Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Trociny dla gryzoni Czy można stosować jako podłoże?

Trociny dla gryzoni

Zastanawiasz się nad odpowiednim podłożem dla swojego gryzonia? Trociny dla gryzoni Czy można stosować jako podłoże? Oto odpowiedź! Trociny dla gryzoni to bardzo często wybierany materiał ściółkowy. Przede wszystkim trociny są bardzo tanie i to właśnie głównie cena przemawia za podściółką w tej formie. Nie ulega też wątpliwości, że dla niektórych gryzoni są one wręcz wskazane. Dobrym przykładem są trociny dla chomika. Z drugiej strony nie zawsze jest to najlepszy wybór na podłoże do klatki dla gryzoni. Dlatego sprawdzamy, jakie zalety i wady mają trociny, przy jakich zwierzętach klatkowych warto wybrać ten rodzaj podściółki i czym zastąpić trociny dla gryzoni.

Dla jakich gryzoni trociny jako podłoże do klatki?

Jeżeli podściółką mają być trociny, cena jest jednym z tych czynników, który przemawia za takim wyborem. Bezsprzecznie jest to naprawdę tania ściółka dla zwierząt klatkowych i jest zrozumiałe, że na ten rodzaj podłoża decyduje się wielu właścicieli zwierząt klatkowych. Jednak na wióry, w tym również kolorowe trociny dla gryzoni warto postawić tylko przy określonych futrzakach.

Ten naturalny odpad drzewny będzie właściwy, jeżeli są to drobne zwierzęta klatkowe. Dobrym wyborem będą więc trociny dla chomika, myszoskoczka czy myszy. Ewentualnie często spotyka się je również w klatkach szczurów czy koszatniczek. Rzadziej stawia się na trociny dla królika czy świnki morskiej.

Jednak już nawet w przypadku szczurów warto rozważyć inny podkład. Trzeba pamiętać, że mocz tych gryzoni ma bardzo intensywny zapach. Oprócz tego trociny mogą się mocno pylić i utrudniać oddychanie małemu zwierzęciu. Zdecydowanie najlepiej ekologiczna ściółka w tej formie wypada w przypadku myszy i chomików. Te niewielkie gryzonie potrafią zakopać się w trocinach i tworzyć w nich też tunele.

Jakie trociny dla chomika i innych drobnych gryzoni?

Wybierając podłoże dla gryzoni w formie trocin, warto zwrócić uwagę, aby były to wióry z drzew owocowych. Dobrze sprawdzają się też trociny z osiki. Muszą one być niewielkie i miękkie, żeby nie ranić delikatnych łapek zwierząt klatkowych. Jako że zwykłe trociny dla chomika mogą się pylić i utrudniać zwierzętom oddychanie, warto zainwestować w ściółkę odpyloną.

Przy swoich zaletach trociny dla gryzoni mają też pewne wady. Wskazać należy tutaj między innymi na fakt, że jest to materiał chłonny, który nie najlepiej absorbuje zapachy odchodów. Dlatego decydując się na trociny do klatki, należy liczyć się z tym, że ściółkę będzie trzeba zmieniać nawet do 2-3 dni, chociaż częściej jest to okres ok. tygodnia. Przynajmniej jeżeli są to klasyczne, zwykłe wióry. Lepszą alternatywą są kolorowe trociny dla chomika, myszy czy innych drobnych gryzoni, najlepiej aromatyzowane zapachem cytrusów czy jabłek.

Jak często należy wymieniać trociny dla gryzoni?

Największą wadą trocin jako materiału na podłoże klatkowe dla gryzoni jest ich krótki okres użyteczności. Mimo iż dobrze pochłaniają wilgoć, jednocześnie nasiąknięte szybko wydzielają nieprzyjemny zapach. Dlatego trociny dla świnki morskiej wymieniać należy nawet co 2 dni, podobnie może to wyglądać w przypadku królików.

Właściciel jest zmuszony do rzadszej wymiany podłoża w przypadku myszy i chomików. Wówczas ściółka w formie trocin może posłużyć gryzoniom nawet przez 7-10 dni. Jednak dotyczy to stref w klatce, w których gryzoń nie załatwia swoich potrzeb. W miejscach, gdzie futrzak gromadzi odchody, trociny również należy wymieniać co ok. 2 dni.

Ważne, żeby regularnie obserwować stan ściółki i dokonać wymiany trocin, jeżeli jest ona nieświeża, a z klatki czuć nieprzyjemny ferment odchodów. Przy wymianie trocin nie wystarczy wyrzucić stare podłoże i usypać nową warstwę ściółki. Koniecznie trzeba także wyczyścić klatkę dla gryzonia z brudnych trocin i odchodów.

Co dla chomika zamiast trocin?

Patrząc na to, ile kosztują trociny dla chomika, nie może dziwić fakt, że jest to tak popularne podłoże dla gryzoni. Faktycznie, jeżeli właścicielom nie przeszkadza częsta wymiana podściółki, szczególnie w przypadku małych gryzoni klatkowych warto rozważyć właśnie trociny. Ważne jednak, aby postawić na miękkie wióry, najlepiej aromatyzowane i odpylone.

Oczywiście można pójść krok dalej i na podłoże dla gryzoni do klatki wybrać inny podkład. Wybór jest naprawdę duży, również pośród w pełni naturalnych ściółek. Dużą popularnością cieszy się m.in. pellet drewniany czy sianko dla gryzoni. Może być to również ściółka kukurydziana czy konopna. Nowszymi alternatywami, aczkolwiek stosowanymi w korytku pod matą, są żwirek bentonitowy czy silikonowy.

Najczęściej wybiera się jednak najszerzej dostępne ściółki, które mają dobry stosunek jakości do ceny. Są to trociny i pellet, które można też ze sobą połączyć, naturalny żwirek usypując jako dolną warstwę, z kolei trociny – warstwę górną.

Wiele różnych trocin dla chomików, ale także inne ściółki i wszelkie akcesoria dla gryzoni w swojej ofercie ma sklep Zoona.pl. W jednym miejscu zebraliśmy mnóstwo podkładów, które są bezpieczne i komfortowe dla zwierząt, a jednocześnie dobrze pochłaniają wilgoć i nieprzyjemne zapachy odchodów gryzoni.

Komentarze: