Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Jak nauczyć psa aportować?

Jak nauczyć psa aportować

Aportowanie to doskonała zabawa i dla zwierzaka, i dla jego właściciela. Dlatego warto poświęcić czas na naukę swojego pupila tej czynności. Co istotne, psy przyswajają pewne umiejętności w różnym tempie, więc nie zrażajmy się, gdy po kilku czy nawet kilkunastu treningach to się nie uda. Jak nauczyć psa aportować? Dajmy czas sobie, swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Pamiętajmy, by sumiennie trzymać się kilku wskazówek, które korzystnie wpłyną na cały proces nauki aportowania. Wobec tego, jak nauczyć psa aportowania?

 

Nauka aportowania – jak nauczyć psa aportować?

 

Naukę aportowania powinniśmy rozpocząć od wyboru odpowiednich akcesoriów. Zabawki dla psa warto mieć nie tylko w domu. Często przydają się również na spacerze po dworze. Co prawda, aportowanie naturalnie kojarzy nam się z patykami, jednak okazuje się, że rzucanie zwierzakom znalezionego w czasie spaceru kawałka drzewa nie do końca jest słuszne. Dlaczego?

 

Po pierwsze, pies może nie chcieć oddawać aportu, ponieważ bardziej będzie zainteresowany obgryzaniem patyka. To oczywiście utrudni nam naukę aportowania. Po drugie, zabawa z patykiem jest dość niebezpieczna. Okazuje się, że do weterynarzy trafia mnóstwo zwierzaków z raną bądź drzazgą w pysku czy oku. Patykiem pies może się też zadławić. Pojawia się zatem pytanie, jak nauczyć psa aportować bez patyka? Idealnym przedmiotem jest gumowa piłka – na tyle duża, by zwierzę nie mogło jej połknąć, na tyle mała, by wygodnie nosiło mu się ją w pysku. Fajne są też zabawki do rzucania dla psa jak sznurkowe piłki, gumowe gryzaki, czy frisbee. W sklepach zoologicznych znaleźć można ogromny wybór takich zabawek. Jak nauczyć psa przynoszenia piłki?

 

Jak nauczyć psa przynoszenia piłki?

 

Skoro wyjaśniliśmy sobie, że do nauki aportowania lepiej wykorzystać bezpieczną gumową piłkę aniżeli patyk, zastanówmy się, jak nauczyć psa przynoszenia piłki lub frisbee. Bardzo często zdarza się tak, że nasz pupil biegnie do rzuconego przedmiotu, lecz nie chce do nas z nim przybiec i zwrócić go. Co wówczas? Jak nauczyć psa aportować? Zacznijmy od początku – po pierwsze zainteresujmy swojego pupila piłką dla psa. (Zadbajmy, by zabawka była bezpieczna i przeznaczona dla mocnych szczęk pieska).

 

Idąc trzymajmy ją przed sobą w uniesionej dłoni, a gdy pies zacznie doskakiwać, rzućmy ją daleko za siebie. Następnie, gdy pies pochwyci piłkę, zacznijmy biec przed siebie przywołując do siebie zwierzaka. Pupil na pewno nie porzuci zdobyczy, lecz będzie gonił nas trzymając ją w pysku. Po pewnym czasie zatrzymajmy się i nagródźmy psa smakołykiem – wtedy odda nam piłkę. Starajmy się też jak najszybciej ponownie rzucać piłkę, stopniowo wycofując smakołyk. Gdy pies opanuje podstawowe czynności, w kolejnych krokach możemy rozpocząć naukę aportowania z siadem.

Komentarze: