Wpisz kod BALTICA podczas składania zamówienia i odbierz DARMOWY PAKIET próbek karm Baltica!

Jak przyzwyczaić psa do klatki?

Jak przyzwyczaić psa do klatki?

Jak przyzwyczaić psa do klatki? Adaptacja psa w nowym domu wymaga czasu. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, jak długo trwa taki proces. Jest on różny w zależności od wieku i charakteru czworonoga. Pies senior będzie potrzebował znacznie więcej czasu, żeby zaufać nowym opiekunom, aniżeli jest to w przypadku szczeniaka. Wiele zależy też od jego historii kontaktów z ludźmi. Dlatego adaptacja psa ze schroniska może trwać dłużej. Jeżeli nie wiesz, jak przyzwyczaić psa do nowego domu, jesteś we właściwym miejscu. Sprawdzamy, jak przyzwyczaić psa do klatki, która wcale nie musi kojarzyć się zwierzęciu negatywnie.

Czym jest klatka kennelowa dla psa?

Jeżeli zastanawiasz się, jak przyzwyczaić psa do kojca, musisz zacząć od treningu. Oczywiście nie mówimy w tym miejscu o wewnętrznym kojcu, w którym pies siedzi w zamknięciu. Mowa o kennelowej klatce dla psa, przez którą możemy rozumieć domową budę dla czworonoga.

Klatka dla psa do domu

Wbrew temu, co się może wydawać, klatka kennelowa jest stosowana dla dobra zwierzęcia. Pies czuje się w niej komfortowo i ma poczucie bezpieczeństwa. Jest to odzwierciedlenie azylu, jakiego psy szukają na wolności. Dlatego taka klatka jest zalecana dla właścicieli psów lękliwych. Jak można się domyślić, sprawdzi się także w okresie adaptacji psa w domu.

Zastosowanie klatki kennelowej

Klatkę kennelową można stosować niemal u wszystkich psiaków. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie, np.:

  • – dla psów z problemami behawioralnymi (lęki, nadpobudliwość),
  • – dla psów niszczących mieszkanie,
  • – podczas nauki wyciszenia lub czystości,
  • – jako transporter dla psa na czas podróży samochodem,
  • – podczas wychowywania szczeniaka,
  • – jako miejsce komfortowego wypoczynku (np. po spacerze, dla psa seniora),
  • – jako legowisko po zabiegach czy porodzie itp.

Jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej?

Jeżeli chcesz stosować klatkę kennelową dla swojego czworonoga, najpierw musisz wiedzieć, jak przyzwyczaić psa do budy. Zamykanie go w domowym kojcu bez treningu jest poważnym błędem. Nie można zamykać w niej psiaka na siłę, ale dopiero wówczas, kiedy pies przyzwyczai się do klatki i uzna ją za swoją bezpieczną przystań. Szczególnie że szkolenie psa w tym obszarze jest dość krótkie i może trwać zaledwie około tygodnia. Oczywiście jest to średni okresszkolenia psa, ponieważ wiele zależy od indywidualnych preferencji czworonoga. Sam trening przygotowujący psa do klatki można podzielić na pięć etapów.

Trening klatkowy krok po kroku – jak nauczyć psa przebywania w klatce kennelowej:

  • Etap 1. Przyzwyczajanie psa do klatki kennelowej – ustaw klatkę w pokoju, w którym przebywa cała rodzina i ułóż w niej miękki koc, żeby stworzyć przyjazne legowisko dla psa. Włóż do klatki ulubioną zabawkę psa lub przysmaki i sprawdź, czy psiak wchodzi do klatki.
  • Etap 2. Karmienie psa w klatce – podawaj psu posiłki w pobliżu klatki, a później zacznij wkładać miskę do wewnątrz. Jeżeli pies spożywa karmę w klatce i czuje się w niej swobodnie, zamknij drzwiczki. Stopniowo wydłużaj czas przebywania czworonoga w klatce. Zawsze pozostawiaj w niej zabawki lub przysmaki dla psa.
  • Etap 3. Przebywanie psiaka w klatce – zacznij wydawać psu komendy, żeby psiak wchodził do środka, a jeżeli to zrobi, nagródź go smakołykiem. Zostaw go na krótką chwilę w klatce, jeżeli wychodzisz z domu. Stopniowo wydłużaj ten czas. Pamiętaj, że cały czas w klatce musi być jakiś przysmak lub zabawka.
  • Etap 4. Pozostawanie psa w zamkniętej klatce – możesz opuszczać dom na dłużej, jeżeli pies w klatce bez skomlenia przemywa przez 30 minut lub więcej, ale czas ten wydłużaj stopniowo. Pamiętaj też, że dziennie zwierzę nie powinno przebywać w klatce dłużej niż 2 (szczenięta) lub 4 godziny (psy dorosłe). Opuszczaj dom stanowczo, a po powrocie nie reaguj entuzjastycznie.
  • Etap 5. Spanie w klatce przez całą noc – w ostatnim etapie spróbuj nauczyć psa spania w klatce. Początkowo możesz przenieść ją w okolice swojej sypialni i włożyć do niej smakołyk. Jeżeli pupil czuje się w niej pewnie i komfortowo, możesz przenieść ją w inne miejsce.

Teraz już wiesz jak przyzwyczaić psa do klatki!

Skoro wiesz już, jak przyzwyczaić psa do klatki kennelowej, możesz zacząć szkolenie ze swoim pupilem. Pamiętaj, że możesz zastosować kilka sztuczek, dzięki którym pies szybciej przyzwyczai się do swojego domowego kojca.

Ustaw więc klatkę kennelową dla psa w miejscu spokojnym, a jednocześnie często użytkowanym przez domowników. Możesz go też zasłonić jakimś płótnem. Włóż do wewnątrz poduszkę lub miękki koc. Koniecznie musisz też zaopatrzyć się w zabawki dla psa, gryzaki i ulubione smakołyki czworonoga.

Może się okazać, że po zamknięciu psa w klatce ten zacznie piszczeć i skomleć. Nie musisz od razu reagować i jej otwierać. Przeczekaj ten okres i dopiero wówczas otwórz kojec. Przynajmniej początkowo psa w klatce możesz zamykać po dłuższym spacerze, kiedy jest on zmęczony i chce odpocząć.

Komentarze: