Wścieklizna u psa – jak rozpoznać?
Decydując się na psa, każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, że w momencie, w którym przygarniamy zwierzę, jego los spoczywa w naszych rękach. Właściwie pod każdym względem jesteśmy za nie odpowiedzialni. W związku z tym, powinniśmy zadbać o jego:
- zdrowie,
- dobre samopoczucie,
- żywienie,
- a także higienę i pielęgnację psa.
W dzisiejszych czasach właściwie niezbędne jest wykonanie serii szczepień, chroniących psa przed różnego rodzaju schorzeniami i chorobami. W przeciwnym razie musimy liczyć się z tym, że prędzej czy później nasz czworonożny przyjaciel najpewniej zachoruje, np. na wściekliznę. Co to jest wścieklizna i jak rozpoznać wściekliznę u psa? Po czym poznać zwierzę ze wścieklizną? Jakie są objawy wścieklizny u psa i jak pies może zarazić się wścieklizną?
Co to jest wścieklizna?
Zanim wskażemy, jakie są objawy wścieklizny u psa, a co za tym idzie jak rozpoznać wściekliznę u psa, w pierwszej kolejności trzeba wyjaśnić co to jest wścieklizna. Otóż, wścieklizna to jedna z najpoważniejszych chorób zakaźnych atakujących układ nerwowy. Wywołuje ją wirus RABV. Wścieklizna występuje u wszystkich gatunków ssaków, włączając w to ludzi. Niestety jest to choroba nieuleczalna i śmiertelna – z jej powodu umiera blisko 100% zwierząt/ludzi, u których się rozwinęła. Wobec tego, dla zakażonych właściwie nie ma ratunku. Chorobie można natomiast zapobiegać szczepiąc zwierzęta domowe, co właściwie obowiązkowo powinno się robić, gdy adoptuje/kupuje się szczenię lub kocię. A jak rozpoznać wściekliznę u psa i jak kot lub pies może zarazić się wścieklizną?
Jakie są objawy wścieklizny u psa?
Jak rozpoznać wściekliznę u psa? Co może świadczyć o tym, że u zwierzęcia rozwinął się wirus RABV? Jakie są objawy wścieklizny u psa? Przede wszystkim warto wiedzieć, że u różnych gatunków zwierząt, np. udomowionych psów, udomowionych kotów i zwierząt dzikich objawy tej samej choroby (wścieklizny) mogą być różne, może mieć ona postać cichą lub szałową.
W przypadku czworonożnych przyjaciół człowieka, jak zwykło nazywać się psy, typowymi objawami jest:
- podwyższona temperatura ciała,
- rozszerzenie źrenic,
- świąd w miejscu przeniknięcia wirusa,
- oraz zmiany behawioralne.
W większości przypadków psy są niespokojne, wręcz nadpobudliwe, agresywne, szczekają na wyimaginowane przedmioty/istoty, są zdezorientowane, brak im koordynacji ruchowej, ślinią się, zaczynają połykać przedmioty niejadalne, mają stany padaczkowe. A jak pies może zarazić się wścieklizną?
Jak pies może zarazić się wścieklizną?
Każdy opiekun psa i każda osoba, która planuje adopcję/kupno psa musi zdawać sobie sprawę nie tylko z tego, co to jest wścieklizna i jakie są objawy wścieklizny u psa, ale też jak pies może zarazić się wścieklizną. Jest to bardzo ważne, jako, że jest to choroba nieuleczalna i śmiertelna. W związku z tym obowiązkowo powinno się szczepić zwierzęta domowe przeciwko wściekliźnie.
Do zarażenia wirusem RABV niestety dochodzi w bardzo prosty sposób – przedostaje się on ze zwierząt na zwierzęta i ze zwierząt na ludzi przez kontakt ze śliną, uszkodzoną skórą lub błoną śluzową, najczęściej przez ugryzienie.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.