Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Klatka czy woliera dla szynszyli – w jakich warunkach hodować szynszyle?

Klatka czy woliera dla szynszyli

Szynszyle to gryzonie, które w swoim naturalnym środowisku w Ameryce Południowej żyją w grupach. Dlatego w przypadku domowej hodowli warto mieć przynajmniej parkę tych zwierzątek. Oczywiście w związku z tym wymaga to odpowiedniej klatki lub woliery. Najprościej, jeżeli będzie to gotowa woliera dla szynszyli, ewentualnie duża klatka, która jest właściwie wyposażona. Jeżeli gryzoni jest więcej lub opiekun chce zapewnić im jeszcze lepsze warunki, alternatywą są woliery dla szynszyli na zamówienie. Wręcz przeciwnie – najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest samodzielna budowa woliery dla szynszyli.

Co wybrać – klatka czy woliera dla szynszyli?

W pierwszej kolejności należy zadać pytanie, gdzie trzymać swojego futrzaka, a najlepiej parkę szynszyli. Z punktu widzenia wygody i komfortu samych gryzoni zdecydowanie najlepiej wypada woliera dla szynszyli. W zależności od tego, jak jest ona zbudowana, może to być:

  • woliera dla szynszyli metalowa,
  • drewniana woliera dla szynszyli.

Woliery dla gryzoni są wystarczająco duże, żeby zapewnić szynszylom większą swobodę. Oprócz tego, zwłaszcza drewniane woliery dla szynszyli koszatniczki, wyglądają bardzo efektownie i stanowią dodatkową dekorację wnętrza. Po stronie minusów należy zwrócić uwagę na ich gabaryty, ponieważ zajmują one dużo miejsca. Oprócz tego są też dość drogie, ponieważ należy się tutaj liczyć z wydatkiem rzędu przynajmniej kilkuset złotych. Dobrą wolierę dla szynszyli uda się kupić za ok. 1000-1500 złotych, chociaż na rynku są dostępne produkty, za które trzeba zapłacić nawet kilkukrotnie więcej. Podobnie jest w przypadku woliery dla szynszyli na zamówienie. W zamian właściciel pozyska efektowny mebel, który będzie współgrał z wnętrzem.

Jak zrobić wolierę dla szynszyli?

Klatka jest znacznie tańszą alternatywą, ponieważ kosztuje ok. 150-200 złotych. Europejskie normy określają, że klatka dla szynszyli musi mieć wymiany przynajmniej 60×50×40 cm. Mimo iż to minimum określone normami prawnymi, klatka o takich wymiarach jest trudna do zaadaptowania dla szynszyli. Hodowcy rekomendują klatki o wymiarach przynajmniej 40×70×100 cm. Szczególną uwagę warto właśnie zwrócić na wysokość, ponieważ dobra klatka dla szynszyli zawsze jest wyposażona w półki w liczbie przynajmniej o jedną więcej niż hodowana w niej liczba osobników.

Oczywiście futrzak nie ma w niej tyle przestrzeni, ile w wolierze. Dlatego ważne jest, żeby nawet każdego dnia wypuszczać gryzonia z klatki i dać mu możliwość poruszania się po mieszkaniu, rzecz jasna pod okiem opiekuna. Tak więc mimo iż woliery są droższe, warto rozważyć taką inwestycję. Należy pamiętać, że zwierzątko hodowane w odpowiednich warunkach potrafi przeżyć nawet przeszło 20 lat.

Zawsze należy pamiętać, że klatka dla gryzoni czy woliera nie mogą być wystawione na silne promienie słoneczne, nie można ich też ustawiać obok grzejnika. Warto je wstawić do pomieszczenia, gdzie często znajduje się ktoś z domowników.

Budowa woliery dla szynszyli – projekt

Skoro nawet używane woliery kosztują więcej niż klatki, wielu właścicieli zastanawia się, jak zrobić wolierę dla szynszyli. To możliwe, aczkolwiek wymaga poświęcenia wolnego czasu i umiejętności majsterkowicza. Wydaje się, że najprościej wykorzystać w tym celu jakiś stary mebel (np. szafa, witryna), który będzie szkieletem woliery.

Woliera dla szynszyli

Wystarczy wymontować z nich ruchome półki, z kolei zostawić te nośne i zamontowane na stałe, aby mebel był stabilny. Można w nich na przykład powywiercać otwory na tunele. Oczywiście koniecznie należy też wymontować drzwi mebla, w ich miejsce wstawiając kraty. Dzięki temu zwierzęta będą mieć odpowiednią wentylację i dostęp do światła. Podczas budowy woliery dla szynszyli należy zadbać, aby we wnętrzu nie znalazły się ostre elementy i krawędzie, które mogą zagrozić zwierzęciu. Konieczne są też liczne akcesoria dla gryzoni.

W co wyposażyć wolierę dla szynszyli?

Szynszyle to zwierzęta bardzo aktywne, dlatego należy zadbać o wyposażenie, które da możliwość zabawy tym gryzoniom. Oprócz wspomnianych już półek woliera powinna być wyposażona w kołowrotki czy dyski o średnicy 30 cm – najlepiej drewniane lub plastikowe. Jeżeli to metalowe zabawki dla gryzoni w tej formie, powinny być pozbawione drucików, ale mieć jednolitą powierzchnię. Sprawdzą się również materiałowe hamaki oraz tunele.

Oczywiście w klatce czy wolierze nie może zabraknąć poidła dla gryzoni, podobnie jak miseczki na karmę. Oprócz pokarmu szynszyle powinny mieć dostęp do świeżego sianka, a więc przyda się także paśnik. Kolejnymi ważnymi elementami wyposażenia woliery dla szynszyli są kuweta i naczynie do kąpieli pyłowych w piasku. Przyda się także przytulny domek, w którym zwierzęta będą czuły się bezpiecznie.

Klatka czy woliera dla szynszyli – wybór należy do właściciela

Bezsprzecznie szynszyle lepiej więc hodować w wolierze. Szczególnie polecane są wysokie woliery drewniane, które gwarantują komfort dla samych zwierząt, a także doskonale uzupełniają wnętrze. Jeżeli ma to być wysokiej jakości, bezpieczna klatka lub woliera dla szynszyla, sklep Zoona również ma takie produkty. W jednym miejscu zebraliśmy znakomitej jakości klatki i woliery dla zwierząt, ale też inne akcesoria dla małych futrzaków (m.in. poidła dla gryzoni, miseczki, domki, zabawki i wiele więcej).

Jeżeli szukasz więcej informacji na temat gryzoni i ich potrzeb zaglądaj często na strony naszego bloga o zwierzętach, gdzie dowiesz się wszystkiego na tematy związane ze zdrowiem, stylem życia i różnorodnością gatunków zwierząt domowych. Właściciele malutkich zwierzaków dowiedzą się między innymi jaka ściółka dla chomika, świnki morskiej czy szczurka jest odpowiednia, oraz czy warto dawać jedzenie człowieka swojemu pupilowi: Czym karmić chomika? Wielbiciele zajęczaków dowiedzą się natomiast jak oswoić królika 🙂 Jeżeli chcesz wiedzieć jeszcze coś więcej na temat szynszyli czytaj: “Co jedzą szynszyle?”

Komentarze: