Pies przewodnik – praca psa z niewidomym. Co powinniśmy wiedzieć
Pies przewodnik to kluczowa postać w życiu niewidomych dla sprawnego funkcjonowania OZN w społeczeństwie. Dzięki jego pomocy, poruszanie się poza domem osoby z niepełnosprawnością, jest o wiele prostsze i łatwiejsze.
Pies przewodnik – najlepszy opiekun i pomocnik
Czym charakteryzuje się pies przewodnik? Pupil ten zastępuje zmysł wzroku swojemu właścicielowi. Jest to chyba najważniejszy zwierzak w życiu swojego właściciela. Dając sygnały o zagrożeniach czekających gdzieś w zakamarkach ulic i przestrzeni publicznej pomaga poruszać się w przestrzeni miejskiej. Pies porusza się zawsze przypięty do smyczy, właściciel musi mieć cały czas z nim kontakt.
Charakterystyka psa przewodnika
Przewodnik osoby niewidomej potrzebuje pełnego skupienia, aby mógł w pełni swoich sił zadbać o bezpieczeństwo swojego właściciela. Dlatego należy pamiętać, by nigdy nie rozpraszać psiaka osoby niewidomej pod czas pracy. Żadnych smakołyków czy przysmaków dla psa, głaskania a co najważniejsze gwizdania, w tym momencie pełni on rolę strażnika i opiekuna.
Faktem jest, że nie każdy pies może zostać przewodnikiem. Zwierzę potrzebuje specjalistycznego szkolenia, przygotowującego do pracy w terenie. Praca psa przewodnika, to bardzo odpowiedzialne i trudne zadanie, dlatego do roli tej wybierane są najzdolniejsze pieski, które mają predyspozycje do takich działań. Od pracy psa przewodnika zależy życie człowieka. Dlatego tak ważne są kompleksowe kursy nauczania w „zawodzie”.
Pies przewodnik – rasa
By móc zacząć uczyć się na przewodnika, psiak musi na początku posiadać pewne predyspozycję zaprogramowane przez geny. Do takich zadań wybiera się najczęściej jedną z uzdolnionych ras psów:
- – Golden Retriver,
- – Labrador Retriver,
- – Owczarek Niemiecki,
- – Border Collie.
Początki bywają trudne, dlatego że trenerzy oceniają podatność zwierzęcia na szkolenie i łatwość przyswajanej wiedzy. Czworonóg musi bardzo szybko łapać nowe umiejętności. Najważniejsze jednak, że musi być bardzo posłusznym.
Czego uczą się psy przewodnicy niewidomych?
Dobrego przewodnika cechuje szybkość reagowania w groźnych i kryzysowych sytuacjach, oraz ocena poziomu czekającego zagrożenia. Psi adept powinien potrafić nawiązywać mocną więź ze swoim opiekunem. Nie może bać się ludzi. Co więcej, pies ten powinien być odporny na stres który może mu utrudnić ocenę sytuacji.
Bardzo ważnym aspektem jest, by pies przewodnik nie wykazywał skłonności do agresji względem ludzi, czy też innych zwierząt. Bywają przypadki, że podczas trwania już szkolenia zaprzestaje się przygotowywać danego psa do funkcjonowania jako przewodnik, co nie oznacza, że z psiakiem jest coś nie tak. Jednym z powodów takich sytuacji może być np. zbytnia otwartość i duża chęć nawiązywania kontaktu z obcymi, co zakłóca pracę z osobą niewidomą.
Praca jako pies przewodnik
Jakie są obowiązki psa przewodnika? Jego głównym zadaniem jest to, by dbał o bezpieczeństwo osoby niewidomej. Pies ułatwia poruszanie się w miejscach publicznych, unika przeszkód i niebezpieczeństw. Pies przewodnik wybiera najwygodniejszą i najefektywniejszą trasę, to znaczy po środku chodnika. Pomaga mu to na rozglądanie się w większej okolicy drogi, co ułatwia informowanie o nierównościach, czy też krawężnikach.
Jeśli jest taka możliwość, pies tak pokieruje swojego pana, aby sprawnie mogli ominąć przeszkody. W przypadku natrafienia na schody, lub też na inne utrudnienia, psiak się zatrzymuje i przekazuje specjalnym sygnałem informacje o przeszkodzie. Wartym wspomnienia jest też fakt, że psy pomocnicze informują swoich podopiecznych o przeszkodach występujących na wysokości głowy swojego pana.
Jak zachowujemy się w towarzystwie psa przewodnika?
Jeżeli nie chcemy, by nasze zachowanie, czy też niepotrzebne ruchy, wyprowadziło z równowagi psa w pracy, powinniśmy wiedzieć jak się zachowywać w stosunku do niego. Zasada numer jeden – najważniejsza. Nie możemy go w żaden sposób rozpraszać. Jego pan na nim polega i to on jest jego oczami. Pies przewodnik musi być gotowy w każdej sytuacji. Dlatego też nie staraj się głaskać, ani nie wołaj czworonoga, a tym bardziej nie pokazuj mu zabawek dla psa.
Nie obawiajmy się też przebywania w towarzystwie przewodnika. Pomimo że psiaki, które pełnia taką funkcję nie są małymi rasami to są bardzo dobrze przeszkolone do obcowania z ludźmi. Wiedzą co mogą, a czego nie.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.