Pies na wakacjach
Gotowy na letnią przygodę ze swoim czworonożnym przyjacielem? Odkryj, jak sprawić, by wakacje z psem były niezapomnianym i bezstresowym doświadczeniem! "Pies na wakacjach" - przewodnik po perfekcyjnych wakacyjnych chwilach razem!
Pies na wakacjach może być problemem? Czy organizując urlop, wybierasz się wraz ze swoim czworonożnym przyjacielem?
Gorącymi dniami przywitał nas czerwiec. Zapowiedź wakacji, urlopów i różnych atrakcji, co za tym idzie będziemy spędzać więcej czasu z naszym pupilem na zewnątrz. Wielu z nas uwielbia słoneczne dni, ale nasz pupil potrzebuje pomocy by się cieszyć razem z nami. Co potrzebuje pies na wakacje?
Pies na wakacje – pies w podróży
Podróż, a co za tym idzie zmiana środowiska i jedzenia, może być dla psa sporym wyzwaniem. Zwłaszcza, gdy są to jego początki z wyjazdami. Odpowiednie przygotowanie pozwoli tak nam jak i psu uniknąć wielu nieprzyjemnych sytuacji. Sprawi, że wspólny urlop odbędzie się bez stresu i niepotrzebnych napięć. Warto przygotować zestaw dodatkowych przysmaków dla psa.
Psia apteczka na wakacje
Pakując się na urlop oprócz swoich kosmetyków nie zapominajmy o “psiej apteczce”. Szereg najpotrzebniejszych rzeczy które szybko i skutecznie ułatwią nam w pomocy pupilowi. Oczywiście osobiście skompletowana apteczka jest cechą indywidualną. Każdy pies jest inny i każdy będzie potrzebował czegoś innego, zwłaszcza jak boryka się z swoimi problemami zdrowotnymi.
Najpotrzebniejszymi rzeczami są:
- Żele wspomagające pielęgnacje, ochronę i gojenie się ran.
- Samoprzylepne bandaże w celu zabezpieczenia ran które powstały na skutek poparzenia czy też skaleczenia.
- Książeczka szczepień czy też paszport pupila. Dokumenty naszego psa powinny zawierać wszystkie niezbędne o nim dane takie jak choroby i historię leczenia.
- Krem z filtrem przeznaczony do użytku dla zwierząt oraz maść pielęgnująca z funkcją ochrony opuszków łap.
- Leki na uspokojenie dla psa. Jeżeli nasz zwierzak stresuje się podczas podróży to warto posiadać takie środki.
Pies na wakacjach a choroba lokomocyjna
Psy tak jak i ludzie posiadają chorobę lokomocyjną. Niestety nie ma dalej 100% pewności w kwestii pochodzenia i co ją wywołuje, jednak godne uwagi są dwie hipotezy.
Pierwsza która traktuje o zdezorientowanym mózgu pupila. Kiedy pies znajduje się w poruszającym samochodzie wzrok podpowiada że siedzi w jednym miejscu, z kolei błędnik informuje o tym że jest w ruchu, co skutkuje nudnościami i wymiotami które są efektem sprzecznych informacji.
Druga mówi o błędnie odczytywanych sprzecznych sygnałach które płyną z mózgu i oczu pupila jako zatruciu neurotoksynami. Substancje te rozstrajają pracę układu nerwowego, co skutkuje wymiotami jako cecha obronna w celu pozbycia się ewentualnej trucizny.
Jak przeciwdziałać chorobie lokomocyjnej?
Przed podróżą najlepiej zastosować minimum 3-godzinną głodówkę. Niektóre psy, jednak czasami czują się o wiele lepiej po lekkostrawnym posiłku. Musimy zapamiętać że musi on stanowić 1/4 normalnego posiłku.
Pies na wakacjach – w trakcie podróży
- Mniejsze rasy powinny podróżować w stabilnie przymocowanych transporterach dla psów. Inaczej jest z większymi psami – te powinny przebywać na tylnym siedzeniu lub też w bagażniku samochodu typu kombi i powinny siedzieć w szelkach dla psów. Powinniśmy pamiętać też o tym, by nasz pupil mógł się spokojnie obrócić czy też położyć, by polepszyć jego komfort jazdy.
- Musimy zadbać też o stały dostęp powietrza podczas podróży z uwzględnieniem ewentualnego wyskoczenia. Ze względu na to, pamiętajmy, by okno było otwarte do połowy. Pies na wakacje powinien jechać w najbardziej komfortowych warunkach jakie są możliwe do zapewnienia.
- Nie możemy pozwalać psu wystawiać głowy za szybę. Prawda, niewątpliwie nowe widoki dla pupila będą bardzo ciekawe. Jednak skutki takiej obserwacji mogą doprowadzić do infekcji uszu oraz dróg oddechowych. Godne uwagi są też ewentualne przedmioty walające się po drogach, które mogą skrzywdzić naszego futrzaka.
- Pamiętajmy też o postojach. Co najmniej 2 godziny odstępu od ostatniego rozprostowania kości czy też napicia się wody i oczywiście załatwienia potrzeb fizjologicznych.
- Psi słuch jest ponad 10 razy czulszy na dźwięki, w związku z tym postarajmy się nie krzyczeć oraz nie słuchać głośno muzyki. Zachowujmy się jak w codziennych sytuacjach.
Jak dbać o zdrowie i skórę psa podczas upałów
Letnie temperatury bywają problemem nie tylko dla ludzi. Podobnie do nas, a może nawet gorzej, odczuwają to nasze zwierzęta. Psy o wiele gorzej radzą sobie z upałami. Główną bronią do obrony przed wysoką temperaturą jest dyszenie i odprowadzanie ciepła po przez łapy i uszy. Naturalnie, jeżeli są wysokie upały to może to nie wystarczyć, co będzie skutkowało przegrzaniem.
Objawami udaru cieplnego u psa są:
- Nadmierne ślinienie,
- Wymioty,
- Brak apetytu,
- Drgawki,
- Osowiałość,
- Biegunka,
- Nadmierne dyszenie.
Pies na wakacjach – na co się przygotować?
Bez wątpienia, wysoka temperatura nie ogrzewa tylko nas i nasze zwierzęta, ale też asfalt po którym spacerujemy. My mamy buty które oddzielają nas od ziemi, podczas gdy psy są skazane na prawie 60°C, które praży ich łapy. W związku z tym zaleca się częste ich smarowanie, by natłuścić opuszki łap i stworzyć dodatkową ochronę przed podłożem lub zapewnić mu buty dla psa.
Zwierzęta z natury są bardzo podobne do nas. Latem nasza skóra oraz włosy potrzebują dodatkowej ochrony przed promieniami słonecznymi i różnymi owadami. Naturalnie tak samo jest w przypadku psów. Naskórek jak i sierść psa są tak samo wrażliwe na duże dawki słońca i różne insekty. Dlatego pakując swoją kosmetyczkę czy też kosmetyki dla psów i apteczkę zwierzaka na wakacje, nie możemy zapomnieć w specjalne kremy z filtrem dla zwierząt. (Nie są wskazane kremy dla ludzi ponieważ psy mają różne od nas pH skóry). Dobrym sposobem na radzenie sobie z upałami jest również wycieczka do psiego fryzjera i obowiązkowe wyczesywanie pupila.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.