Kup dowolny produkt dla kota i wpisz kod INABA, a przysmak Inaba Churu otrzymasz GRATIS!

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

jak nauczyć kota korzystać z kuwety

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

 

Koty to zwierzęta bardzo czyste. Nie znoszą brudu czy nieprzyjemnych zapachów. Potrafią w dużym stopniu o swą czystość samodzielnie zadbać. Mruczki same się myją. Dzięki temu ich futro jest zawsze miękkie i lśniące. Zwykle załatwiają też swoje potrzeby fizjologiczne w jednym ustalonym miejscu.

 

Jeśli kot przywyknie do korzystania z kuwety, jedyne co będziemy musieli przy nim robić (nie licząc karmienia, zabawy czy wizyt u weterynarza) to sprzątanie kuwety. Na szczęście w dzisiejszych czasach, nie jest to najmniejszym problemem. Wszystko dzięki temu, że mamy dostęp do wysokiej jakości żwirków oraz akcesoriów do czyszczenia i sprzątania.

Oczywiście wszystko pod warunkiem, że uprzednio poświęcimy wystarczającą dużo czasu na naukę korzystania z kuwety. Wobec tego, jak przyzwyczaić kota do kuwety? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby? Po jakie metody sięgnąć? Podpowiadamy jak nauczyć kota korzystać z kuwety!

 

Korzystanie z kuwety

 

Zanim ustalimy na czym polega nauka korzystania z kuwety i jak przyzwyczaić kota do kuwety raz na zawsze, wyjaśnijmy sobie dlaczego tak istotnym jest, by zwierzak opanował tę umiejętność, a raczej nawyk. Otóż życie pod jednym dachem z kotem, który załatwia się gdzie popadnie, to prawdziwa męka. Mocz kota ma bardzo nieprzyjemny, a do tego intensywny zapach. W związku z tym absolutnie nie możemy pozwolić sobie na to, by zamiast w kuwecie swe potrzeby fizjologiczne spełniał na podłodze czy dywanie.

 

Jak nauczyć kota korzystać z kuwety?

 

Pamiętajmy przy tym, że futrzaki pod tym względem są czyściochami i raczej nie skorzystają ponownie z miejsca, w którym nie zostało sprzątnie, i w którym najzwyczajniej cuchnie. Korzystanie z kuwety przez kota rozwiązuje problem. Po każdej toalecie, możemy bowiem sprzątnąć nieczystości i brudny żwirek dla kota, łopatką. Pomocne są w tym tak zwane żwirki zbrylające. A zatem, jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

 

Nauka korzystania z kuwety

 

Na szczęście nauka korzystania z kuwety nie jest niczym trudnym. Zwierzęta te mają bowiem wrodzoną potrzebę zakopywania swych odchodów. Stąd też w większości przypadków potrafią to robić właściwie od maleństwa.

Kocięta naturalnie przywykają do korzystania z kuwety. Obserwują jak robi to ich matka i powtarzają czynność. Może jednak zdarzyć się tak, że kot, którego przygarnęliśmy pod swój dach nie miał wcześniej okazji załatwiać się do kuwety właśnie. Wówczas to na nas spada obowiązek nauki korzystania z kuwety. A zatem, jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety?

Warto wówczas zastosować tę samą metodę co przy kociaku. Na kilka dni ograniczyć przestrzeń życia do jednego pomieszczenia, do którego wstawicie pasującą kotu kuwetę. Zapewne już w kilka chwil kot zrozumie do czego służy żwirek w pozostawionym pojemniku. Pamiętajcie o wyczyszczeniu pojemnika każdorazowo, po skorzystaniu z niego przez pupila.

 

Jak przyzwyczaić kota do kuwety?

 

Zostało już wspomniane, że nauka korzystania z kuwety to zwykle proces ani zbyt długi, ani skomplikowany. Jak przyzwyczaić kota do kuwety? Otóż kluczowy jest wybór odpowiedniego modelu kuwety dla kota, a także żwirku, o czym pisaliśmy już w poprzednim artykule.

 

Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety?

 

Chodzi o to, by zachęcić kota do korzystania z kuwety, a  następnie wzmacniać takie zachowanie kota. I tak też, dla kociąt najlepsze są kuwety otwarte o niskich krawędziach. Poza tym, pomocne będzie ograniczenie w pierwszych dniach, a jeśli to konieczne tygodniach przestrzeni, na której przebywa mały futrzak, np. do jednego pokoju.

 

Jeśli mamy taką możliwość ustawmy w nim nie jedną, a dwie kuwety. Zróbmy to tak, by malec zawsze miał jedną z nich w zasięgu wzroku. Jednak i to nie wszystko. Warto bowiem zapoznać malca z kuwetą. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety? Otóż dobrze kilka razy dziennie, zwłaszcza w momentach, gdy widzimy, że ma zamiar się załatwić po prostu wsadzać go do niej.

Komentarze: