Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Mleko zastępcze dla szczeniąt

żywienie szczeniąt

Mleko zastępcze dla szczeniąt – jak często dawać mleko zastępcze szczeniaczkowi? Psy, tak samo jak większość zwierząt domowych oraz ludzie zaliczają się do grupy ssaków, co oznacza, że tuż po urodzeniu, przez dany okres czasu żywią się wyłącznie mlekiem matki. Po tym czasie następuje tzw. odstawienie, kiedy to stopniowo przestają pić mleko i zaczynają jeść pokarmy stałe. Jest to absolutnie wyjątkowy etap, który może zaważyć na dalszym rozwoju, zdrowiu i kondycji. Niestety, zdarza się też tak, że nadchodzi przedwcześnie, gdy suka odrzuca swoje szczenię. Wówczas to jego los i karmienie szczeniąt mlekiem leży w naszych, właścicieli rękach.

W takiej sytuacji mleko zastępcze staje się niezbędnym składnikiem diety młodego psa. Ważne jest jednak, by podawać je w odpowiednich ilościach i z odpowiednią częstotliwością. Nowo narodzone szczenięta potrzebują karmienia co 2-4 godziny, nawet w nocy. Z biegiem czasu odstępy między karmieniami mogą się wydłużać, ale warto konsultować się z weterynarzem co do dokładnego planu żywieniowego dla szczeniaka.

Mleko zastępcze dla szczeniąt – czy robić je samodzielnie?

Choć sporo mówi się na ten temat, wciąż wielu niedoświadczonych opiekunów zwierząt próbuje samodzielnie opracować odpowiednią recepturę mleka zastępczego. Czasami niestety też podaje młodemu psu mleko krowie. Tymczasem najzdrowsze jest specjalistyczne mleko zastępcze dla szczeniąt. Preparaty te zostały opracowane w taki sposób, aby dostarczać małym pieskom niezbędnych składników odżywczych.

Dlaczego nie warto robić takiego mleka samemu? Przede wszystkim mleko krowie nie spełnia wymagań żywieniowych szczeniąt. Jego skład różni się od mleka matki, brakuje w nim wielu składników potrzebnych dla prawidłowego rozwoju psa. Samodzielne przygotowywanie mleka zastępczego jest ryzykowne, ponieważ trudno jest dostarczyć wszystkie niezbędne witaminy, minerały i inne składniki w odpowiednich proporcjach. Co więcej, niewłaściwie przygotowana mieszanka może prowadzić do zaburzeń trawiennych lub niedożywienia szczeniąt. Dlatego zamiast eksperymentować, lepiej zaufać specjalistycznym preparatom, które są bezpieczne i dostosowane do potrzeb rosnącego szczeniaka.

Wobec tego, jakie mleko dla szczeniąt jest odpowiednie? Co powinno wchodzić w jego skład? Jak przygotować mleko dla szczeniąt?

Karmienie szczeniąt mlekiem

Karmienie szczeniąt mlekiem przez matkę jest czymś naturalnym i zdecydowanie najzdrowszym w pierwszych tygodniach ich życia. Natomiast, kiedy przychodzi czas na odsadzenie młodych od matki, na pewno bardzo pomocne jest mleko zastępcze dla szczeniąt, które wspomaga przestawienie się z pokarmu płynnego na stały. Prócz tego, karmienie szczeniąt mlekiem, a właściwie preparatem mlekozastępczym jest konieczne w sytuacji odchowu piesków bez udziału matki (bo ta np. je odrzuciła), a także niedostatecznej ilości wydzielanego przez sukę mleka.

Na tym jednak nie koniec, jeśli chodzi o możliwości zastosowania specjalistycznego mleka zastępczego. Okazuje się, że poza karmieniem szczeniąt mlekiem, zasadne jest karmienie nim również suk karmiących (pomaga zwiększyć produkcję ich własnego mleka) oraz psów w okresie rekonwalescencji i wzmożonego wysiłku. Jednak, jakie mleko dla szczeniaka wybrać spośród dostępnych na rynku i jak przygotować mleko zastępcze dla szczeniąt?

Jakie mleko dla szczeniaka jest odpowiednie?

Mleko zastępcze dla szczeniąt to najlepsze, co możemy im podać w sytuacji, gdy matka je odrzuciła lub ma za mało pokarmu oraz w okresie odstawiania. Nie bez znaczenia jest jednak to, jakie mleko dla szczeniaka wybierzemy. Na pewno warto sięgać po te specjalistyczne, rekomendowane przez weterynarzy. Przed zakupem koniecznie trzeba zapoznać się ze składem preparatu. Powinno w nim przeważać białko i zdrowe tłuszcze uzupełnione o zestaw witamin dla psa i minerałów. Natomiast, jak przygotować mleko zastępcze dla szczeniąt?

Jak przygotować mleko zastępcze dla szczeniąt?

Karmienie szczeniąt mlekiem – a dokładniej, specjalistycznym mlekiem zastępczym dla szczeniąt w okresie odstawiania lub w sytuacji, gdy matka nie karmi młodych jest właściwie niezbędne dla ich prawidłowego rozwoju. Stąd naprawdę warto zainwestować w wysokiej jakości, polecane przez weterynarzy mleko dla szczeniąt. Jest to specjalny preparat w proszku przeznaczony do samodzielnego przygotowania. Jak przygotować mleko dla szczeniaka? Nic prostszego! Wystarczy zgodnie z zaleceniem producenta rozcieńczyć proszek w przegotowanej, ciepłej wodzie, zwykle w proporcjach 1:2.

Komentarze: