Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?

Jak nauczyć psa zostawania w domu

Jak nauczyć psa zostawania w domu?

Przed opiekunami psów, zwłaszcza niedoświadczonymi stoi wiele wyzwań. Nie wystarczy zadbać o żywienie i higienę oraz każdego dnia wychodzić na kilka spacerów. Zwierzęta te w większości uwielbiają towarzystwo człowieka i potrzebują naszej uwagi. Jeśli jednak prowadzimy aktywny tryb życia, chodzimy do pracy, uczęszczamy na basen lub siłownię i raz na jakiś czas spotykamy się z przyjaciółmi na mieście, zostawianie psa samego w domu to rzecz nieunikniona. Tymczasem, okazuje się, że wiele osób po prostu nie wie, jak nauczyć szczeniaka zostawania samemu. I rzeczywiście, w przypadku wielu czworonożnych przyjaciół człowieka może się to okazać dość problematyczne. Wobec tego, jak nauczyć psa zostawać w domu, a przede wszystkim czy można zostawić szczeniaka samego w domu?

 

Zostawianie psa samego w domu

 

Naturalnie nikt z nas nie spędza swojego życia wyłącznie w zaciszu własnego domu. W większości każdego dnia chodzimy do pracy, szkoły. A nawet jeśli pracujemy/uczymy się zdalnie pozostaje przecież jeszcze kwestia zakupów, spotkań ze znajomymi na mieście, zajęć dodatkowych, np. basen, siłownia, klub fitness.

 

W związku z tym, jeśli zdecydujemy się przygarnąć pod swój dach zwierzę, musimy mieć pewność, że zostawianie psa samego w domu nie będzie sprawiało większych kłopotów. Pytanie natomiast, jak nauczyć psa zostawać w domu, by ten nie skomlał, szczekał, wył, nie zniszczył mebli, ani nie wyrządził krzywdy sobie. A zatem, czy można zostawić szczeniaka samego w domu i jeśli tak, to jak nauczyć szczeniaka zostawania samemu i kiedy po raz pierwszy można to zrobić?

 

Czy można zostawić szczeniaka samego w domu?

 

Czy można zostawić szczeniaka samego w domu? Jak najbardziej, oczywiście pod pewnymi warunkami. Pewne jest jedno, do zostawiania psa samego w domu warto podejść stopniowo, tzn. powoli przyzwyczajać zwierzę już od pierwszych miesięcy, a nawet dni, tak, aby jako dorosły już pies w domu czuł się w nim dobrze i bezpiecznie. W tym celu warto zaopatrzyć się w nagrody – smakołyki, przysmaki dla psa i zabawki dla psów, pamiętając o tym, aby nie podawać ich tylko wówczas, gdy planujemy wyjście. Jak nauczyć psa zostawania w domu?

 

Jak nauczyć szczeniaka zostawania samemu?

 

Jak już zostało wspomniane, do zostawiania psa samego w domu warto przyzwyczajać zwierzę już od pierwszych dni, kiedy te do nas trafi. Przede wszystkim należy robić to stopniowo. Zacznijmy od wychodzenia z pomieszczenia, w którym jest pies dosłownie na kilkanaście sekund. Tak, by pokazać swojemu pupilowi, że nie ma się czym martwić, że zawsze wracamy. Jeśli pies dobrze reaguje, możemy zacząć ubierać się i wychodzić na zewnątrz, dosłownie na kilka minut.

 

Jak nauczyć psa zostawania w domu?

 

Jak nauczyć szczeniaka zostawania samemu? Przez kilka dni róbmy takie ćwiczenie o różnych porach dnia, za każdym razem starając się bezpośrednio przed wyjściem wykonywać odmienne czynności. Pamiętajmy, że jeśli już zdecydujemy się na nieco dłużej zostawić psa w domu, wcześniej musimy wyprowadzić go na spacer. Poza tym, jeśli jesteśmy w domu starajmy się bawić z pupilem jak najwięcej i najintensywniej, tak, by nie był znudzony, gdy zostanie sam. W końcu, przed wyjściem upewnijmy się, że pies w domu ma dostęp do interesujących go zabawek.

Komentarze: