🐶 Problem ze stawami u PSA? Wpisz kod FLEXADIN-PIES i odbierz bezpłatną próbkę FLEXADIN!🎁
🐈 Problem ze stawami u KOTA? Wpisz kod FLEXADIN-KOT i odbierz bezpłatną próbkę FLEXADIN!🎁

Nosówka u psa – objawy, przyczyny, leczenie

Nosówka u psa

Niestety, zwierzęta domowe są narażone na więcej różnego rodzaju chorób, niż mogłoby się nam wydawać. Do tych, które najczęściej dotykają naszych czworonożnych przyjaciół zaliczamy tzw. nosówkę u psa. Jest to bardzo ciężka, poważna, niosąca duże ryzyko dla zdrowia choroba wirusowa, której skutki, nawet po wyleczeniu, psy mogą odczuwać już przez resztę swojego życia. Co gorsze, nosówka u psa, objawy tej trudnej w przebiegu choroby można pomylić ze zwykłym przeziębieniem u psa. Stąd tak istotne, aby nie zwlekać i jak najszybciej udać się do weterynarza. Postawi on słuszną diagnozę i wprowadzi skuteczne leczenie. Zatem, jakie są objawy nosówki, jej przyczyny i na czym polega leczenie nosówki u psa?

 

Objawy nosówki

 

Objawy nosówki są bardzo różne. Do tych typowych, występujących zwłaszcza w początkowym stadium choroby, zaliczamy:

  • katar (wypływ z nosa),
  • łzawienie oczu,
  • ropienie z oczu,
  • gorączkę,
  • zaburzenia apetytu.

 

Kiedy choroba się rozwija i zajmuje poszczególne układy organizmu, pojawiają się kolejne objawy nosówki. Ze strony układu oddechowe jest to np.: uporczywy kaszel i zapalenie płuc, ze strony układu pokarmowego – biegunka i wymioty, a co za tym idzie odwodnienie, natomiast ze strony układu nerwowego – ślinotok, zapalenie spojówek, utrata węchu u psa, a nawet wzroku, uszkodzenie szkliwa na zębach, przeczulica, skurcze mięśni i niedowłady kończyn. Do tego dochodzą jeszcze problemy skórne – rogowacenie lusterka nosa i opuszek palcowych, krosty na brzuchu. Jakie mogą być tego przyczyny? Co powoduje nosówkę psa? Na czym polega leczenie nosówki u psa?

 

Nosówka u psa – przyczyny

 

Bezpośrednią przyczyną nosówki psa jest wirus nosówki psów CDV- canine distemper virus. Izolaty tego wirusa wykazują różną patogenność, okres inkubacji, czas trwania choroby i stopień nasilenia objawów nosówki. Niestety, psy bardzo łatwo zarażają się od siebie tą ciężką chorobą. Wirus przenoszony jest we wszystkich wydzielinach zwierząt – ze spojówek, nosa, w ślinie i moczu.

 

Co gorsze, część psów przechodzi nosówkę bezobjawowo, lecz wciąż zaraża. Ponadto, trzeba mieć świadomość, że zwierzęta, które już przeszły nosówkę psa, zostały wyleczone, wciąż, aż do 12 tygodni rozsiewają wirusa. Najbardziej narażone na zakażenie się są szczenięta między 3 a 6 miesiącem życia. Wówczas to, należy je zaszczepić na nosówkę psa. Brak szczepienia psa jest bowiem najczęstszą przyczyną zachorowań.

 

Leczenie nosówki u psa

 

Niestety, kolejna zła wiadomość jest taka, że jak dotąd nie wynaleziono żadnego, specjalistycznego leku na nosówkę psa – jedynym w pełni skutecznym środkiem pozostaje szczepionka, czyli zapobieganie zachorowaniom. Leczenie nosówki u psa w zależności od układu, w który uderza choroba polega na minimalizowaniu objawów nosówki u psa poprzez stosowanie odpowiednich witamin i suplementów stymulujących układ immunologiczny i rekonwalescencję psa. Przez wzgląd na powagę choroby, musimy jednak pamiętać, żeby suplementy i witaminy dla psa podawać swojemu pupilowi wyłącznie na wyraźne polecenie weterynarza i pod jego kontrolą.

Komentarze: