Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Ropienie oczu u psa

Ropienie oczu u psa

Niestety, nasi czworonożni przyjaciele nie są wyjątkami, jeśli chodzi o choroby i schorzenia. Tak samo, jak my, ludzie, również psy prędzej czy później, napotykają na różne problemy zdrowotne. Jednymi z najpowszechniejszych są te, natury dermatologicznej, laryngologicznej i okulistycznej. I tak też, bywa, że ni stąd ni zowąd pojawia się ropienie oczu u psa, czego z pewnością nie możemy ignorować. Co oznacza ropienie oczu u psa? W takiej sytuacji po pierwsze, musimy się zastanowić dlaczego psu ropieją oczy, czyli ustalić przyczynę. Po drugie, dowiedzieć się, co zrobić, gdy psu ropieją oczy, a więc spróbować temu zaradzić. Nie ma czasu do stracenia, gdy nasz pupil cierpi, zatem – do dzieła!

 

Dlaczego psu ropieją oczy?

 

W sytuacji, gdy zaobserwujemy ropę w oku psa, naturalnie zaczynamy dochodzić (a przynajmniej powinniśmy) dlaczego psu ropieją oczy. Otóż – co na pewno nie ułatwia ustalenia konkretnego źródła problemu – przyczyn takiego stanu rzeczy może być co najmniej kilka. Zaliczamy do nich: bakterie wywołujące zapalenie spojówki i prowadzące do dalszych powikłań, pierwotniaki przenoszone przez kleszcze i powodujące m.in. boreliozę i babeszjozę, wirusy np. nosówki, wścieklizny, alergie np. na pyłki roślin lub pokarmy.

 

Łzawienie i ropienie oczu u psa

 

Poza tym, ropienie oczu u psa może być skutkiem chorób ogólnych, które obniżają odporność, a także nowotworów – niewielkich guzków na powiekach (na szczęście niegroźnych) lub nacieków (złośliwych, wymagających szybkiego, specjalistycznego leczenia). Jednak na tym wciąż nie koniec. Dlaczego psu ropieją oczy?

Trzeba wiedzieć, że ropienie oczu u psa może być również objawem następujących schorzeń:

 

  • – zapalenia ciała rzęskowego (co może prowadzić do jaskry),
  • – zatkania kanalików nosowo-łzowych,
  • – wrzodów rogówki,
  • – zespołu suchego oka,
  • – chorób powiek,
  • – urazów gałki ocznej,
  • – obecnością ciała obcego w oku,
  • przeziębienia u psa,
  • – czy też podrażnienia oka środkami chemicznymi.

 

W jaki sposób możemy natomiast temu zaradzić? Co zrobić, gdy psu ropieją oczy?

 

Co zrobić, gdy psu ropieją oczy?

 

Jeśli udało nam się już ustalić dlaczego psu ropieją oczy, a przynajmniej wyeliminować mało prawdopodobne w przypadku naszego pupila przyczyny, najwyższa pora zastanowić się co zrobić, gdy psu ropieją oczy. Jeśli ropienie oczu u psa nie jest zbyt obfite, możemy podjąć próbę zaradzenia problemowi samodzielnie.

 

Ropiejące oczy u psa – krople na ropienie oczu dla psa

Ropiejące oczy u psa

 

W domowych warunkach i na początku choroby ropiejące oczy u psa wystarczy regularnie przemywać ciepłą wodą, roztworem z solą fizjologiczną, naparem ze świetlika lub esencją z herbaty. Poza tym, można kupić specjalistyczny płyn do przemywania oczu dla psa. Jeśli jednak po kilkunastu godzinach, lub na drugi dzień nie będzie żadnej poprawy, nie wolno nam dłużej czekać, powinniśmy skonsultować się z weterynarzem.

 

Jeśli podejrzewamy, że przyczyna ropienia oczu u psa może być poważna, na pewno warto poszukać w okolicy kliniki weterynaryjnej, która m.in. specjalizuje się w okulistyce. Być może konieczne będzie szersze leczenie. Nigdy nie warto na własną rękę podawać leków i witamin dla psa bez konsultacji z lekarzem weterynarii.

Komentarze: