RASY PSÓW przewodnik po psach w Polsce i na świecie
RASY PSÓW przewodnik po psach w Polsce i na świecie pokaże Ci najbardziej fascynujące rasy! Rasy psów są bardzo różne, a jako że niemal połowa Polaków ma zwierzęta domowe, w większości są to właśnie psy.
Spis treści
RASY PSÓW przewodnik po psach w Polsce i na świecie pokaże Ci najbardziej fascynujące rasy! Rasy psów są bardzo różne, a jako że niemal połowa Polaków ma zwierzęta domowe, w większości są to właśnie psy. Jedni Polacy stawiają na małe rasy psów do mieszkań, inni natomiast celują w duże psy pasterskie, myśliwskie czy obronne. Sprawdzamy, jakie są najlepsze rasy psów dla dzieci, a które wręcz przeciwnie – naprawdę groźne dla najmłodszych. Podpowiadamy również, jakie są najpopularniejsze polskie rasy psów.
Najpopularniejsze rasy psów w Polsce
Jak zauważyliśmy wyżej, rasy psów w Polsce są bardzo liczne. Oczywiście jedne czworonogi cieszą się większą popularnością od innych. Polskie rasy psów uważane za najpopularniejsze nad Wisłą to m.in.:
- owczarek niemiecki
- labrador retriever
- yorkshire terier
- berneński pies pasterski
- west highland white terier
- american staffordshire terier
- husky syberyjski
- sznaucer miniaturowy
- buldog francuski
- golden retriever
Małe psy – rasy do mieszkania w bloku
Nie jest powiedziane, że najmniejsze rasy psów są zarezerwowane do mieszkań w blokach. Nie jest to żadna reguła, jednak zdarza się bardzo często, że właściciele mieszkań stawiają właśnie na małe rasy psów. Jeżeli również nie możesz pochwalić się dużym domem z ogrodem, a w związku z tym szukasz niewielkiego psiaka do mieszkania, wybór masz naprawdę spory. Jeżeli ma to być naprawdę mały pies, rasa tego czworonoga może być następująca:
- chihuahua
- maltańczyk
- shih tzu
- bichon frise
- szpic miniaturowy pomeranian
- mops
- yorkshire terier
Rasy psów do bloku są to zwykle rasy psów z włosami, które mają bardzo długą sierść. Tym bardziej należy pamiętać o regularnym wyczesywaniu takich zwierząt przy wykorzystaniu specjalnych akcesoriów (m.in. grzebień, zgrzebło, szczotka dla psa).
Najlepsze rasy psów dla dzieci
Jeżeli masz w domu niewielkie dzieci, groźne rasy psów nie są właściwym wyborem. Musisz postawić na zwierzęta, które nie są agresywne. To samo dotyczy czworonogów, jeżeli są to psy pasterskie. Rasy takich zwierząt mają wrodzony instynkt stróżowania. Wówczas taki pies może stanąć w obronie dziecka w rodzinie, na przykład rzucając się na inne dzieci. Wręcz przeciwnie, psy dla dzieci muszą być spokojne i nie reagować impulsywnie. Dlatego wielu właścicielom wydaje się, że najlepsze będą miniaturowe psy. Rasy tego rodzaju nie są jednak najlepsze, ponieważ dzieci mogą podczas zabawy nieświadomie zrobić im krzywdę. Lepszym wyborem będą rasy psów średnie, np.:
- buldog francuski
- beagle
- owczarek szkocki collie
- sheltie
- nowofunland
- seter irlandzki
- pudel
- labrador retriever
- cane corso
- golden retriver
- bichon frise
- samojed
Jaka rasa psów dużych do domu z ogrodem?
Bardzo szeroki wybór masz także wówczas, kiedy interesują Cię duże rasy psie. Często są to czworonogi, które mają instynkt psów stróżujących. Do tej grupy zwierząt można zaliczyć m.in. następujące rasy:
- bernardyn
- berneński pies pasterski
- mastif tybetański
- owczarek niemiecki
- nowofundland
- jużak
- sznaucer olbrzymi
- rottweiler
- akita
- owczarek środkowoazjatycki
Oczywiście do domu z ogrodem nadają się także psy średnie i małe. W tym przypadku polecić możemy m.in. rasy: jack russell terrier, beagle, cocer spaniel, shiba inu, border collie, owczarek szetlandzki, jamnik, pinczer miniaturowy, pudel miniaturowy, pudel średni czy szpic niemiecki.
Karmy dla szczeniaków rasowych:
Psy myśliwskie – rasy czworonogów na polowanie
Specyficzne są także psy myśliwskie. Tutaj warto dokonać ich podziału na:
- aportery – psy wypłaszające i przynoszące ustrzeloną zwierzynę (m.in. labrador),
- dzikarze – psy do polowania na dziki (m.in. beagle, jamnik, foksterier),
- psy gończe – psy podążające za zwierzyną (m.in. basset hound, pies gończy polski),
- norowce – psy do polowań na lisy (m.in. jamnik, terier walijski),
- posokowce – psy do lokalizacji zestrzelonej zwierzyny (m.in. posokowiec bawarski, posokowiec hanowerski, alpejski gończy krótkonożny).
W tej grupie psów warto wymienić jeszcze wyżła myśliwskiego. To czworonogi, które są wszechstronnymi zwierzętami do polowań na lądzie i w wodzie.
Psy pasterskie – rasy psów do stróżowania
W przypadku psów pasterskich obecnie mają one inne zastosowanie niż dawniej. Wielu właścicieli ceni sobie te czworonogi ze względu na fakt, że na przykład można z nimi uprawiać jogging. To psy zwinne, wytrwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Wbrew temu, co się może wydawać, nie są one także agresywne, ale łagodne, silne i stanowcze. Warto pamiętać, że ważna jest tutaj szkolenie psów pasterskich, najlepiej już w wieku szczenięcym. Dobrym przykładem jest berneński pies pasterski.
Do zwierząt stróżujących zalicza się także psa typu bokser. Rasa psów tego rodzaju dawniej była wykorzystywana do szczucia na byki i stróżowania. Obecnie są to zwierzęta zaliczane do psów towarzyszących, obrończych i użytkowych.
RASY PSÓW przewodnik po psach w Polsce i na świecie – Podsumowanie
Podsumowując, rasy psów są bardzo różne. Niezależnie od tego, jakiego psa chcesz mieć w swoim domu lub mieszkaniu, nie spiesz się z jego wyborem. Rozważ wszystkie za i przeciw dla konkretnej rasy, po czym wybierz psa od renomowanego hodowcy. Później pozostaje już tylko zadbać o swojego czworonoga. Pamiętaj, że wszystko dla psów znajdziesz w ofercie sklepu zoologicznego Zoona.pl. W jednym miejscu zebraliśmy wysokiej jakości karmy dla psów rasowych, psie przysmaki, suplementy i witaminy dla psów i najróżniejsze akcesoria.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.