Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Pchły u psa – jak rozpoznać, jakie są ich objawy?

Pchły u psa

Obok kleszczy to właśnie pchły są pasożytami, które często bytują na psach. Pchły nie tylko wywołują u naszych czworonożnych przyjaciół znaczny dyskomfort. Co gorsza mogą prowadzić również do rozwoju różnego rodzaju chorób. Stąd, jeśli zależy nam na zdrowiu i dobrym samopoczuciu swojego pupila, musimy jak najszybciej i skutecznie interweniować. Wobec tego, powinniśmy wiedzieć jak wygląda pchła u psa oraz umieć rozpoznać typowe oznaki pcheł u psa, objawy tychże. Wobec tego, czym przejawiają się pchły u psa? Jak rozpoznać te pasożyty u psów na tle innych? W końcu, czy psy z włosami mogą mieć pchły?

 

Pchła u psa – jak wygląda?

 

Aby móc potwierdzić, że mamy do czynienia z pchłami u psa, objawami tych popularnych, psich pasożytów po pierwsze, musimy wiedzieć jak wygląda pchła u psa, po drugie, rzeczywiście mieć świadomość typowych oznak pcheł u psa (objawów). Zacznijmy może od scharakteryzowania pcheł u psa. Jak rozpoznać pchły?

 

Jak wyglądają pchły u psa? Otóż, warto zapamiętać, że pchły diagnozujemy na podstawie ich odchodów, a nie osobników czy ich jaj, bo choć tych samica składa bardzo dużo, są one niewidoczne dla ludzkiego oka. Jeśli zbierzemy z sierści czarne mikro-kuleczki i ułożymy je na kawałku papieru toaletowego/ręcznika papierowego, po czym spryskamy wodą, a dookoła nich pojawiają się brązowo-czerwone plamki, możemy być pewni, że to nie brud, lecz inwazja pcheł. Te czarne kulki są to bowiem odchody pcheł, natomiast wspomniane brązowo-czerwone odbarwienia – resztki niestrawionej krwi, którą pchły wyssały z naszego pupila i wraz z kałem wydaliły. Natomiast, jakie zmiany w zachowaniu mogą świadczyć o tym, że mamy do czynienia z pchłami u psa? Jak rozpoznać objawy pcheł, a także czy psy z włosami mogą mieć pchły?

 

Pchły u psa – objawy

 

Wiemy już, co zrobić, by sprawdzić, że to nie zwykły brud, lecz pchły u psa, jak rozpoznać jedno od drugiego. Zanim jednak zaczniemy analizować jak wyglądają pchły, a raczej ich odchody, zapewne zaniepokoją nas różne, dziwne oznaki, które mogą świadczyć o pchłach u psa. Objawy tychże to:

  • intensywne drapanie się psa,
  • wygryzanie sierści, zwłaszcza w okolicach ogona,
  • wyraźny niepokój w zachowaniu,
  • nerwowość.

Jeśli zaobserwujemy któryś z wymienionych symptomów, czym prędzej powinniśmy sprawdzić, czy nasze podejrzenia są słuszne.

 

Czy psy z włosami mogą mieć pchły?

 

Co prawda wiemy już, jak wyglądają pchły u psa, po czym rozpoznać pchły u psa, objawy tychże. Natomiast, wielu właścicieli psów zastanawia się czy psy z włosami mogą mieć pchły. Otóż to, czy pies ma sierść czy włosy nie ma absolutnie żadnego znaczenia. Pchły żerują na skórze i żywią się krwią. Stąd absolutnie wszystkie psy, oczywiście o ile nie zostaną odpowiednią zabezpieczone, mogą paść ofiarą pcheł, a nawet zarażać nimi ludzi.

 

Jak zwalczyć pchły u psa?

 

Zwalczanie tych pasożytów to przede wszystkim użycie odpowiednich środków na pchły. Odpowiednie szampony dla psów spowodują, że po jednym lub dwóch zastosowaniach pozbędziemy się inwazji tych insektów. Ważne jednak, by nie zapominać o prewencji i po prostu zabezpieczać pupila przed zarażeniem się pchłami. Można sięgnąć po obroże na pchły dla psów, które działają też przeciwko kleszczom i wszołom. Na rynku znajdziemy tez preparaty w postaci kropel lub płynów i sprayów.

Komentarze: