Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Składnik aktywny Omega-3 – kompleksowy przewodnik

Omega-3: Opis Szczegółowy Składnika

Są to egzogenne, niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają kluczowe znaczenie dla ogólnego stanu zdrowia zwierząt, w tym dla ich serca, stawów i funkcji poznawczych. Organizm psa nie ma zdolności do syntezy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny Omega-3 (ani Omega-6), dlatego muszą one być dostarczane w diecie. Naturalnym źródłem wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny n-3, zwłaszcza kwasu EPA i DHA, są ryby (głównie tłuste ryby morskie).

Korzyści Zdrowotne

Te kwasy wielonienasycone przyczyniają się do zmniejszenia stanów zapalnych w organizmie, wspierają zdrowie sercowo-naczyniowe i są ważne dla rozwoju mózgu i funkcji poznawczych. Dzięki właściwościom przeciwzapalnym, są one również pomocne w leczeniu chorób skóry i alergii.

Dla Kogo Jest Zalecany

Suplementacja Omega-3 jest zalecana dla wszystkich zwierząt, szczególnie dla tych z przewlekłymi stanami zapalnymi, problemami skórnymi, starszych zwierząt oraz tych wymagających wsparcia kognitywnego.

Bezpieczeństwo i Skutki Uboczne

Ten składnik aktywny jest ogólnie bezpieczny dla zwierząt, ale jego nadmiar może prowadzić do rozrzedzenia krwi i potencjalnie wpływać na krwawienie. Zaleca się konsultację z weterynarzem przed rozpoczęciem suplementacji.

Badania Naukowe

Celem badania prowadzonego przez C. Abba i innych (2005) była ocena wpływu suplementacji wielonienasyconymi kwasami tłuszczowymi u psów z atopią w różnym stadium.

Z kolei raport sporządzony przez J.E. Bauera (2011) dokonuje przeglądu zastosowań terapeutycznych kwasów tłuszczowych omega-3 jako leczenia wspomagającego w przypadku kilku zaburzeń klinicznych u psów niż u kotów. Bauer konkluduje, iż u psów zgromadzono dowody dotyczące korzystnych reakcji po włączeniu do diety kwasów tłuszczowych omega-3 w stany zapalne, takie jak atopia i niektóre zaburzenia nerek, a także problemy sercowo-naczyniowe, hiperlipidemię i chorobę zwyrodnieniową stawów. Nowe obszary badań obejmują ich rolę w nieswoistym zapaleniu jelit, nowotworach, funkcjach poznawczych i zachowaniu.

Omega-3: Podsumowanie

Omega-3 to niezbędne kwasy tłuszczowe, które mają ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia i jakości życia zwierząt. Regularna suplementacja może prowadzić do znaczącej poprawy w wielu aspektach zdrowia, od funkcji serca po zdrowie skóry i funkcje poznawcze.