Odrobaczanie kotów domowych – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Odrobaczanie to kluczowa część pielęgnacji kota. Zanurz się w naszym przewodniku i dowiedz się wszystkiego o tym ważnym zabiegu!

Odrobaczanie kotów domowych

Odrobaczanie kotów domowych – niezbędna profilaktyka

Odrobaczanie kotów domowych to niezbędna część dbania o ich zdrowie i samopoczucie. Kluczowym zabiegiem w trosce o zdrowie Twojego kota jest eliminacja pasożytów, bez względu na to, czy Twój kot spędza czas na zewnątrz, czy w domu. W tym tekście przybliżymy Ci wszystkie ważne informacje na temat walki z pasożytami u kota.

Rodzaje odrobaczania kotów domowych

Koty należy odrobaczać na dwa sposoby: wewnętrznie i zewnętrznie. Tylko wtedy będą chronione przed wszelkimi pasożytami.

• Odrobaczenie wewnętrzne. Ten rodzaj odrobaczania zwykle przeprowadza się za pomocą tabletek, tabletek lub past, chociaż można to również zrobić za pomocą specjalnych pipet. Ta ostatnia metoda jest zwykle stosowana w przypadkach, gdy niemożliwe jest podanie leku doustnie. Odrobaczenie wewnętrzne ochroni organizm kota przed pasożytami wewnętrznymi, takimi jak robaki i tasiemce. Odrobaczanie wewnętrzne musi być przepisane przez lekarza weterynarii.

• Odrobaczanie zewnętrzne. Ten rodzaj odrobaczania można przeprowadzić za pomocą pipet, obroży lub sprayów przeciwpasożytniczych. Dzięki niemu unikniemy inwazji pasożytów zewnętrznych, takich jak pchły, kleszcze, wszy czy roztocza, które oprócz tego, że są bardzo irytujące, niektóre z nich mogą przenosić choroby.

Jeśli chcesz zagłębić się w temat, mamy jeszcze kilka innych artykułów w temacie odrobaczania kota:
Jak-czesto-odrobaczac-kocieta
Jak odrobaczyć kota?
Jak często odrobaczać kota?


Wszystkie produkty z kategorii Odrobaczenie kota >znajdziesz tutaj<

Odrobaczanie kotów domowych – jak kot może zarazić się pasożytami

Większość kotów domowych spędza większość czasu w pomieszczeniach, ale od czasu do czasu lubi wygrzewać się na słońcu na tarasie lub w oknie. Niektóre koty domowe mają dostęp do pewnych obszarów na pół wolności, gdzie kontaktują się z innymi psami lub kotami w sąsiedztwie. Tak czy inaczej, Twój kot domowy może mieć kontakt z pasożytami na różne sposoby. Oto najczęstsze:

  • owady

Nawet jeśli Twój kot jest bardzo domowy i nigdy nie wychodzi z domu, może cieszyć się polowaniem i zjadaniem owadów, które są w domu. Owady służą jako środek transportu dla niektórych z najczęstszych pasożytów jelitowych. Dlatego odrobaczanie kotów domowych jest bardzo ważne.

  • pchły

Są jednymi z najczęstszych nosicieli glisty. Twój kot może dostać robaki, jeśli zje pchłę lub zostanie przez nią ugryziony. A jak pchła dostaje się do twojego domu? Przez większość czasu możesz przynieść je samodzielnie w butach lub ubraniach, nie zdając sobie z tego sprawy, a gdy już znajdziesz się w domu, ta pchła znajdzie Twojego kota.

Klimatyzowane domy i mieszkania mogą być także wylęgarnią tych owadów, a także miejscem schronienia dla przenoszących je gryzoni. Jak widać, zapobieganie pchłom jest niezbędne.

Odrobaczanie kotów domowych – robaki u kotów

Robaki u kotów powinny być leczone przez lekarza weterynarii. Najczęstsze objawy to:

• wymioty,

• biegunka,

• apatia,

• brak apetytu,

• lub wzdęty brzuch.

Zwykle cierpią na nie koty, które żyły na ulicy i miały kontakt z odchodami lub inne zarażone koty. Jeżeli przygarnąłeś kota z ulicy, to miej to na uwadze. Jeśli chodzi o kota przebywającego w domu, rzadko zdarza się, aby cierpiał z tego powodu, ale nie jest to niemożliwe, ponieważ sposobem na to może być nieprawidłowe karmienie.

Jeśli podasz mu surowe jedzenie, takie jak mięso lub ryby, może złapać robaki. Najlepszym sposobem na uniknięcie tego jest wybór wysokiej jakości karmy dla kota w postaci karmy suchej lub mokrej, którą bez ryzyka będzie lizał pyszczki. Jeśli jesteś zainteresowany zaoferowaniem diety BARF lub surowej żywności, skonsultuj się z ekspertem weterynarii w sprawie karmy dla zwierząt domowych lub bardzo dobrze ugotuj karmę i zapomnij o tych problemach.

Jaja robaków u kotów

Najbardziej normalną rzeczą jest to, że możesz wnieść jaja robaków w butach lub ubraniu. Czy twój kot węszy w twoich ubraniach, żeby zobaczyć, gdzie byłeś? Większość kotów tak robi, ponieważ są ciekawskimi zwierzętami. Niestety, to właśnie w tym miejscu może wejść w kontakt z jajami robaków, dlatego nigdy nie należy zaniedbywać odrobaczania kota. Pamiętaj też, aby zawsze utrzymywać dom w czystości i przechowywać brudne ubrania poza zasięgiem kota.

W Zoona.pl mamy szeroką gamę produktów do domu, które mogą być bardzo przydatne, takie jak spraye, spraye i środki czyszczące do zwalczania różnych owadów:

Dla zachowania higieny w otoczeniu Twojego kota, polecamy:

Czy inne zwierzęta mają jakiś wpływ?

Czy ty też masz psa lub inne zwierzę? Niezależnie od tego, czy się dogadują, czy nie , twój kot wejdzie z nim w kontakt i najprawdopodobniej przekaże pasożyty, jeśli inne zwierzę zostanie zarażone. Z tego powodu należy odrobaczać jednocześnie wszystkie zwierzęta.
Więcej o odrobaczaniu psa przeczytasz w tym artykule.

Wszystkie te przypadki wypełniają lukę między pasożytem a typowym kotem domowym!

Odrobaczanie kotów domowych – Wszystko co powinieneś wiedzieć

Czy muszę dbać o odrobaczenie kota domowego

Czy odrobaczanie kota domowego musi być systematyczne?

Prawdą jest, że prawdopodobieństwo zarażenia się pasożytami u kota przebywającego w domu jest znacznie mniejsze niż u kotów wychodzących na zewnątrz. Jednak większość weterynarzy sugeruje, że koty przebywające w domu powinny być odrobaczane mniej więcej tak często, jak koty wychodzące.

Dlaczego?

Powodem jest to, że nie można wiedzieć, kiedy kot będzie ponownie narażony na nowe pasożyty. Może się to zdarzyć nawet minutę po tym, jak odrobaczenie przestanie działać, dlatego należy regularnie stosować metody zapobiegawcze.

Profilaktyka pasożytów u kotów jest ważna?

Zwalczanie pasożytów jest istotną częścią programu odnowy biologicznej Twojego kota, a także całorocznej profilaktyki, za pomocą środków odrobaczających dla kotów. Dlaczego? Ponieważ pasożyty wpływają na zdrowie Twojego kota, a niektóre, są również przenoszone na ludzi.

Plan ochrony zdrowia przed pasożytami zewnętrznymi i wewnętrznymi chroni nie tylko Twojego kota, ale także Ciebie i członków Twojej rodziny.

Od jakich czynników zależy zarażenie się pasożytami przez twojego kota?

  • Sezonowość

Chociaż są pory roku takie jak wiosna czy jesień, kiedy pasożyty są bardziej aktywne, nie należy tracić czujności przez pozostałą część roku, zwłaszcza gdy masz klimatyzację. W takich pomieszczeniach moją one świetne warunki i mogą one być również doskonałymi siedliskami pcheł, a także miejsce schronienia dla gryzoni przenoszących pchły.

  • Styl życia

Są koty, które prowadzą różne tryby życia, niektóre mogą spędzać większość czasu w domu, ale od czasu do czasu opalają się na tarasie lub patio. Są też takie koty, które mieszkają z psami, które wychodzą na zewnątrz, jak już omówiliśmy wcześniej.

  • Miejsce zamieszkania

Chociaż istnieją koty domowe, które żyją tylko w pomieszczeniach, często mogą czerpać przyjemność z zabijania i zjadania owadów. A te owady mogą służyć jako pośrednicy dla niektórych z najczęstszych pasożytów jelitowych.

Zabiegi profilaktyczne przeciwko pasożytom u kotów domowych

Na szczęście istnieje wiele bezpiecznych i skutecznych produktów do odrobaczania kotów. Można łatwo zastosować je u kota, a wiele z nich jest skutecznych przeciwko więcej niż jednemu rodzajowi pasożytów. Warto zadbać o profilaktykę z takimi produktami jak:

• Obroże

• Spraye

• Pipety.

• Szampony i płyny.

• Tabletki przeciwpasożytnicze.
Jeżeli podobał Ci się nasz artykuł: odrobaczanie kotów domowych i chcesz zadbać swojego kota, w Zoona.pl znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz. Jeśli już wiesz czego potrzebujesz, możesz złożyć zamówienie na naszym sklepie online zoona.pl lub jeśli masz jakieś pytania, możesz zadzwonić do nas i na pewno Ci doradzimy, co dla Twojego kota jest odpowiednie.

Odrobaczanie kota

Będziemy na ciebie czekać!