psa może sprawiać pewne kłopoty. Tym ważniejsze, aby wiedzieć jakie są objawy boreliozy u psów – zwiększy to szansę na poprawną diagnozę. Poza wymienionymi powyżej, nasz niepokój powinny wzbudzić również: zmiany skórne, obrzęki stawów, okresowo powracające kulawizny, kłopoty z poruszaniem się, a ostatecznie zwyrodnienia. Jeśli nie zareagujemy w porę, w ekstremalnych przypadkach może dojść do niedowładu kończyn, padaczki, zapalenia wątroby, zapalenia opon mózgowych, zapalenia mięśnia sercowego czy też porażenia nerwu twarzowego. A jak leczyć boreliozę u psa?
Jak leczyć boreliozę u psa?
Wiemy już jakie są objawy boreliozy u psa, a więc i jak rozpoznać boreliozę u psa. Jednak co potem? Co robić, gdy mamy podejrzenie, że naszego pupila zaatakowała choroba przenoszona przez kleszcze? Jak leczyć boreliozę u psa? Przede wszystkim, nie wolno zwlekać. Jeśli tylko zauważyliśmy coś niepokojącego w zachowaniu czworonoga i wydaje nam się, że mogą to być objawy boreliozy u psa, czym prędzej powinniśmy udać się do weterynarza. Lekarz zaleci wykonanie badania krwi, które potwierdzi lub wykluczy boreliozę. Samo leczenie boreliozy zwykle polega na długotrwałym podawaniu antybiotyku, a jeśli to konieczne, również środków przeciwzapalnych i wspomagających pracę nerek i wątroby.
Chcesz zabezpieczyć swojego psa lub kota przed kleszczami? Polecamy:
– Obroża Foresto dla kotów i małych psów
– Obroża Foresto dla psów powyżej 8kg
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.