Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Jak złagodzić stres u psa?

Każdy pies może doświadczać stresu - czy to przez głośne dźwięki, samotność czy zmiany w otoczeniu. Dowiedz się, jak złagodzić stres u psa i pomóc mu odzyskać radość życia

Jak złagodzić stres u psa

Jak złagodzić stres u psa? To pytanie, które nurtuje wielu właścicieli czworonogów, pragnących zapewnić swoim pupilom komfort i spokój. Żywienie, higiena, spacery – owszem, choć to podstawa, trzeba wiedzieć, że na tym nie kończy się opieka nad psami. Wymagają one dużo więcej naszego zaangażowania. Zwłaszcza, że nierzadko borykają się z różnego rodzaju problemami, z którymi to my, właściciele musimy się zmierzyć i postarać się im w jakiś sposób zaradzić. Choć wciąż wiele osób się temu dziwi, zwierzęta te, podobnie, jak my, ludzie przeżywają stres. U psa jego podłoże jest oczywiście nieco inne. Jak złagodzić stres u psa? Jakie są objawy stresu u psa? Jak wówczas z nim postępować? Podpowiadamy jak zmniejszyć stres u psa!

Stres u psa

Wbrew pozorom, stres u psa jest dość powszechnym zjawiskiem. Może go wywoływać bardzo wiele, różnych czynników. Do najpopularniejszych zaliczamy: przemęczenie, długą nieobecność opiekuna, nieprzyjemną, napiętą atmosferę w domu, długotrwałe izolowanie zwierzęcia, pojawienie się w domu dziecka, przeprowadzkę do nowego miejsca. Poza tym, źródłem stresu u naszych czworonożnych przyjaciół może być ból fizyczny, długotrwały głód, wizyta u weterynarza, duże natężenie hałasu. Wszystko to może wywoływać stres u psa. Jako, że niektórych sytuacji nie sposób uniknąć, każdy właściciel psa powinien nauczyć się rozpoznawać objawy stresu u psa, a także wiedzieć, jak zmniejszyć stres u psa. Zatem, co może wskazywać na stres u naszego pupila i jak złagodzić stres u psa?

Objawy stresu u psa

W pierwszej kolejności, tj. zanim poznamy skuteczne sposoby na to, jak zmniejszyć stres u psa, musimy nauczyć się go rozpoznawać. Otóż, pośród typowych objawów stresu u psa wymienia się: ślinotok, agresję, linienie, intensywne ziajanie.

Poza tym, dość popularnymi objawami stresu u psa są:

  • utrata apetytu,
  • nadpobudliwość,
  • ciągłe szczekanie,
  • wycie,
  • piszczenie,
  • gryzienie i lizanie siebie i różnych przedmiotów,
  • nerwowość,
  • biegunki,
  • częste oddawanie moczu,
  • drgawki,
  • zmiany skórne itp.

W jaki sposób temu zaradzić?

Jak zmniejszyć stres u psa?

Jak złagodzić stres u psa, gdy zauważymy pierwsze jego objawy? Stres u psa, jak już wiemy mogą wywoływać różne czynniki. Stąd też nie ma jednej, skutecznej metody. Bardzo istotne, abyśmy w pierwszej kolejności postarali się ustalić przyczynę. W przeciwnym razie bardzo wątpliwe, by udało nam się zwalczyć stres. Prócz tego, musimy postarać się kompleksowo zadbać o zwierzaka – jego higienę, prawidłowo zbilansowaną dietę, spacery i wspólne zabawy. Co poza tym? Co robić, gdy to nie pomaga? Jak zmniejszyć stres u psa? Otóż, warto zaopatrzyć swojego pupila w specjalne, uspokajające gryzaki, a także witaminy dla psa i ziołowo suplementy o właściwościach odstresowujących (najlepiej po uprzedniej konsultacji z weterynarzem).

Komentarze: