Kocięta

Kocięta: małe, energiczne, pełne życia. Pierwsze kroki w świecie pełnym odkryć. Produkty i akcesoria dla zdrowego rozwoju Twojego malucha.

Bestsellery

Wyświetlanie jednego wyniku

Kociąta – jak wygląda rozwój  w pierwszych tygodniach życia?

Każde kocię w pierwszych tygodniach życia poświęca czas na zabawę oraz spanie. Proszę jednak pamiętać, że kotki dają nie tylko mnóstwo radości, ale także wymagają odpowiedniej opieki i troski. Małe kocięta rodzą się ślepe i głuche, dlatego są bezbronne i zależne od kotki.

Przez pierwsze dwa tygodnie małe kocięta są karmione przez kotkę, ale też przez nią ogrzewane. Jako że nie mają wystarczającej ilości tkanki tłuszczowej, nie są w stanie zapewnić odpowiedniej temperatury ciała. Problem jest większy, jeżeli kocię straci kotkę. Wówczas wymagają one szczególnej opieki innej kotki, która jest w trakcie laktacji. Jeszcze trudniej, jeżeli małe kocięta nie mają takiej opiekunki, kiedy potrzebna jest Państwa pomoc z zewnątrz.

Jak wygląda prawidłowe żywienie kociąt?

Proszę pamiętać, że małe kocięta powinny przybierać na wadze ok. 100 g na tydzień. W taki sposób kocię nabiera na masie do ok. 5. miesiąca życia. Zwykle kot przestaje rosnąć dopiero ok. 12. miesiąca życia. Wyjątkiem są tutaj duże rasy kotów (np. kot norweski leśny).

Pokarm kotki jest bogaty we wszystkie składniki odżywcze, ale także przeciwciała. W trakcie rozwoju kociąt mleko kotki podlega ewolucji (np. spadek zawartości żelaza, magnezu, miedzi, wzrost ilości wapnia).

Pokarm zewnętrzny dla kociąt można zacząć podawać od 2. do 4. tygodnia życia. Lepsze są mokre karmy dla kociąt, ewentualnie niech będą to niewielkie suche granulki, aczkolwiek namoczone w mleku matki. Ważne, żeby karmienie odbywało się z wykorzystaniem specjalistycznej karmy dla kociąt, która jest dopasowana do wieku sierściucha. Nie tylko zawiera ona w sobie niezbędne składniki odżywcze, ale jest także łatwa w gryzieniu i trawieniu.

Jak wygląda zewnętrzne żywienie kociąt?

Jeżeli kocię nie otrzymuje pokarmu od kotki, warto porozumieć się z weterynarzem, który będzie nadzorował karmienie kociąt. W pierwszych tygodniach sprawdzi się zastępcze mleko dla kociąt. Pokarm należy podawać wyłącznie ogrzanym kociakom. W innym wypadku ich enzymy trawienne nie pracują właściwie, a pokarm nie może zostać przyswojony w odpowiedni sposób. Mleko zastępcze dla kociąt należy podawać do 4. tygodnia życia zwierzaka, zawsze korzystając ze specjalnych akcesoriów. Wymagana jest tutaj m.in. butelka do karmienia kociąt.

Proszę też pamiętać o odpowiedniej częstotliwości podawania pokarmu, tj.:

  • co 2-4 godziny przez całą dobę w 1. tygodniu życia,
  • co 2-4 godziny w 2. tygodniu życia, z przerwą w nocy przez 6-8 godzin.

Nawet najlepsza karma dla kociąt powinna być podawana dopiero w 3. i 4. tygodniu życia. Jednocześnie należy podawać kociakom preparat mlekozastępczy.

Kocię i małe kocięta – produkty dla kociąt w sklepie Zoona.pl

Jeżeli potrzebujecie Państwo akcesoriów do karmienia kotów, zapraszamy do sklepu Zoona.pl. W jednym miejscu zebraliśmy mokre, ale także karmy suche dla kociąt. Oczywiście w naszej ofercie znajdziecie Państwo również mleko zastępcze dla kotków. Dzięki nim nawet kocię bez kotki może rozwijać się w sposób prawidłowy i zrównoważony.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu Zoona.pl. Oferujemy najlepsze karmy weterynaryjne dla małych kotków, ale też liczne akcesoria, w tym buteleczki do podawania mleka. Mleko zastępcze, mokra i sucha karma dla kociąt jest tym, czego Państwa kotek potrzebuje do zrównoważonego rozwoju w pierwszych tygodniach życia. Na dalszych etapach rozwoju warto zaopatrzyć się w suplementy i witaminy dla kota, by być pewnym, że jego rozwój jest odpowiedni.