Kastracja psów – za i przeciw
Nie da się ukryć, że zabieg kastracji psów to temat wciąż bardzo kontrowersyjny, wzbudzający różne, skrajne opinie. Tak wielu, jak jest zwolenników kastracji, tak wielu i przeciwników. Pewne jest jedno, każdy, kto mieszka pod jednym dachem z psem i z jakichś powodów rozważa poddanie swojego pupila kastracji, powinien naprawdę dobrze się zastanowić, czy byłoby to korzystne. Na pewno warto dowiedzieć się jak najwięcej. Należy sprawdzić jakie są zalety kastracji psów, ale też poczytać o wadach kastracji psa. Wobec tego, z nadzieją, że choć odrobinę ułatwimy naszym czytelnikom podjęcie ostatecznej decyzji, prezentujemy najważniejsze informacje o kastracji psów, za i przeciw oraz skutki, zarówno kastracji, jak i rezygnacji z niej.
Zabiegi kastracji psów
Zabieg kastracji psa polega na usunięciu gonad, czyli jąder, a dodatkowo (by uniknąć powikłań pooperacyjnych) najądrzy. Ma to na celu zaprzestanie produkcji hormonów płciowych i spowodowanie nieodwracalnej bezpłodności u zwierzęcia. Trzeba jednak mieć świadomość, że niemożność rozmnażania się to nie jedyny efekt takiego zabiegu. Pociąga on za sobą również szereg skutków odnośnie psiego zdrowia i zachowania. Wobec tego, jakie są zalety kastracji psa, a jakie wady kastracji psa?
Kastracja psów wady i zalety
O tym, że temat kastracji wciąż budzi tak skrajne emocje decydują liczne zalety oraz wady kastracji psa. Przez to, że plusy i minusy właściwie się równoważą, wielu właścicielom czworonożnych pupilów tak trudno podjąć słuszną decyzję (choć oczywiście w przypadku niektórych psów, nie pozostawia złudzeń, co jest dla nich lepsze).
Zabieg kastracji psa to z pewnością dobre rozwiązanie co do psów bezdomnych lub mieszkających w schroniskach. Walka z psią bezdomnością właśnie poprzez zapobieganie niekontrolowanemu rozmnażaniu się tych zwierząt niestety wciąż jest bardzo potrzebna w naszym kraju. Problem ich bezdomności jest naprawdę duży. Poza tym, do zalet kastracji psa trzeba zaliczyć szereg skutków zdrowotnych, w tym:
- – eliminację ryzyka nowotworów sutka,
- – zapobieganie nowotworom narządów rodnych,
- – prewencja przed ropomaciczem w przypadku suk,
- – niwelowanie ryzyka nowotworu jąder i nienowotworowych schorzeń prostaty u psów.
Kastracja psów – zalety
Poza tym, kastracja zmniejsza ryzyko przetok okołoodbytniczych. Jeśli chodzi o zalety, jakie obserwuje się po kastracji psa w jego zachowaniu są to:
- mniejsze zainteresowanie otoczeniem i innymi psami, a dzięki temu umiejętność skupienia się na pracy z człowiekiem,
- wykluczenie problemu ciąży urojonej u suk,
- a także rozwiązanie problemów wynikających u psów ze zbyt dużej ilości testosteronu (kopulowanie z zabawkami, nogami ludzi, znaczenie moczem, ucieczki).
Poza tym, w przypadku zwierząt, u których przyczyną agresji jest nadmiar testosteronu. Zabieg kastracji psa może być pomocny również w uspokojeniu, wyciszeniu zwierzęcia. Natomiast, jakie są wady kastracji psa?
Wady kastracji psów
Zanim zdecydujemy się na zabieg kastracji psa, poza zaletami kastracji psa powinniśmy również prześledzić wady, jakie może to za sobą pociągać. Niestety, zabieg nierzadko odbija się negatywnie na zdrowiu naszego pupila. I tak też kastracja zwiększa ryzyko: zakażeń dróg moczowych psa i problemu z nietrzymaniem moczu, nowotworów układu moczowego i zmian zapalny pochwy (u suk), nowotworów prostaty (u psów), kostniakomięsaka i schorzeń układu kostnego, naczyniakomięsaka serca i śledziony, niedoczynności tarczycy u psa oraz otyłości spowodowanej spowolnieniem metabolizmu.
Co do zachowania, psy po kastracji często są ospałe, leniwe. Poza tym, u niektórych psów, zwłaszcza u tych, u których agresja jest spowodowana chorobą, lękiem zabieg kastracji psa nie tylko nie pomoże, ale wręcz może nasilić problem. To samo tyczy się psów lękliwych, niepewnych siebie.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.