Jak usunąć kleszcza u psa?

Jak usunąć kleszcza u psa? Poznaj kroki, które pozwolą Ci szybko i bezpiecznie pozbyć się tego nieproszonego gościa ze skóry Twojego pupila.

Jak usunąć kleszcza u psa

Jak usunąć kleszcza u psa?” – to pytanie często zadają sobie zaniepokojeni właściciele czworonogów. Zwierzęta wychodzące są narażone na wiele szkodliwych dla zdrowia czynników. Bakterie, pasożyty, owady mogą wywoływać wiele poważnych chorób. Wraz ze zmianą pory roku, z zimy na wiosnę, gdy przyroda budzi się do życia, niestety w trawach i krzewach na polach, łąkach, w parkach, a nawet w przydomowych ogrodach grasują kleszcze, które jak wiadomo stanowią zagrożenie zarówno dla nas, ludzi, jak i naszych czworonożnych przyjaciół. W związku z tym, przez cały okres wiosny, lata i wczesnej jesieni należy stosować odpowiednią profilaktykę, która uchroni psa przed kleszczami. Lekarze weterynarii zalecają preparaty na kleszcze u psów w postaci kropli, obroży, czy sprayów. Co jednak robić, gdy znajdziemy u swojego pupila roznoszącego boreliozę pajęczaka? Jak usunąć kleszcza u psa? Czy można zrobić to samodzielnie, czy lepiej zgłosić się do weterynarza? Czym wyciągnąć kleszcza u psa? Na czym polega usuwanie kleszcza u psa? Podpowiadamy jak wyjąć kleszcza u psa!

Jak usunąć kleszcza u psa?

Jak usunąć kleszcza u psa? – wyjmowanie kleszcza

Usuwanie kleszcza u psa, jeśli takowego zauważymy na ciele swojego pupila to absolutna konieczność. Te niewielkie pajęczaki, choć same w sobie nie są szczególnie niebezpieczne, niestety przenoszą patogeny groźnych dla zdrowia, a nawet życia chorób. Pośród nich wymieniamy: erlichiozę, anaplazmozę, babeszjozę oraz najpopularniejszą – boreliozę. Stąd też każdy opiekun czworonoga powinien wiedzieć jak usunąć kleszcza u psa. Jeśli będziemy dokładnie wiedzieli jak wyjąć kleszcza u psa, raczej nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zrobili to samodzielnie. Warto przy tym pamiętać, że należy sprawdzić nie tylko w jaki sposób, ale również czym wyciągnąć kleszcza u psa.

Odpowiedź na pytanie tytułowe, które brzmi: „Jak usunąć kleszcza u psa?” powinna zawierać w sobie również odpowiedź na pytanie o to, czym wyciągać kleszcza u psa, a więc jakich akcesoriów w tym celu użyć. W internecie można znaleźć różne, często wręcz zaskakujące i nieco dziwne wskazówki. Niestety, wiele z nich może zaszkodzić naszemu pupilowi. Zaliczamy do nich: smarowanie pasożyta tłuszczem, lakierem do paznokci bądź alkoholem czy też podpalanie zapalniczką. Absolutnie nie wolno tego robić! Wobec tego, czym wyciągnąć kleszcza u psa? Najlepiej zaopatrzyć się w specjalną pęsetę do kleszczy dla psa, szczypce bądź łyżeczkę do usuwania kleszczy u psa. Gadżety te znajdziemy w dobrym sklepie weterynaryjnym. A jak wyjąć kleszcza u psa przy pomocy takiego przyrządu?

Jak wyjąć kleszcza u psa?

Do usuwania kleszcza u psa z całą pewnością warto posłużyć się specjalnym przyrządem. To, czym wyciągnąć kleszcza u psa jest oczywiście ważne, niemniej, liczy się też sam sposób. Jak wyjąć kleszcza u psa? Otóż, w pierwszych kolejności należy odsunąć sierść/włosy na bok. Kolejno przy pomocy pęsety/szczypców/łyżeczki chwycić kleszcza jak najbliżej skóry zwierzęcia. Co ważne – nie szarpiemy, nie ściskamy, nie siłujemy się, lecz zachowujemy spokój i ostrożność. Jednym, energicznym, stanowczym ruchem wykręcamy – nigdy wyrywamy – kleszcza. Na koniec dezynfekujemy miejsce wkłucia. I po wszystkim – pies jest już bezpieczny!

Jak unikać kleszczy?

Unikanie kleszczy u psa jest ważne dla zachowania zdrowia i komfortu życia naszego pupila, ponieważ te pasożyty mogą przenosić groźne choroby, takie jak borelioza czy babeszjoza. Oto kilka wskazówek, jak zapobiegać ugryzieniom kleszczy u psa:

 1. Używaj środków przeciwpasożytniczych:
  • Istnieje wiele produktów dostępnych na rynku w postaci kropli, obroży, aerozoli czy pastylek, które mają działanie odstraszające lub zabijające kleszcze.
 2. Sprawdzaj sierść po spacerach:
  • Po powrocie z miejsc, gdzie jest wysokie ryzyko występowania kleszczy (las, łąka, krzaki), dokładnie przeszukaj sierść psa, zwłaszcza w okolicach uszu, pach, pod brzuchem i w okolicach ogona.
 3. Trzymaj trawnik w ogrodzie krótko przystrzyżony:
  • Kleszcze preferują wysoką trawę. Regularne koszenie trawnika może pomóc w redukcji populacji tych pasożytów.
 4. Unikaj spacerów w godzinach największej aktywności kleszczy:
  • Kleszcze są najbardziej aktywne wczesnym rankiem i późnym popołudniem.
 5. Używaj naturalnych odstraszaczy:
  • Niektóre naturalne olejki, takie jak olejek z cytrynowej trawy czy eukaliptusa, mogą działać odstraszająco na kleszcze. Mogą być one stosowane bezpośrednio na sierść psa lub rozpylane w miejscach, w których pies przebywa.
 6. Zadbaj o środowisko:
  • Zredukuj obszary z wysoką trawą lub krzakami wokół domu, gdzie kleszcze mogą się ukrywać. Można także stosować środki chemiczne do zwalczania kleszczy w ogrodzie.
 7. Wychowuj psa w otoczeniu bezkleszczowym:
  • Jeśli to możliwe, unikaj wyprowadzania psa w miejsca o wysokim ryzyku występowania kleszczy, zwłaszcza w okresach ich największej aktywności.

Pamiętaj, że nawet przy najlepszych środkach ostrożności, nie ma 100% gwarancji, że Twój pies uniknie kontaktu z kleszczem. Dlatego regularne sprawdzanie i stosowanie odpowiednich środków przeciwpasożytniczych jest kluczem do ochrony zdrowia Twojego pupila.