Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Padaczka u kota – jak rozpoznać epilepsję u kota?

Epilepsja u kota może być trudna do zidentyfikowania, ale jej rozpoznanie jest kluczowe dla zdrowia Twojego pupila. Poznaj najważniejsze objawy, rodzaje napadów oraz to, jak odpowiednio zareagować.

Padaczka u kota

Padaczka u kota, tak samo jak padaczka u psa, to widok, który może przestraszyć i załamać właściciela futrzaka. Tymczasem podobnie jak w przypadku innych zwierząt, również epilepsja u kota, choć jest widokiem bardzo przykrym, nie musi zwiastować rychłego zgonu zwierzęcia. Jeżeli masz w domu mruczka, warto wiedzieć, jak wygląda padaczka u kotów i co oznacza dziwne zachowanie kota. Objawy są różne, podobnie jak przyczyny epilepsji. Podpowiadamy, jak wygląda atak padaczki u kota, co zrobić, żeby pomóc swojemu zwierzęciu, jakie leki zastosować i ile żyje kot z padaczką.

Padaczka u kota – definicja i rodzaje epilepsji

Przez padaczkę u kota rozumiemy zaburzenia czynnościowe w obrębie mózgu. Ich wynikiem, jako objawów tymczasowych, jest występowania drgawek padaczkowych.

Najczęściej ataki epilepsji dzieli się na padaczkę pierwotną (padaczka idiopatyczna o nieznanej przyczynie; możliwa padaczka u kota podczas snu) i wtórną (jako wynik choroby pierwotnej). Inny podział wskazuje na drgawki kryptogenne (nieznanego pochodzenia) oraz reaktywne (padaczka u kota po zatruciu czy w wyniku chorób metabolicznych).

Epilepsja u kota – przyczyny

O ile nie można ustalić u kota przyczyn padaczki pierwotnej (np. nieprawidłowość genetyczna), w przypadku epilepsji wtórnej mogą być one bardzo różne, np.:

 • zaburzenia wewnątrzczaszkowe (m.in. zapalenie mózgu, guz mózgu, zapalenie opon mózgowych, urazy głowy);
 • zaburzenia i zmiany metaboliczne (np. zbyt niski lub zbyt wysoki poziom cukru, potasu lub wapnia we krwi, niedobory witamin, zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, zmiany w równowadze jonowej);
 • podanie nieprawidłowych leków lub w niewłaściwej dawce, zatrucie toksynami;
 • inne (m.in. zbyt wysoka temperatura ciała kota, niedoczynność tarczycy, nieprawidłowa praca wątroby, wścieklizna lub tężec).

Padaczka u kota – objawy padaczki u mruczków

Atak padaczki u kota objawy może mieć bardzo różne. Jeżeli jest to padaczka uogólniona, rozróżnia się dwie fazy, tj.:

 • toniczna, w której ciało kota sztywnieje;
 • kloniczna, w której pojawiają się skurcze mięśni szkieletowych, a mruczek traci świadomość, nie reaguje na bodźce zewnętrzne i może nie trzymać moczu czy kału.

Rzadziej pojawiają się napady padaczkowe częściowe, które właściciel może łatwo pomylić z objawami innych chorób (np. drżenie kończyny lub głowy, wydawanie dźwięków, utrata kontroli nad kończyną, bezsensowne wykonywanie tych samych czynności, nienaturalny sposób poruszania).

Atak padaczki u kota – trzy fazy

 • Prodromalna (zwiastunowa) – bez niepokojących objawów. Kot może uciekać i się chować, zastygać w bezruchu lub lgnąć do opiekuna bądź innych zwierząt.
 • Iktus (właściwa) – najpierw ciało i szyja wyginają się do góry, a potem następuje atak drgawek (drżenie mięśni szkieletowych, kłapanie żuchwą, mimowolne ruchy kończyn i uszu). Mogą temu towarzyszyć ślinotok oraz mimowolne oddawanie moczu i kału.
 • Posiktalna (ponapadowa) – po kilku minutach kot wraca do siebie. Może być osłabiony i mieć trudności z poruszaniem. Pamiętaj, że kot po padaczce może do siebie dochodzić nawet przez kilka dni.

Ważne, żeby umieć odróżnić stan padaczkowy od ataku, tj.:

 • atak padaczkowy u kota trwa do kilku minut;
 • stan padaczkowy u kota trwa przynajmniej przez 10 minut.

Padaczka u kota – co robić?

Padaczka u starego kota również jest możliwa, szczególnie po zatruciu toksynami. Zdarza się, że pierwsze napady padaczkowe pojawiają się u kotów, które mają nawet 4 lata. Dla opiekuna jest to trudne i przerażające zwłaszcza wówczas, kiedy dochodzi do pierwszych ataków padaczkowych u kotów. Oto kilka wskazówek, jak zachować się podczas ataku padaczki u kota:

 • spróbuj ułożyć kota na miękkim podłożu (np. ręcznik, koc, legowisko dla kota),
 • ogranicz odgłosy dochodzące z zewnątrz (np. TV, radio),
 • zredukuj źródło światła,
 • usuń niebezpieczne przedmioty, które znajdują się w pobliżu kota,
 • spróbuj nagrać atak (np. telefonem).

Oczywiście musisz skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zrób to natychmiast, szczególnie jeżeli stan padaczkowy trwa długo lub atak następuje jeden po drugim. Może to być wynik zatrucia toksynami, które mogą doprowadzić do zgonu zwierzęcia. Innym razem atak padaczkowy może doprowadzić do uszkodzenia układu nerwowego zwierzęcia.

Kot w stanie padaczkowym często jest wprowadzany w śpiączkę farmakologiczną. Oczywiście nawet przy krótkim ataku warto zapewnić bezpieczny transport kota do kliniki weterynaryjnej, gdzie przyjrzy mu się specjalista, wykona badania, postawi diagnozę i rozpocznie proces leczenia.

Padaczka u kota – leczenie padaczki u mruczków

Nie każdy atak epilepsji u kota wymaga leczenia. Jeżeli ataki występują rzadko (np. raz do roku), a futrzak szybko dochodzi do siebie, weterynarz może nie wprowadzić leków przeciwpadaczkowych. Jednak wszystko zależy od podłoża choroby.

Przy padaczce wtórnej u kota kluczowa jest diagnostyka. Najpierw specjalista musi ustalić czynnik wywołujący napady padaczkowe u kota. Następnie zaleci leki pomagające na schorzenie podstawowe (np. niewydolność nerek czy wątroby). Jeżeli nie można ustalić przyczyn padaczki u kotów, zwierzęta otrzymują leki przeciwdrgawkowe, które muszą otrzymywać do końca życia.

Pamiętaj, że zwierzę z atakami padaczki nie powinno opuszczać domu bez opieki, co może skończyć się jego śmiercią. Należy więc postawić na smycz dla kota oraz szelki i zacząć go wyprowadzać. Kot padaczkowy musi mieć też zapewniony spokój, należy niwelować stres u kota.

Padaczka u kota jest chorobą groźną i chociaż może, to wcale nie musi przyczynić się do zgonu pupila. Najważniejsze, żeby wiedzieć, co zrobić podczas ataku padaczki u kota. Koniecznie trzeba też skontaktować się z weterynarzem i jeżeli jest to konieczne – rozpocząć leczenie. Lekarz specjalista podpowie też w obszarze właściwej diety i suplementów oraz witamin dla kota. Coraz popularniejsza jest m.in. suplementacja olejkami CBD.

Komentarze: