Kupując dowolny produkt dla kota wpisz kod INABA i odbierz przysmak dla kota Inaba Cat Churu GRATIS!

Jak leczyć koci katar?

koci katar jak leczyć

Koci katar – jak leczyć?

Jednym z powszechniejszych schorzeń występujących zarówno u młodych, jak i dorosłych mruczków jest katar u kota. Większości ludzi nie wydaje się on niczym szczególnym. I rzeczywiście, w wielu przypadkach choroba przebiega dość łagodnie. Niestety, zdarzają się przypadki, a dotyczy to zwłaszcza małych kociąt oraz osobników o obniżonej odporności, borykających się z innymi chorobami, gdzie nie podjęcie leczenia kociego kataru może prowadzić do różnego rodzaju powikłań, a nawet zakończyć się tragicznie. Wobec tego, jak leczyć koci katar? Jakie są objawy kociego kataru? I tak właściwie, co to jest koci katar?

 

Co to jest koci katar?

Katar raczej nie kojarzy nam się z niczym poważnym. Niestety, katar u kota może być ciężką chorobą. Co to jest koci katar? Otóż, katar u kota to kocie wirusowe zakażenie górnych dróg oddechowych. W większości przypadków wywołuje ją wirus opryszczki pospolitej, który u ludzi objawia się wykwitem w okolicy ust lub też wirus ospy wietrznej. O ile dla nas, ludzi, opryszka i ospa nie stanowią większego zagrożenia, o tyle zwierzęta domowe mogą doprowadzić nawet do śmierci. Zakażenie górnych dróg oddechowych, znane po prostu jako katar u kota może nastąpić w wyniku:

  • kontaktu ze śluzówką,
  • poprzez dotyk,
  • drogą kropelkową,
  • wspólną miskę lub kuwetę.

Młode mogą natomiast zarazić się od chorej matki pijąc mleko. Co gorsze, jeśli nie podejmie się leczenia kociego kataru, nawet jeśli minie, może się ponownie odezwać w przyszłości. Jakie są więc objawy kociego kataru i jak leczyć koci katar?

 

Objawy kociego kataru

Bez wątpienia każdy opiekun kota powinien wiedzieć co to jest koci katar i umieć rozpoznać typowe objawy kociego kataru. Szybka diagnoza i wdrożenie leczenia kociego kataru może zapobiec poważnym powikłaniom, uszczerbkowi na zdrowiu, a nawet utracie życia. A zatem, do objawów kociego kataru zaliczamy: katar, kaszel, nadżerki na języku, łzawienie, obecność wodnistej wydzieliny z nosa i ropnej wydzieliny z oczu, utratę wagi, ogólną apatię. Jeśli zauważymy tego typu symptomy u swojego mruczka, pamiętajmy, aby w pierwszej kolejności udać się do weterynarza, zamiast próbować podawać kotu suplementy i witaminy na własną rękę – na to może być już za późno. Jak leczyć koci katar? Na czym polega leczenie kociego kataru?

 

Leczenie kociego kataru

Jak leczyć koci katar? Oczywiście najważniejsze, by nie próbować wyleczyć kataru u kota samodzielnie w domu. Owszem, suplementy i witaminy dla kota są jak najbardziej polecane, lecz przede wszystkim jako forma zapobiegania przed chorobami. Natomiast, jeśli mamy poważne podejrzenia co do zachorowania kota, zaobserwowaliśmy typowe objawy kociego kataru powinniśmy czym prędzej udać się do weterynarza. Lekarz przepisze/poda odpowiednie antybiotyki oraz leki przeciwzapalne. Dodatkowo zaleci preparaty wzmacniające układ immunologiczny zwierzęcia, a także zmniejszy przykre dolegliwości oraz usunie gromadzące się wydzieliny. Po przebytej kuracji można zastanowić się nad zakupem karmy weterynaryjnej dla kota, by wzmocnić zwierzę i wspomóc rekonwalescencję kota.

Komentarze: