Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Jaka ściółka dla chomika, królika, myszy czy świnki morskiej?

Ściółka dla gryzoni może być bardzo różna. O ile dawniej dna domowych klatek były wyłożone trocinami, o tyle obecnie wybór podkładów jest znacznie szerszy. W zależności od tego, jak duże jest to zwierzę, jego upodobań, ale także względów praktycznych i higienicznych, wybrać można wspomniane już trociny, ale także drewniany pellet, ściółki papierowe, silikonowe czy bawełniane. Jeżeli będzie to właściwie dobrana ściółka, zwierzęta klatkowe będą przebywać w bezpiecznym i komfortowym otoczeniu. Stąd nasz przegląd dostępnych podłoży dla gryzoni.

 

Co to jest ściółka dla gryzoni i jakie są jej rodzaje?

 

Podściółka dla gryzoni powinna być dobrana pod względem komfortu, bezpieczeństwa i higieny futrzaka. Wyróżnia się między innymi następujące rodzaje podłoży dla zwierząt klatkowych:

 

  • – Trociny – zalecane wyłącznie dla niewielkich zwierząt, na przykład jako ściółka dla myszy czy chomika. Powinny być to wióry z drzew owocowych o niewielkich i miękkich trocinach.
  • – Pellet drewniany – bardziej chłonne od trocin podłoże dla gryzoni, a przy tym dobrze pochłaniające nieprzyjemne zapach. Zalecane na przykład dla szczurów i szynszyli, a przede wszystkim świnek morskich i królików. Ściółka w tej formie posłuży zwierzęciu znacznie dłużej. Należy tylko pamiętać, że drewniane żwirki dla gryzoni nasiąknięte odchodami zaczynają się rozpadać i mogą podrażniać drogi oddechowe małego zwierzęcia.
  • – Siano – siano dla gryzoni należy stosować wyłącznie jako rodzaj pokarmu. Nie nadaje się ono na ściółkę, a przynajmniej nie jako wyłączny podkład. Ma niewielką chłonność, przez co mocz zwierzęcia zalega na dnie klatki. Jest to mało komfortowa sytuacja dla zwierzęcia (może powodować świąd) i domowników (nieprzyjemny zapach).
  • – Żwirek bentonitowy – dobrze wchłania wilgoć, ale nie likwiduje nieprzyjemnego zapachu. Oprócz tego nadmiernie się pyli i pod wpływem wilgoci zbija w bryłki. Może to być niebezpieczne, jeżeli gryzoń zacznie podjadać taką ściółkę.
  • – Żwirek silikonowy – doskonale chłonie wilgoć i pochłania nieprzyjemny zapach. Nie powinien mieć jednak bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem, gdyż podjadanie takich granulek może spowodować otrucie gryzonia. Natomiast można go stosować jako ściółkę w klatkach dla gryzoni z rusztem.
  • – Ściółka kukurydziana – produkowana z rdzeni kolby kukurydzianej (tzw. kaczany), które są suszone i kruszone. Podściółka w tej formie jest komfortowa dla zwierzęcia, a przy tym dobrze wiąże zapachy i chłonie wilgoć.
  • – Ściółka bawełniana – hipoalergiczna podściółka, która się nie pyli i dobrze pochłania zapachy odchodów.
  • – Ściółka konopna – produkt chłonny i doskonale pochłaniający nieprzyjemne zapachy. Wytwarza się ją z konopi i jest ona bezpieczna oraz przyjemna dla zwierząt klatkowych. Można ją stosować w klatkach wszystkich gryzoni, a więc sprawdzi się jako ściółka konopna dla chomika, ale też szynszyla czy królika.

 

Jaka ściółka dla chomika czy myszy?

 

Podściółka dla najmniejszych gryzoni jest bardzo zróżnicowana. Oczywiście doskonałym wyborem będzie ściółka lniana dla chomika czy myszy. Jednak sprawdzą się również bardziej tradycyjne formy podściółki, np.:

 

  • – Trociny dla chomika – wymagają częstszego sprzątania, ale pozwalają kopać gryzoniom tunele i kryć się w podściółce. Muszą być to miękkie wióry, najlepiej odpylone, na przykład z drzew owocowych czy osiki.
  • – Granulat – chłonny podkład, który pochłania nieprzyjemne zapachy odchodów, ale jest ciężki i utrudnia kopanie norek oraz tuneli. Warto wówczas zadbać, aby futrzak miał w klatce jakieś dodatkowe formy rozrywki (np. plac zabaw, tunele, domek dla gryzoni).

 

Ciekawym i wariantem jest też ściółka papierowa dla gryzoni. Można użyć też miękkiego sianka, ale tylko w niewielkich ilościach, na przykład do zbudowania gniazda przez futrzaka.

 

Ściółka dla szczura i szynszyli

 

W przypadku szczurów dobrze sprawdzi się ściółka konopna, ewentualnie drewniany żwirek. Trzeba pamiętać, że mocz szczurków ma bardzo intensywny zapach. Dlatego na podkład do klatki nie zaleca się trocin oraz suchej trawy.

 

Bardzo różna może być ściółka dla szynszyli. Najczęściej są to klasyczne trociny i pellet, ale można pójść krok dalej. Na przykład brak pylenia zapewnia ściółka z celulozy, która jest też miękka i występuje w wielu wariantach kolorystycznych. Oczywiście doskonała będzie ściółka konopna. Hodowcy polecają również puszyste koce odprowadzające wilgoć pod powierzchnię, gdzie wkłada się podkłady higieniczne.

 

Jeżeli ma to być wyściółka dla koszatniczki, dobry stosunek ceny do jakości gwarantuje drewniany żwirek. Pellet dobrze pochłania wilgoć i zapachy odchodów, a przy tym nie jest mocno pylący.

 

Ściółka dla świnki morskiej

 

Świnki morskie to gryzonie średniej wielkości, dlatego zwykłe trociny to odrobina za mało. Wówczas klatkę świnek trzeba sprzątać z dużą częstotliwością. Przy takim wyborze należy postawić na trociny o grubych kawałkach.

 

Jednak lepszy będzie naturalny żwirek. Pellet lepiej wchłania mocz i brzydkie zapachy. Ważne, żeby nie był to żwirek bentonitowy i silikonowy, ewentualnie może on znaleźć się pod matą. Połączyć można także pellet (dolna warstwa) z trocinami (górna warstwa).

 

Jaka ściółka dla królika?

 

Do klatek królików najczęściej wybiera się naturalny pellet. Górną warstwę dodatkowo można wysypać wiórkami celulozowymi, które będą dobrą alternatywą dla trocin. Klatka gryzonia będzie wówczas łatwiejsza w utrzymaniu w czystości. Natomiast nie należy stosować suchej trawy, ewentualnie tylko jako urozmaicenie karmy dla królika.

 

W ofercie sklepu Zoona.pl zebraliśmy bardzo różne podściółki. Ściółki dla swojego gryzonia znajdzie tutaj każdy jego właściciel niezależnie od tego, jaki jest to gatunek małego futrzaka. Oferujemy m.in. ściółki i neutralizatory zapachów dla chomików, myszy, królików, szynszyli, szczurów i innych gryzoni. Zawsze są to podłoża z oferty cenionych producentów – bardzo chłonne i pochłaniające nieprzyjemne zapachy.

Komentarze: