Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?

Jak sprawdzić czy pies ma gorączkę

Podobnie, jak u nas, ludzi podwyższona temperatura ciała jest oznaką, że dzieje się z nami coś niedobrego, że osłabiony organizm walczy z chorobą, tak i u naszych czworonożnych przyjaciół. W związku z tym, jako opiekunowie zwierząt, powinniśmy kontrolować ich temperaturę ciała i wiedzieć jak sprawdzić czy pies ma gorączkę. Jaka jest normalna temperatura u psa i po czym poznać, że pies ma gorączkę? Jakie są jej podstawowe objawy?

 

Normalna temperatura u psa

Normalna temperatura u psa zawsze jest wyższa niż u człowieka, choć co ciekawe, nie istnieje w tym przypadku jedna, słuszna. Wartości te są różne, dość mocno zróżnicowane, zwykle w zależności od wielkości i rasy psa. Normalną temperaturą u psów małych będzie 38,5-39ºC, średnich – około 38-19ºC, natomiast u ras dużych i olbrzymich – 37,5-38,5ºC. Co więcej, szczenięta zwykle mają podwyższoną temperaturę ciała nawet o 0,5ºC – jest to zupełnie naturalne i nie powinno wzbudzać żadnych wątpliwości.

 

Jako, że dla różnych psów, różna jest normalna temperatura u psa, jako ich opiekunowie powinniśmy znać i pamiętać jej wartość. Wystarczy podczas jednej z kontrolnych wizyt u weterynarza, poprosić o jej zmierzenie lub zrobić to samodzielnie. Wiedząc co jest normą w przypadku naszego pupila, będzie nam łatwiej ocenić, czy ma gorączkę. Zatem, po czym poznać, że pies ma gorączkę? Co może wskazywać na gorączkę i powinno nas zaniepokoić? Jak sprawdzić czy pies ma gorączkę?

 

Po czym poznać, że pies ma gorączkę?

Skoro ustaliliśmy już, że normalna temperatura u psa małego, średniego oraz dużego i olbrzymiego może być różna, pora dowiedzieć się, po czym poznać, że pies ma gorączkę. Pierwszym sygnałem, dość łatwym do zauważenia na pewno jest zwiększona ciepłota psa. Jeśli dobrze znamy swojego czworonożnego przyjaciela, już głaszcząc go, w sytuacji, gdy rzeczywiście ma gorączkę, powinniśmy wyczuć na dłoni specyficzne gorąco. Wyraźna, wyższa niż normalnie ciepłota ciała to jednak nie jedyny objaw gorączki.

 

Objawy gorączki u psa

Po czym poznać, że pies ma gorączkę? Co jeszcze może być jej oznaką? Do typowych objawów gorączki u psa zaliczamy również:

  • problemy trawienne u psa,
  • – utratę apetytu,
  • – odwodnienie (skutkujące np. suchością nosa),
  • – osowiałość,
  • – dreszcze.

Objawy gorączki u psa

 

Pamiętajmy jednak, że nic nie zastąpi pomiaru temperatury. To da bowiem stuprocentową pewność, czy nasze podejrzenie co do gorączki są słuszne.

Objawy gorączki u psa, czyli jak sprawdzić czy pies ma gorączkę? Najlepiej tak szybko, jak to możliwe udać się do weterynarza. Jeśli z jakichś powodów jest to niemożliwe, pomiar możemy wykonać sami. Pod warunkiem, że posiadamy specjalny termometr dla psów, pamiętając, że temperaturę u zwierząt mierzy się doodbytniczo. W takiej sytuacji skontaktujmy się też z zaufanym weterynarzem telefonicznie, by dowiedzieć się, jak możemy doraźnie pomóc psu.

Jeżeli podwyższonej temperaturze u psa towarzyszy katar to zdecydowanie należy udać się do przychodni weterynaryjnej, by wykluczyć nosówkę, czyli bardzo groźną chorobę psów.

Komentarze: