Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Jak zwalczyć łupież u psa?

Jak zwalczyć łupież u psa

Masz problem z łupieżem i zastanawiasz się, jak zwalczyć łupież u psa? Wbrew pozorom zwierzęta są bardzo podobne do ludzi. Wystarczy spojrzeć choćby na choroby – wiele z nich dotyka zarówno nas, jak i naszych podopiecznych, co więcej niektóre z nich przechodzimy dość podobnie. I tak też skóra i sierść psa mogą być zajęte przez łupież.

łupież u psa

Nierzadko łupieżowi towarzyszą też inne dolegliwości:

  • – zaczerwienienie,
  • – nadmierne linienie,
  • – zmatowienie sierści,
  • – świąd,
  • – zmiany skórne,
  • – suchość skóry
  • – lub łojotok, który może świadczyć o poważniejszym problemie.

Psy mają jednak nieco gorzej od nas. O ile u nas łupież występuje jedynie na głowie, o tyle u czworonogów również na grzbiecie, a nawet na całym ciele. Stąd, nie tylko z powodów estetycznych nie powinniśmy ignorować łupieżu u psa. Jak leczyć tę chorobę? Jakie są przyczyny łupieżu u psa? Co go powoduje? Dlaczego pies ma łupież? Wyjaśniamy najważniejsze kwestie i radzimy jak zwalczyć łupież u psa!

Jak zwalczyć łupież u psa – Dlaczego pies ma łupież?

Na rynku dostępnych jest sporo suplementów wspierających prawidłową kondycję skóry i sierści zwierząt, a także preparatów typu szampon dla psa  i odżywka. Niemniej, zanim zaczniemy się zastanawiać jak zwalczyć łupież u psa i sięgniemy po jeden z takich produktów, powinniśmy zadać sobie pytanie dlaczego pies ma łupież. Jeśli zależy nam na jego zdrowiu i samopoczuciu niezbędna jest wnikliwa analiza sytuacji.

Zastanówmy się kiedy pojawiły się pierwsze nieprawidłowości w złuszczaniu naskórka. Czy kłopot wciąż się nasila. Czy towarzyszą mu jeszcze jakieś inne objawy, czy zmieniliśmy w ostatnim czasie karmę lub kosmetyki pielęgnacyjne. Musimy mieć na uwadze, że przyczyny łupieżu u psa są bardzo różne, często jest on tylko jednym z symptomów głębszego, bardziej złożonego problemu.

Jak zwalczyć łupież u psa – Przyczyny łupieżu u psa

Dlaczego pies ma łupież? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest oczywista. Pośród przyczyn łupieżu u psa można wymienić wiele, bardzo różnych czynników:

  • niedostateczną lub nieodpowiednią higienę i pielęgnację skóry i sierści psa,
  • niewłaściwą dietę (niskiej jakości karma dla psa lub resztki ludzkiego jedzenia, źle zbilansowane posiłki),
  • niedobór witamin u psa (witaminy A, C, E, witamin z grupy B oraz biotyny),
  • stres (może go wywoływać pojawienie się w domu drugiego zwierzęcia lub dziecka, brak aktywności fizycznej, zmiana miejsca zamieszkania),
  • wiek,
  • a także choroby.

Do przyczyn łupieżu u psa na tle chorobowym zaliczamy: inwazje pasożytów (pchły, roztocza, nużeńce, świerzbowce), alergie i nietolerancje pokarmowe, cukrzycę, niedoczynność tarczycy. Z uwagi na wielość i zróżnicowanie przyczyn łupieżu u psa, niełatwo samodzielnie ustalić dlaczego pies ma łupież, choć wspomniana już obserwacja jest bardzo ważna. W takim razie, co robić, gdy mamy do czynienia z łupieżem u psa? Jak leczyć tę chorobę?

Jak zwalczyć łupież u psa – jak leczyć?

Z uwagi na różne potencjalne przyczyny łupieżu u psa, nie da się też jednoznacznie określić jak zwalczyć łupież u psa. Czytelnicy często pytają o domowe sposoby na łupież u psa. Jeśli problem nie znika po około 2-3 tygodniach, nie powinniśmy sami próbować pozbyć się choroby. Choć wydaje się ona dość błaha, absolutnie nie wolno jej ignorować, ponieważ może się ona wiązać z poważnymi dolegliwościami. W związku z tym, należy czym prędzej udać się do weterynarza, który zbada zwierzę i oceni jego ogólny stan zdrowia. Wówczas będziemy wiedzieć, czy konieczne jest leczenie łupieżu, czy raczej jego przyczyny. Lekarz może zalecić np. kąpiele lecznicze i pielęgnacyjne (często przepisuje wówczas szampon leczniczy dla psów), zmianę diety, zniwelowanie na tyle, na ile to możliwe stresu, czy też leczenie przeciwpasożytnicze.

Komentarze: