Suczka czy pies?

Suczka czy pies

Każdy, kto decyduje się na przygarnięcie pod swój dach psa, staje przed co najmniej kilkoma dylematami. Zwierzę z hodowli czy ze schroniska? Kundelek czy pies rasowy? Jeśli rasowy – jaka rasa psa? Na tym jednak nie koniec. Kolejną kwestią, którą rozważamy jest płeć psa. Suczka czy pies? – co wybrać? Oczywiście, dla niektórych z pewnych względów wybór jest oczywisty, jednak większość z nas bierze pod uwagę obie opcje i dość długo zastanawia się ostatecznie co wybrać – psa czy sukę. Chcąc podjąć decyzję, której w żaden sposób nie będziemy żałować, musimy wiedzieć jakie znaczenie ma w ogóle płeć psa oraz jakie są typowe różnice między psem a suką.

 

Płeć psa

 

Co wybrać – psa czy sukę? Oczywiście płeć psa niesie za sobą pewne konsekwencje. Możemy więc wskazać różnice między psem a suką, cechy szczególne zarówno dla psa, jak i dla suczki. Musimy jednak pamiętać, że tak samo, jak każdy z nas, ludzi jest inny, tak inny jest każdy pies, bez względu na płeć. Pies, jak i suka może więc zaskoczyć nas zachowaniem, zwyczajami i preferencjami, które nie są wskazywane jako typowe dla konkretnej płci. Oczywiście, zapoznanie się z ogólnymi informacjami będzie pomocne. Pamiętajmy jednak o starym, lecz aktualnym i w tym przypadku przysłowiu, które mówi, że wyjątek potwierdza regułę. A zatem, suczka czy pies?

 

Suczka czy pies

Suczka czy pies? Dla wielu decyzja nie jest prosta, w związku z czym poszukują informacji na temat płci psów oraz starają się znaleźć różnicę między psem a suką. Zacznijmy może od ogólnego wyglądu. Zwykle psy są nieco większe niż suki tej samej rasy – bardziej postawne, masywniejsze. To pociąga za sobą kolejną odmienność – osobniki płci męskiej często są silniejsze fizycznie.

 

Pies czy suczka – co wybrać?

 

Dorosłe psy bywają bardzo pewne siebie, władcze. Uchodzą też za groźniejsze i wykazują instynkt obronny. Z drugiej strony, trzeba mieć na uwadze, że psy mają w zwyczaju systematycznie znaczyć teren (moczem). Może być to bardzo uciążliwe w nowym ogrodzie, w którym rośliny są młode i zbyt słabe. Można co prawdą stosować odpowiednie repelenty, czyli odstraszacze psów jednak trzeba przygotować się na kilka szkód.

 

Tymczasem suczki (przynajmniej stereotypowo) są przeważnie bardziej kontaktowe, wrażliwe, spokojniejsze i łatwiej poddają się tresurze (układaniu, wychowywaniu). Co ciekawe, wcale nie ustępują psom w kwestii obrony i stróżowania. Decydując się na suczkę, powinniśmy pamiętać o tym, że średnio dwa razy w roku, przez około trzy tygodnie ma cieczkę. Wobec tego, co wybrać – psa czy sukę?

 

Co wybrać – psa czy sukę?

 

Poznaliśmy już typowe cechy zarówno psów, jak i suczek. Nie pozostaje więc nic innego, jak podjąć ostateczną decyzję. Suczka czy pies? Niestety, nikt za nas nie zadecyduje i nie powie nam co wybrać – psa czy sukę.

 

Lepszy pies czy suczka? Sami musimy dojść do tego, czy chcemy czworonożnego przyjaciela płci męskiej czy żeńskiej. Pamiętajmy jednak, że zdaniem wielu weterynarzy, hodowców i behawiorystów płeć psa tak naprawdę nie ma większego znaczenia, a wiele ze wskazywanych cech charakterystycznych okazuje się tylko stereotypami, utartymi schematami, które nie znajdują potwierdzenia w rzeczywistości.

Najważniejsze, by wybór towarzysza i przyjaciela był zawsze świadomy. Nigdy zwierze nie powinno być niespodziewanym prezentem. Wówczas płeć pupila będzie tylko wyborem drugorzędnym.