Kleszcze u zwierząt – jak sobie radzić?

"Kleszcze u zwierząt - jak sobie radzić? Dowiedz się, jakie działania podjąć, by skutecznie chronić swoje zwierzęta przed niechcianymi pasożytami.

Kleszcze u zwierząt

Kleszcze u zwierząt – jak sobie radzić? Kleszcze należą do pasożytów zewnętrznych występujących u ssaków na całym świecie. Są groźne jak i dla nas tak i dla naszych pupili, ponieważ przenoszą niebezpieczne choroby. Ataki kleszczy można zaobserwować przez cały rok, gdyż są to pajęczaki kierujące się temperaturą, a nie porą roku. Marzec – miesiąc w którym ściągamy ciepłe kurtki i zamieniamy je na łagodne płaszcze sprzyjają pladze owych pajęczaków. Kleszcze lubią często uczęszczanie ścieżki i miejsca pod drzewami na skraju lasu lub polany. Do ofiar przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach. Najchętniej atakują gdy jest mokro, nie lubią suchych i gorących dni.


Zastanawiasz się -> jak usunąć kleszcza <- kliknij i dowiedz się więcej.

Kleszcze u zwierząt – kiedy pamiętać o ochronie?

Zdecydowanie, cały rok. To prawda że kleszcze są najaktywniejsze wiosną jak i późniejszą jesienią (pierwsze maksimum aktywności kleszczy następuje w maju–czerwcu, a drugie we wrześniu–październiku.), ale znaczący wpływ na pojawianie się pasożytów ma zima. Jeżeli była krótka i dosyć ciepła – kleszcze będą pojawiać się znacznie wcześniej, natomiast gdy była mroźna i długa będzie ich znacznie mniej i będą też pojawiać się później. To bardzo odporne zwierzęta. Naukowcy twierdzą, że warunki, które mogłyby spowodować wyginięcie kleszczy to utrzymująca się przez 60 dni temperatura na poziomie – 10°C.

Nasz pies lub kot ze spaceru może przynieść nie proszonego gościa już w lutym czy też marcu. Kleszcze uaktywniają się w określonych temperaturach, są aktywne w okresie, kiedy temperatura gleby przekracza +5  do +7 stopni Celsjusza i to od tych temperatur zależy, czy już nasze zwierzęta są zagrożone inwazją pajęczaków.

Najczęstsze występowanie kleszczy

Nie jest regułą, że kleszcze atakują wiosną i późną jesienią. Również pies na wakacjach jest w niebezpieczeństwie.

To prawda, że kleszcze preferują wilgotne i obfite w roślinność miejsca. Trawniki, skwerki, parki i lasy oraz brzegi rzek i jezior pełne są tych pasożytów.

Jednakże nawet w miejskich ogrodach czy na podwórku można je spotkać. Zmiany klimatyczne oraz łagodne zimy sprawiają, że sezon kleszczowy wydaje się być coraz dłuższy. Dlatego ważne jest, by regularnie sprawdzać swoje ciało oraz swojego pupila po powrocie z spaceru, niezależnie od pory roku.

Dlaczego zabezpieczać zwierzęta przed kleszczami?

Jak już wiemy, kleszczy należy się obawiać z racji szkodliwości przenoszonych przez nie choroby takie jak Babeszjoza czy też Borelioza.

  • Babeszjoza

Babeszjoza jest powszechną chorobą przenoszą przez kleszcze. Atakuje czerwone krwinki co skutkuje ich rozpadem. Problem częściej dotyczy psów aniżeli kotów wychodzących. Przez Babeszjozę naszych pupili można spotkać w zakładach leczniczych przez cały rok, nie tylko wiosną czy też jesienią.

  • Borelioza

Borelioza jak i anaplazmoza także są chorobami przenoszonym przez kleszcze lecz jest rzadziej spotykana. Z tą pierwszą mamy do czynienia z długim procesem występowania objawów bo jest to aż od 2 tygodni do nawet do 6 miesięcy. Takich jak posmutnienie czworonoga, gorączka tak i utrata apetytu. Nieleczona prowadzi do uszkodzenia nerek jak i zapalenia stawów i opon mózgowych.

Kleszcze u ludzi i zwierząt

W przypadku występowania anapazmozy, skutkiem jest obniżenie płytek krwi które można zdiagnozować po przez badania laboratoryjne. Objawy boreliozy u psa mogą pojawiać się już po pierwszym tygodniu od zakażenia pupila. Tak jak w przypadku Boreliozy u zwierząt można zaobserwować brak apetytu, gorączkę, ale też zmniejszoną chęć do życia oraz objawy bólowe. Lekarze weterynarii mogą zdiagnozować zakażenia przez szybki test laboratoryjny krwi.

Kleszcze u zwierząt  – jak zabezpieczyć zwierzę przed kleszczami?

Dochodzimy do clou. Psy czy też koty wychodzące jak i nas samych należy zabezpieczać przed kleszczami co daje nam szanse na uniknięcie groźnych i niechcianych chorób.

Sposób na kleszcze u zwierząt

Naszych czworonogów najlepiej zabezpieczymy po przez podawanie preparatów w różnych formach. Krople które aplikujemy na skórę, obroże na kleszcze lub też płynu w sprayu. Oczywiście w dobraniu odpowiedniego środka ochrony pomoże nam weterynarz.

Jeżeli nasz kot lub pies, pomimo zapobiegania, ma kleszcza wówczas należy niezwłocznie go usunąć. Jak usunąć kleszcza u psa albo u kota? Warto przeczytać nasz artykuł na ten temat, albo niezwłocznie udać się do najbliższej przychodni weterynaryjnej.