Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Suczka czy pies?

Suczka czy pies

Każdy, kto decyduje się na przygarnięcie pod swój dach psa, staje przed co najmniej kilkoma dylematami. Zwierzę z hodowli czy ze schroniska? Kundelek czy pies rasowy? Jeśli rasowy – jaka rasa psa? Na tym jednak nie koniec. Kolejną kwestią, którą rozważamy jest płeć psa. Suczka czy pies? – co wybrać? Oczywiście, dla niektórych z pewnych względów wybór jest oczywisty, jednak większość z nas bierze pod uwagę obie opcje i dość długo zastanawia się ostatecznie co wybrać – psa czy sukę. Chcąc podjąć decyzję, której w żaden sposób nie będziemy żałować, musimy wiedzieć jakie znaczenie ma w ogóle płeć psa oraz jakie są typowe różnice między psem a suką.

 

Płeć psa

 

Co wybrać – psa czy sukę? Oczywiście płeć psa niesie za sobą pewne konsekwencje. Możemy więc wskazać różnice między psem a suką, cechy szczególne zarówno dla psa, jak i dla suczki. Musimy jednak pamiętać, że tak samo, jak każdy z nas, ludzi jest inny, tak inny jest każdy pies, bez względu na płeć. Pies, jak i suka może więc zaskoczyć nas zachowaniem, zwyczajami i preferencjami, które nie są wskazywane jako typowe dla konkretnej płci. Oczywiście, zapoznanie się z ogólnymi informacjami będzie pomocne. Pamiętajmy jednak o starym, lecz aktualnym i w tym przypadku przysłowiu, które mówi, że wyjątek potwierdza regułę. A zatem, suczka czy pies?

 

Suczka czy pies

Suczka czy pies? Dla wielu decyzja nie jest prosta, w związku z czym poszukują informacji na temat płci psów oraz starają się znaleźć różnicę między psem a suką. Zacznijmy może od ogólnego wyglądu. Zwykle psy są nieco większe niż suki tej samej rasy – bardziej postawne, masywniejsze. To pociąga za sobą kolejną odmienność – osobniki płci męskiej często są silniejsze fizycznie.

 

Pies czy suczka – co wybrać?

 

Dorosłe psy bywają bardzo pewne siebie, władcze. Uchodzą też za groźniejsze i wykazują instynkt obronny. Z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze, że psy mają w zwyczaju systematycznie znaczyć teren (moczem). Może być to bardzo uciążliwe w nowym ogrodzie, w którym rośliny są młode i zbyt słabe. Można co prawdą stosować odpowiednie repelenty, czyli odstraszacze psów jednak trzeba przygotować się na kilka szkód.

 

Tymczasem suczki (przynajmniej stereotypowo) są przeważnie bardziej kontaktowe, wrażliwe, spokojniejsze i łatwiej poddają się tresurze (układaniu, wychowywaniu). Co ciekawe, wcale nie ustępują psom w kwestii obrony i stróżowania. Decydując się na suczkę, powinniśmy pamiętać o tym, że średnio dwa razy w roku, przez około trzy tygodnie ma cieczkę. Wobec tego, co wybrać – psa czy sukę?

 

Co wybrać – psa czy sukę?

 

Poznaliśmy już typowe cechy zarówno psów, jak i suczek. Nie pozostaje więc nic innego, jak podjąć ostateczną decyzję. Suczka czy pies? Niestety, nikt za nas nie zadecyduje i nie powie nam co wybrać – psa czy sukę.

 

Lepszy pies czy suczka? Sami musimy dojść do tego, czy chcemy czworonożnego przyjaciela płci męskiej czy żeńskiej. Pamiętajmy jednak, że zdaniem wielu weterynarzy, hodowców i behawiorystów płeć psa tak naprawdę nie ma większego znaczenia, a wiele ze wskazywanych cech charakterystycznych okazuje się tylko stereotypami, utartymi schematami, które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.

Najważniejsze, by wybór towarzysza i przyjaciela był zawsze świadomy. Nigdy zwierze nie powinno być niespodziewanym prezentem. Wówczas płeć pupila będzie tylko wyborem drugorzędnym.

Komentarze: