Jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży?

Jak rozpoznać że kotka jest w ciąży

Koty to zwierzęta, które stosunkowo wcześnie są gotowe na potomstwo, bo nierzadko już w 6 miesiącu życia. Niemniej, przed ukończeniem 1,5 roku oraz osiągnięciem masy 2,5 kg nie jest to dla nich zdrowe. W związku z tym jako opiekunowie powinniśmy starać się zapobiegać takim sytuacjom. W dzisiejszych czasach, kotki popularnie się sterylizuje (przeczytaj artykuł: Kiedy można wysterylizować kotkę). Jeśli jednak nie zdecydujemy się na taki zabieg lub dopiero mamy go w planach, musimy liczyć się z tym, że zwierzę może zajść w ciążę. Oczywiście jeśli wychodzi na zewnątrz lub mieszka pod jednym dachem z kocurem. W związku z tym, należy wiedzieć, jakie są objawy ciąży u kota i jak zachowuje się kotka w ciąży, a także jak długo trwa ciąża u kota. Wyjaśniamy jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży!

 

Objawy ciąży u kota

Jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży? Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste. Zwłaszcza na początku. Wszystko dlatego, że przez pierwsze trzy tygodnie ciąża nie daje żadnych szczególnych znaków. Dopiero po tym czasie pojawiają się typowe objawy ciąży u kota. Każdy opiekun powinien potrafić je rozpoznać, gdyż w tym okresie kot wymaga z naszej strony dużej troski. I tak też do objawów ciąży u kota zalicza się:

  • wyraźnie zaróżowione sutki,
  • brak rui,
  • zwiększony apetyt,
  • mdłości i wymioty.

Poza tym, ciążę można poznać przez dotyk. Koty to niewielkie zwierzęta, więc na pewno zauważymy, że brzuch robi się większy. Możemy też głaszcząc wyczuć tzw. ampułki płodowe – niewielkie kulki ułożone jedna po drugiej, ciągnące się od jednego do drugiego końca macicy. Co jeszcze powinno wzbudzić nasze podejrzenia?

 

Jak zachowuje się kotka w ciąży?

Czy wszyscy wiedzą jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży? Na pewno wyżej wymienione czynniki to jedne z popularniejszych objawów ciąży u kota Niemniej, naszą uwagę powinien również zwrócić nieco zmieniony sposób bycia. Jak zachowuje się kotka w ciąży? U zdecydowanej większości kotek obserwuje się w tym czasie wyraźne osowienie, ociężałość, nieustanną senność. W ciąży kot szybciej się męczy i zdecydowanie więcej śpi. Nierzadko więcej mruczy i jest bardziej przyjacielski. A jak długo trwa ciąża u kota?

 

Jak długo trwa ciąża u kota?

Skoro wiemy już jak rozpoznać, że kotka jest w ciąży, a więc jakie są objawy ciąży u kota i jak zachowuje się kotka w ciąży, powinniśmy również być świadomi ile czasu mija od zajścia w ciążę do porodu. Jak długo trwa ciąża u kota? Otóż niewiele, bo między 52 a 74 dni, najczęściej zaś około 66 dni. W ciągu tych kilku tygodni warto w sposób szczególny dbać o swoje zwierzę, opiekować się nim tak, by nieco umilić mu ten czas. Oczywiście najważniejsze są przy tym regularne wizyty u weterynarza.

Warto wówczas szczególnie zadbać o pożywienie i sięgnąć po najlepsze karmy dla kotów. Jeżeli lekarz zaleci można również podawać dodatkowo suplementy i witaminy dla kota.Po porodzie zaś w razie konieczności można tez kupić dla matki i maluchów mleko zastępcze dla kota, które będzie uzupełniało dietę kociąt w przypadku małej ilości pokarmu od kotki.