Jak się liczy psie lata?
Pies to ogromna odpowiedzialność. W momencie, w którym zdecydujemy się przygarnąć pod swój dach czworonoga, jego los już na zawsze spoczywa w naszych rękach. Stąd tak ważne, abyśmy dobrze przemyśleli swój wybór oraz zdobyli informacje, które umożliwią nam właściwą opiekę nad zwierzęciem. Musimy wiedzieć jak prawidłowo zbilansować jego dietę, jak dbać o zdrowie, higienę psa i dobre samopoczucie, w jaki sposób się z nim bawić i ile ruchu zapewniać mu każdego dnia. Jednak i to nie wszystko. Na swojej, jako właścicieli drodze z pewnością napotkamy sporo problemów, niejedno nas zaskoczy, niejedno zasmuci, ale też masa rzeczy sprawi nam ogromną radość. Jako mądrzy i świadomi posiadacze włochatych pupili powinniśmy też wiedzieć jak liczy się psie lata. Okazuje się, że liczenie wieku psa dla wielu stanowi nie lada zagadkę. A zatem jak przeliczyć psie lata na ludzkie, a także jak ocenić wiek psa w sytuacji, gdy nie znamy jego daty urodzenia?
Liczenie wieku psa – jak się liczy psie lata?
Liczenie wieku psa zawsze wzbudzało spore zainteresowanie, dla wielu z nas było niezrozumiałą tajemnicą. Najwyższa zatem pora rozwiać wszelkie wątpliwości oraz wyjaśnić jak liczy się psie lata, jak przeliczyć psie lata na ludzkie oraz jak ocenić wiek psa. Wypada, abyśmy jako właściciele czworonogów znali odpowiedź na każde z postawionych pytań! Zacznijmy może od najprostszego, czyli etapów, na jakie dzieli się psie życie. Jest to bardzo uproszczona wersja liczenia wieku psa. I tak też, przez pierwsze kilka tygodni życia pies jest noworodkiem, zaś średnio do 7 tygodnia następuje tzw. socjalizacja z najbliższym otoczeniem – matką, rodzeństwem. Kolejno, tj. do 5 miesiąca życia szczenię socjalizuje się z człowiekiem a do około 14 dojrzewa. Wreszcie, po ukończeniu roku pies osiąga pełną dojrzałość. A jak przeliczyć psie lata na ludzkie?
Jak przeliczyć psie lata na ludzkie?
Co prawda wiemy już, w bardzo mocnym przybliżeniu jak liczy się psie lata, a właściwie jakie etapy wyróżnia się w rozwoju tych zwierząt. Powiedzmy sobie jednak szczerze – tym, co interesuje nas najbardziej w kwestii wieku psa jest to, jak przekłada się on na nasz wiek. Jak przeliczyć psie lata na ludzkie? Tak naprawdę wiele zależy tu od rasy i osiąganych rozmiarów. Ogólnie rzecz biorąc psy małe i średnie zwykle żyją dłużej niż duże. Szczeniak, który ma miesiąc w przeliczeniu na ludzkie lata ma rok, 3-miesięczny – między 2 a 5 lat, 6-miesięczny – około 6-10, roczny – 12-20. Następnie, psy 2-letnie na lata ludzkie mają około 17-25 lat, 3-letnie – 31-35, 5-letnie – 40-48, 10-letnie – 58-82, natomiast 14-letnie – miedzy 75 a 110. A co jeśli nie wiemy, kiedy pies się urodził? Jak ocenić wiek psa bez znajomości dokładnej daty?
Jak ocenić wiek psa?
Ustaliliśmy już jak przeliczyć psie lata na ludzkie. Sprawa jednak nieco się komplikuje, gdy z jakichś powodów nie wiemy, kiedy pies tak naprawdę się urodził. Co wówczas? Jak liczy się psie lata i czy w ogóle jest to możliwe, gdy nie mamy punktu odniesienia? Otóż istnieje pewna metoda. Okazuje się, że wiek psa można określić, oczywiście w przybliżeniu, po stanie jego uzębienia. Jak ocenić wiek psa po zębach? Przede wszystkim, musimy wiedzieć, że szczenięta mają 28 zębów mlecznych, a dorosłe 42 stałe. Z czasem psie zęby wycierają się, ulegają przebarwieniom, nieznacznie zmieniają swój kształt. Doświadczony weterynarz jest w stanie na tej podstawie ocenić wiek zwierzęcia.
Komentarze:
Musisz być zalogowany, aby dodać komentarz. Zaloguj się lub zarejestruj.