Jak czyścić psu uszy?

Jak czyścić psu uszy

Prawidłowa higiena i pielęgnacja psa obejmuje co najmniej kilka zabiegów. Regularne czesanie, kąpiele, dbanie o stan uzębienia oraz jamy ustnej w ogóle, obcinanie pazurów, ale też mycie uszu u psa, o którym prawdopodobnie najczęściej zdarza nam się zapomnieć – wszystko to jest bardzo ważne. Jeśli zależy nam, aby samopoczucie naszego psa było świetne na co dzień, tak samo jego zdrowie, ale też chcemy mieszkać pod jednym dachem z czystym psem, to my musimy się o to zatroszczyć. Wobec tego, czym czyścić uszy psa i jak robić to prawidłowo? Czy rzeczywiście i jeśli tak to dlaczego mycie uszu u psa jest potrzebne? Jak często czyścić uszy psu? Jakie płyny do czyszczenia uszu dla psa używać? Prezentujemy kilka praktycznych wskazówek wyjaśniających jak czyścić psu uszy!

 

Mycie uszu u psa – jak czyścić uszy psa?

 

W temacie higieny i pielęgnacji psa nie wolno nam zapominać o psich uszach. Mycie uszu u psa jest potrzebne i ważne chociażby dlatego, że różnego rodzaju problemy z uszami właśnie, na czele z przewlekłymi stanami zapalnymi wywoływanymi przez bakterie i grzyby, są drugą (zaraz po zmianach skórnych) najczęstszą przyczyną wizyt u weterynarza.

 

Nie dość, że psie uszy są zupełnie inaczej zbudowane niż ludzkie przez co wymagają specjalnego traktowania, to jeszcze wiele ras psów posiada uszy oklapnięte. To z kolei utrudnia ich wietrzenie, w związku z czym szybko i łatwo rozwijają się w nich bakterie i grzyby. Wobec tego, systematyczne mycie uszu u psa jest absolutnie niezbędne, jeśli chcemy zaoszczędzić sobie i psu częstych wizyt w gabinecie weterynaryjnym, a samemu zwierzakowi – dyskomfortu, a nawet bólu. Zatem, jak czyścić psu uszy? Czy istnieją jakieś sprawdzone sposoby? Czego będziemy w tym celu potrzebować? Czym czyścić uszy psa oraz jak często czyścić uszy psu?

 

Czym czyścić uszy psa?

 

Mycie uszu u psa na szczęście nie jest ani skomplikowane, ani bolesne dla psa. Oczywiście pod warunkiem, że dysponujemy odpowiednim preparatem i wiemy jak czyścić psu uszy. Na pewno warto wybrać odpowiedni moment, taki, w którym nasz pies jest spokojny i zrelaksowany. Musimy przy tym wziąć pod uwagę, że na koniec konieczne będzie sprzątanie, więc warto zaopatrzyć się w stare, lecz czyste ręczniki.

 

Jak czyścić uszy psa?

 

Najważniejszy jest jednak właściwy, rekomendowany przez weterynarzy płyn do mycia uszu. U psa końcówkę aplikatora takiego preparatu można włożyć dość głęboko do ucha, po czym wlać zalecaną przez producenta ilość. Następnie należy uciskać i masować podstawę ucha, w taki sposób, aby płyn przesuwał się wewnątrz. Po kilkunastu-kilkudziesięciu sekundach powinniśmy pozwolić swojemu pupilowi porządnie wytrzepać ucho. Na koniec przetrzyjmy ucho czystym ręcznikiem, tak, aby zebrać pozostałość płynu z wydzieliną.

 

Jak często czyścić uszy psu?

 

Mycie uszu u psa niewątpliwie jest bardzo ważnym zabiegiem z zakresu higieny i pielęgnacji psa. Poza tym, czym i jak czyścić psu uszy, wiele osób z pewnością zastanawia się jak często czyścić uszy psu. Niestety, nie sposób jednoznacznie ocenić prawidłowej częstotliwości. Zdecydowanie najlepszą opcją jest regularna kontrola. Sprawdzajmy więc stan uszu swojego czworonożnego przyjaciela za każdym razem, gdy czeszemy psa. Jeśli nasz pies ma skłonność do infekcji usznych – nawet kilka razy w tygodniu.