Jak wytresować psa?
W szkoleniu czworonoga kluczowe jest konsekwencja, cierpliwość i pozytywne wzmacnianie. Bez względu na to, czy jesteś świeżo upieczonym opiekunem szczeniaka, czy doświadczonym właścicielem dorosłego psa, odkrywanie tajników efektywnego treningu zawsze jest fascynującą podróżą. „Jak wytresować psa?” to pytanie, na które odpowiedź skrywa mnóstwo metod i technik, dostosowanych do indywidualnych potrzeb i charakteru Twojego pupila, a zrozumienie ich jest fundamentem budowania silnej i zdrowej relacji między Tobą a Twoim zwierzęciem.
Zastanawiasz się jak wytresować psa? Każdy, kto ma to szczęście mieszkać pod jednym dachem z psem, z pewnością zgodzi się z popularnym stwierdzeniem, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka. Jednocześnie warto podkreślić, jak ważne jest ustalenie pewnych zasad. Nawet jeśli traktujemy zwierzę jako członka rodziny, nie powinniśmy mu pozwalać na wszystko. Pies powinien być nam posłuszny. Dlatego też już w momencie, gdy decydujemy się na kupno/adopcję, dobrze, abyśmy pomyśleli o tresowaniu psa. Później, gdy nasz pupil dorośnie może być już na to za późno, a na pewno będzie to trudniejsze. Zatem, jak wytresować psa w domu? Kiedy jest odpowiedni moment na tresurę psa i od czego zacząć szkolenie szczeniaka? Czego warto nauczyć swojego czworonożnego kompana? Jakie komendy z nim ćwiczyć? Jak motywować go do nauki nowych rzeczy?
Tresowanie psa – jak wytresować psa w domu?
Zanim krok po kroku omówimy jak wytresować psa, w pierwszej kolejności musimy wyjaśnić jedną, bardzo ważną kwestię. Otóż, współcześnie odchodzi się od takich metod tresury psa, jakie stosowano przed laty. Co prawda, opinie wciąż są podzielone, jednak nie da się nie zauważyć, że coraz więcej treserów, behawiorystów, a co za tym idzie właścicieli psów rezygnuje z tresowania psa twardą ręką, przy zastosowaniu ścisłego rygoru, wzmocnienia negatywnego, kar. Efekty takiej tresury psa często były odwrotne.
Jak wytresować psa żeby się słuchał?
Stare metody tresowania psa są niehumanitarne. Wywołują u zwierzęcia cierpienie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mogą też powodować problemy behawioralne. Stwierdzono, że wywoływały agresję u psów dominujących, bierność u osobników uległych, brak zaufania, ciągłe poczucie zastraszenia oraz brak emocjonalnej więzi ze swoim panem.
Na szczęście dziś wykorzystuje się pozytywne bodźce, stąd tresurę szczeniaka od podstaw popularnie nazywa się szkoleniem czy też układaniem. W takim razie, od czego zacząć szkolenie szczeniaka i kiedy jest na to odpowiedni moment? Jak wytresować psa w idei pozytywności?
Od czego zacząć szkolenie szczeniaka?
Wiele osób, które właśnie kupiły/adoptowały psa, zastanawia się jak wytresować psa, aby był posłuszny.Ważne jest dla nich też, by wytworzyć z nim wyjątkową więź. Na pewno kluczowe jest to, by zamiast rygoru, tresura psa odbywała się w myśl pozytywnych bodźców. Wówczas tresowanie psa warto rozpocząć jak najszybciej. Od pierwszych dni zwierzęcia w naszym domu, tj. zanim jeszcze będzie mogło wychodzić na dwór. Natomiast od czego zacząć szkolenie szczeniaka?
Na pewno pierwszą rzeczą, jakiej należy nauczyć psa jest czystość.W tym celu malca trzeba obserwować. Kiedy tylko zauważymy, że piesek się kręci i próbuje się wąchać, czym prędzej musimy przenieść go na matę. Gdy tylko się na nią załatwi koniecznie trzeba go pochwalić i pogłaskać.
Kolejną czynnością, jakiej uczymy szczenię w domu jest chodzenie na smyczy. Poza tym, warto, aby pies przed pierwszą wyprawą na zewnątrz reagował na komendy „zostań” i „siad”. Kiedy wreszcie będziemy mogli zacząć wychodzić z psem na pierwsze spacery, chodzenie na smyczy nie będzie mu sprawiało problemu, podobnie załatwianie się na zewnątrz (w takich sytuacjach również nagradzamy psa). Kiedy pies opanuje podstawy, możemy przejść do nauki kolejnych umiejętności, oczywiście zawsze w poparciu o chwalenie i nagradzanie.
Jak wytresować dorosłego psa?
Natomiast jak wytresować dorosłego psa? Metody są identyczne jak dla szczeniaczka. Czasem tylko trzeba więcej razy powtórzyć naukę. Częściej natomiast będzie to prostszy proces z tego względu, że można już rozpoznać u dorosłego psa co motywuje go do nauki najbardziej. Jeżeli jest to jedzenie, to wystarczy karma dla starszych psów, albo przysmaki dla psa i już można pracować.
Tresura szczeniaka od podstaw – kilka ważnych informacji
Szkolenie psa rozumiana jako tresowanie psa w oparciu o pozytywne bodźce to coś, co warto zacząć jak najszybciej i być w tym konsekwentnymi. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzić. Jednorazowo ćwiczenia nie powinny trwać dłużej niż pięć minut.
Najrozsądniejsze wydaje się szkolenie w systemie dwóch 5-minutowych sesji w odstępie 30 min, najpierw rano, później popołudniu. Prócz tego, nie możemy zapominać o tym, że każda rasa psa, co więcej, każdy pies jest inny, ma nieco inne usposobienie, predyspozycje do układania. Każdy kto planuje adopcję lub kupno psa rasy niebezpiecznej powinien uświadamiać sobie, że szkolenie takiego czworonoga jest nie tylko potrzebne, ale wręcz konieczne. Taką tresurę szczeniaka od podstaw powinien prowadzić wykwalifikowany, licencjonowany instruktor.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.