Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Koronawirus a zwierzęta domowe

Koronawirus

Domowe zwierzęta a koronawirus

W związku z docierającymi do nas informacjami o przypadkach porzucenia zwierząt przez zaniepokojonych epidemią koronawirusa właścicieli, pragniemy wyjaśnić sprawę. Koronawirus wywołujący chorobę SARS-CoV-2 nie jest przenoszony przez psy, koty lub inne zwierzęta domowe.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że do tej pory nie znaleziono żadnych dowodów na to, by zwierzęta domowe – psy i koty, mogły ulec zakażeniu wirusem SARS-CoV-2.

Ostra choroba zakaźna układu oddechowego, COVID – 19, występuje wyłącznie u ludzi. Zwierzęta nie pośredniczą w rozprzestrzenianiu się wirusa między ludźmi!

Odmienna budowa DNA ludzkiego i psiego, powoduje, że wirus nie może wykorzystać psich komórek do namnażania się i dalszego szerzenia infekcji.

Koronawirus – rodzaje wirusów

Choroba, z którą borykają się ludzie, należy do beta-koronawirusów, podczas gdy zwierzęta domowe zarażają się alfa-koronawirusami, znanymi weterynarzom od dawna.  Znane od lat alfa-koronawirusy, pojawiające się u zwierząt domowych, nie mają nic wspólnego z wybuchem epidemii SARS-CoV-2.

Oczywiście jak zawsze w kontaktach ze zwierzętami należy pamiętać o podstawowych środkach ostrożności i higieny.

 

Zwierzęta – koronawirus pojawiający się tylko u zwierząt

Istnieją jednak inne podtypy koronawirusów, stwierdzane wyłącznie u zwierząt:

  • – koronawirus oddechowy psów – wywołuje zakaźne zapalenie tchawicy i oskrzeli, zwane również kaszlem kenelowym. Objawy przypominają zwykłe przeziębienie i charakteryzują się intensywnym, głównie suchym kaszlem;
  • – koronawirusy jelitowe- powodują zakażenia jelit, którym może towarzyszyć biegunka. Wirusy te są gatunkowo specyficzne – psi koronawirus nie zakaża kotów i odwrotnie;
  •  – dodatkowo, jelitowy koronawirus koci może ulegać mutacjom i wywoływać, ciężką, przeważnie śmiertelną chorobę o nazwie zakaźne zapalenie otrzewnej (FIP). Schorzenie to występuje głównie u młodych osobników różnych ras kotów.

Wymienione powyżej choroby wirusowe zwierząt nie przenoszą się na człowieka!

 

Zapraszamy do komentowania na naszym profilu na FB https://www.facebook.com/zoona24pl/

Komentarze: