Obroża czy szelki dla szczeniaka?

Obroża czy szelki dla szczeniaka

Kiedy w domu pojawia się szczenię wiele się zmienia. Pies to nie tylko słodki zwierzak do głaskania i przytulania, ale przede wszystkim ogromny obowiązek, kolejny – co prawda czworonożny, lecz wciąż – członek rodziny. Jako świeżo upieczeni właściciele musimy więc odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań, zgłębić wiele kwestii i dobrze przemyśleć zakup każdej rzeczy, począwszy od karmy dla szczeniaka, poprzez zabawki, czyli akcesoria dla szczeniąt, kończąc na obroży/szelkach i smyczy. No właśnie… jak to jest z tymi spacerowymi akcesoriami? Co lepsze dla szczeniaka – obroża czy szelki? Jaki osprzęt wybrać dla swojego pupila? Od lat w tym temacie trwają zażarte dyskusje. Mimo to, spróbujmy spojrzeć na sprawę obiektywnie przy uwzględnianiu najdrobniejszych niuansów. Obroża czy szelki dla psa? Podpowiadamy!

 

Co lepsze dla szczeniaka – obroża czy szelki?

 

Już na początku musimy wszystkich rozczarować, ponieważ niestety nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie o to, czy obroża, czy szelki dla szczeniaka są lepsze. Zawsze pojawia się jakieś „ale”. Wiele też zależy od rasy psa, a więc jego budowy ciała, siły, zachowania w czasie spaceru.

 

Źle dopasowane akcesoria, czy to szelki, czy obroża mogą wyrządzić krzywdę naszemu psu. Dlatego niezależnie od tego, na co się zdecydujemy, przede wszystkim powinniśmy poświęcić czas na wybranie odpowiedniego modelu. Choć rzeczywiście, nie da się ukryć, że z obrożą sprawa jest dużo prostsza. Mimo to, a dotyczy to przede wszystkim psów dynamicznych oraz ras miniaturowych i brachycefalicznych (płaskonosych), wymiana obroży na szelki może okazać się korzystna.

 

Obroża czy szelki dla szczeniaka?

 

Ustaliliśmy już, że nie da się jednoznacznie wskazać tego, co lepsze dla szczeniaka – obroża czy szelki. Pewne jest jedno, zarówno obroża, jak i szelki muszą być dobrze dopasowane do psa. Obroża jest o tyle lepsza, że łatwiej wybrać odpowiedni rozmiar, szerokość i materiał wykonania. Różne szelki mają natomiast różną budowę.

 

Nawet najdrobniejszy szczegół może wywoływać u psa dyskomfort i prowadzić do trwałych wad postawy. Poza tym, należy pamiętać, że szelki po każdym spacerze należy ściągać. Jeśli już zdecydujemy się na szelki powinien to być model guard, a najlepiej szyty na miarę. W tej kwestii, tak jak w wielu innych najlepiej poradzić się dobrego weterynarza, który z pewnością podpowie nam co kupić dla naszego psa – szelki czy obrożę.

Pamiętajmy jednak, że nawet jeśli piesek będzie nosił szeleczki, to dbając o ochronę przed insektami i tak warto zaopatrzyć się w obrożę na kleszcze dla psów i na pchły. Pomoże to od najwcześniejszych dni przyzwyczaić pupila do tej niezbędnej ochrony.