Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Pierwszy spacer szczeniaka

Twój szczeniak jest gotowy na pierwszą przygodę na zewnątrz? Odkryj kluczowe wskazówki, jak sprawić, by pierwszy spacer był bezpieczny i pełen radości dla Twojego nowego, czworonożnego przyjaciela.

Pierwszy spacer szczeniaka

Masz w domu nowego członka rodziny i zastanawiasz się, kiedy można zabrać na pierwszy spacer szczeniaka? Kiedy w domu po raz pierwszy pojawia się gromadka maleńkich szczeniąt lub decydujemy się na adopcję/kupno młodego pieska, w głowie pojawia się mnóstwo pytań. Jak odpowiednio zaopiekować się takim malcem? Jak i czym go karmić? W jaki sposób dbać o jego higienę i jakie akcesoria dla psa mu kupić? Jak się z nim bawić i uczyć go panujących pod naszym dachem zasad oraz nowych umiejętności? Wreszcie, jaki moment jest właściwy na pierwszy spacer szczeniaka? Od czego jest uzależnione to, od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór? Czy szczepienia psa faktycznie mają w tym przypadku jakieś znaczenie? Jeśli tak, to po którym szczepieniu można wychodzić z psem i ile czasu powinny trwać spacery ze szczeniakiem?

Pierwszy spacer szczeniaka – czy przed szczepieniem pies może wychodzić na dwór?

od kiedy wychodzić ze szczeniakiem na dwór

Pierwszy spacer szczeniaka to ogromnie istotny moment w jego życiu, nierzadko przełomowy. To, kiedy się odbędzie jest więc niezwykle ważne. Od kiedy wychodzić ze szczeniakiem na dwór? Należy zapamiętać, że szczeniak może wyjść na pierwszy spacer dopiero po zaaplikowaniu mu wszystkich szczepień. Szczenięta, podobnie jak ludzkie niemowlęta w pierwszych miesiącach życia potrzebują szczególnej i niemal nieustannej opieki. Ich odporność jest w tym okresie jeszcze bardzo słaba. Dlatego nie wolno niepotrzebnie narażać je na niebezpieczeństwo infekcji czy zakażenia znacznie groźniejszymi dla młodych niż dorosłych psów chorobami. W związku z tym, zanim dojdzie do pierwszego spaceru szczeniaka, konieczne jest odbycie kwarantanny, co jest związane z obowiązkowymi szczepieniami. Wobec tego, ile powinna trwać taka kwarantanna? Po którym szczepieniu można wychodzić z psem? Jak długie powinny być zwłaszcza te pierwsze spacery ze szczeniakiem?

Szczepienie szczeniaka, a wychodzenie na dwór

W tym miejscu, dla ustalenia od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, tj. po którym szczepieniu można wychodzić z psem, warto przypomnieć, jak prezentuje się kalendarz szczepień i kiedy szczepić szczeniaka. Otóż, wyróżnia się trzy rodzaje kalendarza szczepień: wczesny obejmujący trzy terminy szczepień – w 6-8, 10-12 i 16 tygodniu życia szczeniąt, standardowy składający się z dwóch terminów – w 9-10 i 12-14 tygodniu oraz późny, również zawierający dwa terminy – w 12 i 14-16 tygodniu.

Po którym szczepieniu można wychodzić z psem? Jak długo trwa kwarantanna u szczeniaka?

Bez względu na to, zgodnie z którym kalendarzem pies został zaszczepiony, zawsze należy przestrzegać około 2-tygodniowej kwarantanny (licząc od ostatniego szczepienia). W tym czasie nie tylko nie powinno się wychodzić ze szczeniakiem z domu. Trzeba też unikać kontaktu z innymi psami. Czasami też należy – na tyle, na ile to możliwe – ograniczyć kontakt z innymi ludźmi. W związku z tym, pierwszy spacer z psem powinien mieć miejsce około 14-18 tygodnia jego życia (w zależności od kalendarza szczepień). Natomiast, jak długie mają być szczególnie te pierwsze spacery ze szczeniakiem?

Jak długie powinny być spacery ze szczeniakiem?

Skoro mamy już podstawowe informacje na temat pierwszego spaceru ze szczeniakiem, wiemy po którym szczepieniu można wychodzić z psem, a co za tym idzie od kiedy szczeniak może wychodzić na dwór, warto rozważyć jeszcze odpowiednią długość takich spacerów.

Ze szczeniakiem na pewno nie można spędzać zbyt dużo czasu na wędrówkach. Zwłaszcza szczeniaki 14-18 tygodniowe nie potrzebują tylu wrażeń. Chodzi o to, by nazbyt go nie przeciążać. Należy pamiętać, że w tym czasie szczenięta nie mają jeszcze w pełni rozwiniętego układu kostnego (a zwłaszcza psy ras dużych i olbrzymich). Na początku optymalne wydają się więc maksymalnie 20-minutowe spacery ze szczeniakiem na smyczy i koniecznie z adresówką dla psa. Należy przy tym założyć, że w tym czasie zwierzę nie maszeruje/biegnie bez przerwy, lecz również zatrzymuje się, obwąchuje interesującego go miejsca/przedmioty. Dopiero po pewnym czasie takiej socjalizacji można stopniowy wydłużać wspólne przechadzki. Warto wówczas zainwestować w szelki dla psa, by spokojnie i bezpiecznie przyzwyczaić szczeniaczka do pewnych ograniczeń.

Poznaj 5 korzyści codziennego spaceru z psem

Komentarze: