Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Kiedy szczepić szczeniaka?

Szczepienie szczeniaka to pierwszy krok do zdrowego życia. Sprawdź, kiedy rozpocząć szczepienia dla najlepszej ochrony.

Kiedy szczepić szczeniaka

Kiedy szczepić szczeniaka to kluczowe pytanie dla każdego właściciela. Poznaj zalecenia i stwórz plan szczepień. Nasi czworonożni przyjaciele, podobnie, jak my ludzie, są narażeni na wiele chorób. Przed wieloma z nich, a nierzadko i przed najgorszym, czyli wyniszczeniem organizmu i ostatecznie śmiercią, mogą je uchronić szczepienia. Nie jest istotne, czy nasz pies jest rasowy czy zwykłym mieszańcem. Kundelki również potrzebują szczepień, ponieważ wcale nie są bardziej odporne na choroby wirusowe niż psy rasowe. Dlatego jednym z naszych, jako właścicieli, obowiązków jest dopilnowanie, by nasz pupil przeszedł wszystkie obowiązkowe szczepienia. Najlepiej i te dodatkowe, które pozwolą uniknąć niepotrzebnego cierpienia zwierzęcia. Wobec tego, kiedy szczepić szczeniaka? Na co? Poniżej kilka przydatnych informacji odnośnie pierwszego szczepienia psa.

Kiedy szczepić szczeniaka?

Pierwsze szczepienie psa

Po przyprowadzeniu szczeniaka do nowego domu chętnie kupujemy mu wszelkie akcesoria jak: miska dla psa, karma dla szczeniąt, czy smycze dla psa. Najważniejsze jednak jest zaplanowanie profilaktyki przed groźnymi chorobami wirusowymi zwierząt, a więc trzeba pomyśleć o szczepieniu.

Pierwsze szczepienia psa jest o tyle ważne, że jeśli przegapimy odpowiedni moment na uodpornienie psa na najbardziej pospolite w przypadku tego gatunku choroby, później może być już za późno. Niestety wiele chorób dla szczeniaków jest dużo groźniejszych i przykrych w skutkach niż dla dorosłych osobników. Poza tym, między poszczególnymi szczepieniami należy zachować pewien odstęp czasu, gdyż organizm psa jest osłabiony – kolejne szczepienie mogłoby spowodować groźną infekcję. Tym bardziej nie ma sensu zwlekać z pierwszym szczepieniem psa (wszystkie kolejne również trzeba by było odłożyć w czasie). Z drugiej strony, cyklu szczepień nie można rozpocząć zbyt wcześnie, ponieważ młode pieski, przez pewien czas po urodzeniu, posiadają otrzymane z siarą przeciwciała matki. A zatem, kiedy i na co szczepić szczeniaka?

Kiedy i na co szczepić szczeniaka?

Wiemy już dlaczego pierwsze szczepienie psa jest tak istotne, a także, że nie można ani nazbyt się z nim spieszyć, ani zwlekać. W takim razie kiedy szczepić szczeniaka? Otóż, cykl szczepień najlepiej rozpocząć po ukończeniu przez psa ósmego tygodnia życia, choć istnieją różne rodzaje profilaktyki. Ważne, by takie decyzje zawsze konsultować z  lekarzem weterynarii, który prowadzi naszego pieska. Tak czy inaczej, szczepienia zawsze trzeba powtarzać.

Kiedy i na co szczepić szczeniaka? W przypadku tzw. szczepień wczesnych, w okolicach 6-7 tygodnia młode szczepi się na nosówkę oraz parwowirozę, 9-10 tygodnia na nosówkę, parwowirozę, leptospirozę, kaszel kenelowy, wirusowe zapalenie wątroby. W 12-13 tygodniu wszystko powtarza i dodaje szczepionkę na koronowirozę, zaś w 15 tygodniu podaje się szczepionkę na wściekliznę.

W profilaktyce standardowej wszystko przebiega tak samo, jak w szczepieniach wczesnych, za wyjątkiem pierwszej serii szczepień w 6-7 tygodni, która zostaje zupełnie pominięta. Z kolei szczepienia późne rozpoczynają się po 12 tygodniu szczepionkami na nosówkę, parwowirozę, koronowirozę, leptospirozę, kaszel kenelowy i wirusowe zapalenie wątroby. Po kolejnych 2-4 tygodniach wszystko się powtarza, a po upływie następnych 2-3 tygodniach podaje szczepionkę na wściekliznę.

W każdym przypadku, po 12 miesiącach konieczne są szczepienia przypominające. Podsumowując, każdy kto przygarnia pod swój dach czworonożnego lokatora, powinien wiedzieć na co i kiedy szczepić szczeniaka i oczywiście stosować się do tychże zaleceń.

Warto również przy tej okazji zapoznać się z kwestią: od kiedy wychodzić ze szczeniakiem na dwór, by zapewnić bezpieczeństwo naszemu małemu pupilowi.

Komentarze: