Jak schłodzić psa w upały?
Jako opiekunowie zwierząt domowych – psów, kotów, gryzoni chcemy dla nich jak najlepiej. Uważnie dobieramy dla nich odpowiednie karmy, chętne podajemy im smakołyki, dbamy o ich higienę, poświęcamy im swój wolny czas na zabawę, wyprowadzamy na spacery, a także troszczymy się o ich zdrowie i dobre samopoczucie, m.in. kontrolując ich stan u weterynarzy.
Powinniśmy przy tym pamiętać, że nasi czworonożni przyjaciele pod wieloma względami są podobni do nas samych. Porównywalnie do nas odczuwają zmiany pór roku, a co za tym idzie – temperatury. Kiedy termometry wskazują około 30 stopni Celsjusza, słońce praży i robi się duszno, musimy wiedzieć, że tak jak my, tak i nasze psy się męczą. Jak radzi sobie pies w upale? W jaki sposób psy reagują na znaczny wzrost temperatury? Jak schłodzić psa w upalne dni? Czy możemy jakoś ulżyć w tym czasie swojemu pupilowi? Jakie znaczenie odgrywa chłodzenie psa wodą i co jeszcze powinniśmy dla niego zrobić? Radzimy, jak schłodzić psa!
Jak radzi sobie pies w upale?
Jak schłodzić psa? Co możemy zrobić, aby wspomóc naszego pupila latem, gdy temperatury oscylują w granicach 30 stopni Celsjusza i jest po prostu nieznośnie gorąco? Przede wszystkim musimy wiedzieć jak radzi sobie pies w upale. Otóż, w przeciwieństwie do ludzi, psy nie posiadają gruczołów potowych. Oznacza to, że się nie pocą się. Zamiast tego dyszą i właśnie poprzez dyszenie regulują temperaturę swojego ciała. Natomiast w naprawdę upalni dni, mało które rzeczywiście sobie z tym radzą, co może skończyć się dla nich udarem cieplnym. Warto wiedzieć jakie są objawy udaru cieplnego u psów:
- – nadmierne ziajaniem
- – nadmierne ślinieniem się,
- – podwyższona temperatura ciała,
- – brak apetytu,
- – wymioty,
- – biegunka,
- – ospałość,
- – zaburzenia świadomości,
- – trudności z utrzymaniem równowagi,
- – a nawet utrata przytomności.
Wobec tego, psa w upale powinniśmy jakoś wspomóc. Jak schłodzić psa? Czy chłodzenie psa wodą to dobry sposób?
Jak schłodzić psa w upały?
Nie ulega wątpliwości, że pies w upale męczy się tak samo, jak człowiek, a nawet bardziej. Szczególnie ciężko mają psy o ciemnym umaszczeniu, a także rasy z gęstą, długą sierścią. Wobec tego, jak schłodzić psa w upalne dni? Przede wszystkim, zwierzę musi mieć cały czas dostęp do misek i poideł ze świeżą, zimną wodą.
Niezależnie od tego, czy wakacje spędzamy w domu, czy gdzieś wyjeżdżamy, zawsze powinniśmy mieć przy sobie zestaw poideł dla swojego pupila. Poza tym, warto zachęcać psa do leżenia na płytkach, które zawsze są chłodniejsze niż panele czy parkiet lub zaopatrzyć się w specjalną chłodzącą matę dla psów. Pomocne mogą okazać się też wentylatory, jednak w tym przypadku trzeba zachować ostrożności, by psa z kolei nie przeziębić. W końcu, absolutnie niezbędne jest chłodzenie psa wodą.
Polecamy nasze miski dla psa.
Chłodzenie psa wodą – jak schłodzić psa w upały?
Zastanawiając się jak schłodzić psa, co można zrobić, by pies w upale aż tak bardzo się nie męczył, na pewno należy uwzględnić chłodzenie psa wodą. Chłodna kąpiel niewątpliwie poprawi samopoczucie naszemu czworonożnemu przyjacielowi. Jeśli mamy ogród, warto ustawić na wylegującego się w cieniu psa zraszacz ogrodowy lub co jakich czas oblewać go wodą z węża ogrodowego.
Świetnym rozwiązaniem jest też zakup basenu. Nie zapominajmy przy tym, by zwłaszcza w przypadku ras długowłosych przed nadchodzącymi upałami, najlepiej na początku lata skrócić ich sierść (samodzielnie lub u psiego fryzjera) – pielęgnacja psów to podstawa w gorące dni.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.