Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Wymiana zębów u psa

Wymiana zębów u psa

Psy, podobnie jak my, ludzie, najpierw mają zęby mleczne, a dopiero później stałe. Wymiana zębów u psa to etap dość długi, bo trwający zwykle kilka miesięcy. Jest to etap, przyznajmy sobie szczerze, niekoniecznie łatwy, a nierzadko wręcz pociągający za sobą wiele strat. Pogryzione ubrania i buty, rozszarpane gazety, a nawet zniszczone meble. Wszystko co wpadnie w łapy szczeniaka w okresie, gdy na miejscu zębów mlecznych, u psa wychodzą zęby stałe czeka destrukcja. Dlatego w momencie, w którym zdecydujemy się przygarnąć czworonoga pod swój dach, powinniśmy dowiedzieć się jak najwięcej na temat wymiany zębów u psa – objawów, skutków, sprawdzonych sposobów radzenia sobie z rozrabiającym zwierzęciem. Wobec tego, kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne? Kiedy psu wyrastają stałe zęby? Jakie są tego objawy i jak ulżyć w tym okresie swojemu pupilowi?

 

Kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne?

Wymiana zębów u psa to proces, który zazwyczaj trwa kilka miesięcy, podczas których niejeden pies wprost szaleje i gryzie wszystko co popadnie. Chcąc uniknąć strat oraz pomóc swojemu czworonożnemu przyjacielowi, musimy się do tego przygotować. Kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne? Zwykle zęby zaczynają wypadać, gdy pies ma około 3,5 miesiąca, najpóźniej w 5 miesiącu życia. Jako pierwsze szczeniak traci siekacze (cęgi, średniaki i okrajki). Następnie, między 5 a 7 miesiącem życia wypadają kły oraz zęby przedtrzonowe. A kiedy psu wyrastają stałe zęby?

 

Kiedy psu wyrastają stałe zęby?

Wiemy już kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne – zwykle wymiana zębów u psa rozpoczyna się około 3-5 miesiąca życia. Natomiast kiedy psu wyrastają stałe zęby? Proces ten zachodzi bardzo naturalnie – po prostu w miejscu dziur po mlecznych siekaczach, kłach i zębach przedtrzonowych pojawiają się ich stałe odpowiedniki. Te ostatnie powinny wyrosnąć między 5 a 6 miesiącem życia. Co ciekawe, na tym jednak nie kończy się proces wymiany zębów u psa. Za zębami przedtrzonowymi, mniej więcej od 4 do 7 miesiąca dodatkowo wyrastają jeszcze trzonowce, dla których wcześniej, w okresie wczesnego szczenięctwa nie było miejsca w małym pyszczku.

 

Wymiana zębów u psa – objawy i sprawdzone sposoby

Na koniec, gdy wiemy już, przynajmniej orientacyjnie kiedy szczeniakowi wypadają zęby mleczne oraz kiedy psu wyrastają zęby stałe, warto zapoznać się z typowymi sygnałami początku procesu wymiany zębów. U psa, objawy tego zjawiska to przede wszystkim widoczny w zachowaniu psa niepokój i rozdrażnienie i/lub niepowstrzymana chęć gryzienia wszystkich i wszystkiego wokół.

Oczywistym sygnałem początku wymiany zębów u psa jest oczywiście znalezienie zęba np. na podłodze, w misce z jedzeniem bądź na legowisku. Ulgę swędzącym, a nawet bolącym dziąsłom przynosi gryzienie. Jeśli zależy nam na tym, by ulżyć w tych momentach swojemu psiakowi, a jednocześnie uchronić przedmioty przed zniszczeniem, warto zaopatrzyć się w specjalne gumowe bądź też sznurkowe gryzaki do zębów dla psa i zachęcać do bawienia się nimi. Prócz tego, sprawdzą się przysmaki dla psa, które pupil musi przez dłuższy czas żuć i rozgryzać.

Komentarze: