Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Higiena jamy ustnej psów, czyli jak dbać o zęby psa?

Higiena jamy ustnej psów – niezwykle istotny element dbałości o zdrowie naszego pupila, który często jest pomijany przez opiekunów. Czyste i zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim komfort i dobre samopoczucie psa. Dowiedz się, jak prawidłowo dbać o zęby Twojego czworonożnego przyjaciela i jak zapobiegać problemom stomatologicznym. Pamiętaj, zdrowie zaczyna się od ust!

jak dbać o zęby psa?

Higiena jamy ustnej psów, czyli jak dbać o zęby psa? Poznaj sprawdzone metody na zdrowy uśmiech Twojego czworonoga. Każdy z nas powinien myć zęby oraz dbać o higienę jamy ustnej. Tak samo nasi pupile. Obecnie, prawie 80% psów cierpi z powodu chorych zębów i problemów z dziąsłami. Dlatego warto postawić sobie pytanie: jak dbać o zęby psa? Jest na to parę sposobów – od czyszczenia zębów psa szczoteczką aż po gryzaki dla psa dentystyczne. Warto zadbać o uzębienie naszego psa od początku jego życia by przez lata mógł się nim cieszyć.

Jak dbać o zęby psa?

Brak odpowiedniej pielęgnacji zębów psa może doprowadzić do trudnych do wyleczenia problemów. Kamień nazębny jest powodem resztek pokarmu oraz bakterii które osadzają się na zębach. Skutkami niedbania o higienę zębów psa może być brzydki zapach z pyska, ból utrudniającymi jedzenie. Zatem jak dbać o zęby psa? W najgorszym scenariuszu gdy nie będziemy dbać o zęby czworonoga, zaczną one przedwcześnie wypadać czy też pojawi się paradontoza. Same bakterie które osadzają się na zębach mogą przenieść się wraz ze ślina do organizmu i powodować choroby serca i nerek.

Jak dbać o zęby psa? – Szczotkowanie to podstawa

Najważniejszą czynnością jeżeli chodzi o  higienę jamy ustnej u psów jest szczotkowanie. Zęby psa powinniśmy czyścić co 2-3 dni. Istnieją do tego różnego rodzaju szczoteczki czy też nakładki na palec w formie gazika, oczywiście z dodatkiem różnych past. Podkreślając że nie powinno się używać past których używamy na co dzień, ponieważ nasze pasty mają inny skład i w większości przypadków, mają ostry miętowy smak którego psy nie lubią. Częstym wyborem co do szczoteczek dla naszych pupili są takie dwu-głowicowe które mają pochylone ku sobie główki. Samo szczotkowanie może trwać nawet minutę, pod kątem 45° okrężnymi ruchami by włosie szczoteczki dotarło do rowków dziąsłowych.

By łatwiej przyzwyczaić naszego czworonoga do szczotkowania zaleca się zastosować rutynę np.: po spacerze, gdy pies jest nieco zmęczony. Dobrze jest też nagradzać psa gdy zapoznajemy go z środkami których będziemy używać – Szczotkowanie powinno się dobrze kojarzyć by  następne razy nie sprawiały problemów.

Odpowiednia dieta dla psa

Jak dbać o zęby psa? – jedną z najważniejszych rzeczy w dbaniu o zęby naszego psa, jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Twierdzi się że sucha karma którą karmimy pupila, pomaga w odkamienianiu zębów psa oraz je oczyszcza z resztek jedzenia. Natomiast, niektórzy mówią że nasze psy przegryzają na pół swoje chrupki i je od razu połykają co końcowo nie daje pożądanych efektów – ścierania osadu który jest na zębach. Podawanie tylko mokrej karmy, prowadzi do zwiększenia kłopotów z zębami psa co prowadzi do odkładania się kamienia nazębnego.

Jeżeli chcemy dostarczyć naszemu psu odpowiednią ilość składników wzmacniających kości i zęby poleca się stosowanie diety BARF dla psów, w której pies drogą naturalną, podczas podgryzania kości, czyści swoje zęby z kamienia.

Gryzaki, przysmaki i zabawki, czyli czyszczenie zębów u psa

Do diety naszego psa, możemy oczywiście też odrzucić przysmaki. Stworzone zostały one właśnie z myślą o łatwiejszej pielęgnacji zębów psa. Nie są to tylko małe przekąski czy też nagroda. Pomagają w czyszczeniu i dbaniu o to by zęby i dziąsła pupila były w odpowiedniej kondycji. Gryzaki dentystyczne są najłatwiejszą i najskuteczniejszą formą dbania o higienie jamy ustnej psa. Warto wybierać z rozwagą. Wiele przysmaków na rynku są wypełnione chemią oraz cukrem co utrudnia nam zadanie. Podczas wybierania przysmaków radzi się spoglądać na ich skład. Ekstrakt z zielonej herbaty, cynk czy też goździki – będą odpowiednim wyborem jeżeli chodzi o składniki zawarte w gryzakach.

Dobrym wyborem będą też te naturalne gryzaki. Rogi wołowe, poroże jelenia czy też suszone mięso lub marchew. Oczywiście nie zapominajmy że każdy taki przysmak to dodatkowe kalorie które trzeba wliczyć w dietę pupila.

Jak dbać o zęby psa

Suplementacja i wizyta u lekarza

Równie ważne są też wizyty u naszego lekarza weterynarii. Zaleca się raz do roku skorzystać z pomocy weterynarza który jest wstanie sprawdzić czy nasz pies nie cierpi nadmiar kamienia nazębnego czy też innych chorób powiązanych z jamą ustną. Lekarz może zaproponować czyszczenie zębów pod narkozą, lecz pamiętajmy że dla każdego zwierzęcia narkoza jest wielkim obciążeniem. Zapobiegajmy a nie leczmy.

Dlatego, oprócz pasty do zębów czy też gryzaków, na rynku można znaleźć mnóstwo produktów poświęconych dbaniu o zęby naszych czworonożnych przyjaciół. Preparaty zwalczające kamień nazębny u psa, które możemy dodawać do pokarmu czy też wody. Należą do nich algi morskie i kaolin. Zmieniają one właściwości śliny która zmniejsza ilość bakterii która znajduje się w jamie ustnej pupila.

Jak dbać o zęby psa?

Algi morskie są dobre w walce z kamieniem nazębnym. Można dostać je już w formie proszku. Pomagają też przy problemach tarczycowych czy też alergii. Kwasy tłuszczowe zawarte w algach są tez polecane jako profilaktyka w wielu schorzeniach, takich jak choroby nowotworowe.

Naturalna biała glinka – kaolin. Idealne uzupełnienie żywnościowe dla psów jak i dla kotów. Wspiera trawienie, ułatwia detoksykacje organizmu i łagodzi podrażnienie jelit i skóry.

Komentarze: