Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Jak przyzwyczaić psa do kota?

jak przyzwyczaić psa do kota

W społeczeństwie funkcjonuje dość silne przekonanie o braku sympatii pomiędzy psami i kotami. Najpopularniejszymi zwierzęta domowe często pokazywane są w kreskówkach jako najwięksi wrogowie. Zresztą wszyscy doskonale znamy przysłowie „żyć jak pies z kotem”. Szczególnie ku uciesze wielbicieli zarówno czworonożnych przyjaciół człowieka, jak i mruczków, te stare porzekadło nie do końca jest prawdziwe. Co więcej, właściwie nie ma powodu, by między dwoma gatunkami miała istnieć jakakolwiek niechęć. Tym bardziej nienawiść nie jest uczuciem znanym zwierzętom. Rzeczywiście, gdy w domu pojawia się nowe zwierzę, te które mieszka z nami już od dłuższego czasu musi przyzwyczaić się do nowego lokatora. Jest to jednak zjawiskiem naturalnym. W tym przypadku my, jako właścicieli powinniśmy zadbać o właściwą socjalizację. Jak przyzwyczaić psa do kota?

 

Jak przekonać psa do kota?

 

Ustaliliśmy już, że nic – przynajmniej w większości przypadków – nie stoi na przeszkodzie ku temu, by pies mieszkał pod jednym dachem z kotem. Istotne jednak, abyśmy wspomogli budowanie pozytywnej relacji. Zastanówmy się zatem, jak przekonać psa do kota i na odwrót. Bez wątpienia najłatwiej jest w przypadku młodych zwierząt, gdyż ryzyko konfliktu jest wręcz znikome.

Szczenięta i kocięta nie mają względem siebie żadnych konkretnych wyobrażeń, uprzedzeń, skojarzeń. Wprost przeciwne, bardzo często są sobą zafascynowane, lgną do siebie. Wówczas właściwie nie musimy się zastanawiać jak przyzwyczaić psa do kota. W większości przypadków wystarczy wtedy obserwować czy relacja rozwija się prawidłowo. Jeśli młode razem dorastają, same się do siebie przyzwyczają. Zdecydowanie trudniej jest natomiast ze starszymi zwierzakami. Jak oswoić dorosłego psa z kotem?

 

Jak oswoić dorosłego psa z kotem?

 

Zupełnie na poważnie powinniśmy zastanowić się nad tym, jak przyzwyczaić psa do kota, gdy osobniki są już dorosłymi zwierzętami lub jedno z nich ma już swoje lata. Przy pierwszym kontakcie psa warto trzymać na smyczy dla psa, a jeśli jest przedstawicielem ras agresywnych bądź psem myśliwskim czy też z natury raczej porywistym, nie zaszkodzi dodatkowo założyć mu kaganiec. Musimy też zadbać o to, by kot, w razie, gdyby się speszył i/lub wystraszył, miał drogę ucieczki. Jednak i to nie wystarczy.

Jak oswoić dorosłego psa z kotem? Otóż pomocne okazują się być przekąski dla psa oraz przysmaki dla kota – jeśli zwierzakom podamy ich ulubione smakołyki, przebywanie razem będzie im się miło kojarzyło. Możemy też próbować kłaść kota na posłaniu psa i na odwrót oraz podawać im przedmioty przesiąknięte zapachem tego drugiego. Przede wszystkim zaś, nie dopuszczajmy do sytuacji, w których starszy lokator mógłby poczuć się odepchnięty.

Komentarze: