Na czym polega kastracja psa?

Kastracja psa - na czym polega?

Nie bez przyczyny mówi się, że pies to nie zabawka. Czworonożny pupil to zwierzę, żywa istota, za którą my, ludzie jako właściciele ponosimy pełną odpowiedzialność. Decydując się na przygarnięcie psa pod swój dach musimy zdawać sobie sprawę z ogromu obowiązków. Poza żywieniem, higieną psa, szczepieniem, odrobaczaniem, suplementacją i zabawą pozostaje jeszcze kwestia kastracji, którą bez wątpienia należy rozważyć. Co to jest, na czym polega kastracja psa, co daje oraz kiedy wykastrować psa?

 

Na czym polega kastracja psa?

Choć w psiej tematyce kastracja jest kwestią dość często poruszaną, dopóki nie zdecydujemy się na kupno/adopcję psa i rzeczywiście nie zgłębimy tej wiedzy, zwykle nie zdajemy sobie sprawy właściwie na czym polega zabieg kastracji psa. Zatem, jak to jest z tą kastracją? Otóż jest to usunięcie jąder oraz najądrzy zwierzęcia. Zabieg jest rutynowy i przeprowadzany w całkowitej narkozie.

 

Co daje wykastrowanie psa?

Skoro wiemy już co to kastracja psa, odpowiedź na pytanie o to, co daje wykastrowanie psa sama nasuwa się na myśl. Otóż zabieg ma na celu spowodowanie nieodwracalnej bezpłodności u zwierzęcia. Jednak nie tylko. Poza tym, że kastracja uniemożliwia przypadkowe rozmnażanie się, pozwala zminimalizować ryzyko wystąpienia wielu chorób, m.in. nowotworów i cukrzycy, a także pozytywnie wpływa na zachowanie psa. Zwykle wykastrowany pies ma łagodniejszy temperament, jest posłuszniejszy oraz rezygnuje ze znaczenia terenu. Mimo wszystko, nie wolno jej traktować jako rozwiązania problemów behawioralnych, gdyż ich przyczyna często leży zupełnie w czym innym.

 

Kastracja psa – kiedy wykastrować psa?

Po odpowiedziach na pytania na czym polega kastracja psa oraz jakie korzyści przynosi, najwyższa pora zastanowić się kiedy wykastrować psa. W którym tygodniu/miesiącu/roku życia można poddać zwierzę takiemu zabiegowi? W zależności od rasy psa i wielkości kastrację przeprowadza się zwykle u szczeniaków między 7 a 12 tygodniem życia. Kastrację można również wykonać u dorosłych psów o ile wcześniej wykona się podstawowe badania wykluczające ryzyko powikłań, również tych, wynikających z narkozy. Zawsze po zabiegu należy pamiętać o rekonwalescencji psa, dobrej karmie i podawaniu odpowiednich leków i witamin dla psa.